| anonim_4396 a întrebat:

Merita sa mai iei medicamente contra acneei?

Este mai mult o povestire (reala) decat o intrebare si va anunt ca merita sa cititi pana la final chiar de voi scrie mult, sperand sa fie in ajutorul unora care sa nu faca greseala mea, o greseala care o sa vedeti ce costuri are in randurile ce urmeaza.

Problema este despre acnee ca si afectiune si ce implica ea cat si ce anume sa faceti si sa nu faceti ca sa nu aveti problemele mele.
Aveam 15-16 ani cand mi-a aparut prima data acnee pe fata, am zis ca e acea acnee care vine odata cu pubertatea si dispare la un moment dat, erau niste puncte mici si rosii si multe a naibii.
Dupa varsta de 17 ani au inceput sa fie acele puncte (comedoame) usor mai pronuntate, am vazut ca a mai trecut 1-2 ani, deja la 19 ani am inceput sa-mi fac griji ca nu vor trece.
Am ajuns pe la 21 de ani si tot aveam acnee de data asta era suparatoare, acele cosulete mici erau acum destul de mari, faceau acel proi, le storceam in prostie dar apareau altele si altele.
Am inceput sa merg pe la doctorii dermatologi 2-3 la numar au fost de la mine din oras, am folosit creme peste creme, care mai de care mai scumpe sickcu aia da-te dimineata, cu aia date la pranz, cu altele doua seara inainte de culcare
- ia zinc cu doxicicliana si date cu unguientul asta
- nu manaca prajeli, nu ciocolata nu cafea etc
Faceam absolut tot ce spuneau dermatologii, foloseam cremele prescrise si tot degeaba, cosurile ieseau in continuare.
La un moment dat acneea se numea vulgara si numai era de joaca cu ea, 5 sau 6 ani de zile m-am chinuit cu creme si prostii si nu a trecut, pe fata ieseau niste monstri de cosuri, pe spate aproape la fel, spatele era plin. Am mers si la plaja sa ma bronzez, de unde doar le ascundea, cand se lua bronzul apareau si cosurile, ajunsesem atat de disperat ca luam ori sfat de rahat de pe net si il puneam in practica, puneam aspirina o pisam cu lingura si apoi o aplicam pe fata, alta data zeama de lamaie etc
Cam orice citeam ca merge la altii incercam si la mine, ba mai mult am incercat si celebrele creme cu antibiotic cu care se spalau ugerele vacilor, creme ce se gasesc la farmacii veterinara. DAR NIMIC DIN TOATE ACESTEA NU A MERS.

Atunci am zis ca trebuie sa iau masuri mai drastice desi cred ca bagasem in cei 5 ani peste 5000 de euro in creme si tratamente, am zis ca trebuie sa merg la Bucuresti, am fost pana si la Cantacuzino si mi-am luat exsudat sau cum s-o zice direct de pe cosuri, rezultatele de laborator au aratat ca nu aveam un microb care putea sa imi provoace acneea.
Ce ramanea de facut?
Pai 2 medici imi spusesera ca daca nu trece si nu trece trebuie sa iau Roaccutane un medicament minune aparut nu de foarte multa vreme pe atunci care promitea ca vindeca si cele mai severe forme de acnee. Am stat o seara intreaga si m-am documentat despre acest medicament, gasisem si un articol pe undeva unde se banuia ca 20 de studenti din Franta parca s-au sinucis dupa ce au urmat tratament cu acest medicament.
Nici asta nu m-a oprit, devenisem frustrat de acneea mea incat parca am dorit sa fac pactul cu diavolul.
Am zis ce rau se poate intampla sa incerc, daca imi va face rau nu voi mai lua! MARE GRESEALA
Deci am mers din nou la medicul dermatolog care mi-a prescris Roaccutane/Sotret, eu de la farmacie am ales varianta Sotret (aceeasi marie cu alta denumire), am urmat acest tratament 10 luni de zile, se lua in functie de greutatea corporala si de gravitatea acneei, eu aveam cam 80 de kg pe vremea aceea, am ales sa iau o doza mai mica de medicament pe o perioada mai lunga, in detrimentul unei doze mai mari dar pe o perioada mai scurta.
Primele 4-5 luni nu am vazut niciun rezultat si m-a inspaimantat, imi paruse rau ca am inceput sa iau.
La sfarsitul lunii a 5-a fata mea deja era curata ca lacrima, atat de curata ca parca ma renascusem, nici tunatele astea ca dau cu doua-trei randuri de machiaj si apoi mai si editeaza pozele in photoshop nu aveau un ten atat de perfect! Era perfect, asta este cuvantul, m-am speriat si mi-a venit sa plang de bucurie! Ma vindecasem de acnee, ce bucuros eram! Dar nu a fost asa...
Tratamentul trebuia sa il duc 12 luni, eu am facut pana la 10 luni, caci au inceput starile de rau.
Pe langa faptul ca buzele mele erau mereu crapate, asta este unul dintre efectele sale si tenul super uscat, a inceput sa-mi fie si rau.
Raul de mai tarziu s-a transformat in depresie si o depresie grava.
De atunci sa zicem 7 ani sunt de atunci, am facut tratamente pentru depresie de 4-5 ori, treaba este serioasa si nasoala!
Se pare ca aceasta substanta (Isotretinoinul) fie ca vorbim de : Roaccutane, Sotret, Accutane, Amnesteem, Claravis, Decutan, Isotane,, Oratane si orice alta denumire mai poarta. Substanta activa acest Isotretinoin vindeca acneea dar este aducatoare de alte neplaceri : depresie, anxietate, TOC, deci un pret mult prea mare de platit chiar si pentru un ten acneeic.
Din documentarile pe care le-am citit recent am aflat ca Isotretinoin este si folosit ca si chimioterapie pentru anumite cancere de piele, greu de digerat aceasta informatie.
Mi-am dat seama foarte tarziu ca am bagat in corp o otrava ce nu trebuia introdusa.
De aceea pe cei si cele care aveti probleme mai mici sau mai mari cu acneea va rog nu apelati la aceste substante pentru a vindeca! Faceti orice altceva, dati-va cu 1000000 de creme, faceti terapie cu laser, orice altceva dar nu luati Isotretinoin, retinoizi pentru ca va vor face mult rau.
Si cand spun rau ma gandesc exact la acea forma de depresie care duce la suicid, si nu ati vrea asa ceva in viata voastra. Pentru un mic moment de glorie sa platesti cu pretul vietii sau toata viata sa fii urmarit de aceasta boala mi se pare prea grea de dus!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
38 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai scris prea mult.

| Simpatic a răspuns (pentru darrio2007):

Nu pot sa fac rezumat, daca doresti citeste tot daca nu, nu. mersi

| Simpatic a răspuns:

Cu ce scop? am scris mai sus care sunt efectele benefice ale sotret cat si efectele adeverse!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trei afaceri merg bine, da bine rău de tot și nu le întrece nimeni.
Armament, medicamente și ilegal droguri.
Ați văzut farmacii cu bodygard înarmat în incintă? Fac milionul pe zi de puțin.

| Simpatic a răspuns (pentru sadrian46):

Sa nu uitam prostitutia mr.sadrian de la mine din judet pana la dumneavoastra in judet sunt baietii care au masini, bani si case produse de doamne si domnisoare, sau sunt domnisoare destepte care produc pentru insele, insumate averile lor fac tot pe acolo cu industria drogurilor happy Vorba lui Corduneanu prostitutia e power!

| sadrian46 a răspuns (pentru Simpatic):

Așa e, fetele bune merg în rai, fetele rele merg unde vor. De aceea nu se legalizează la noi prostituția, că ar trebui să plătească impozite și le-ar scădea veniturile.

| LoveSleep a răspuns:

Știu pe cineva care a fost exact în situația ta. Cu roaccutane cu tot. Cumva am habar despre ce vorbești.

Și totuși, vorbești prostii.
Ai citit la început ce promite acest medicament și care sunt efectele adverse ale lui și tot l-ai luat. Acum, când ești bine-mersi fără coșuri, o dai pe aia cu "greșeala vieții mele". Învață că lucrurile au repercursiuni și doar un om slab se plânge de niște consecințe pe care și le-a asumat într-un anumit moment din viața lui.

Și chiar dacă ai avea dreptate într-o anumită măsură, tot e un nonsens ceea ce zici. Dacă am folosi numere, viața ta cu coșuri a fost o depresie de 60%. Acum e de 85% (90% tentative de suicid, 100% mort).
Deci 60% cu coșuri.
80% fără coșuri.
Eu zic că merită.
Cât despre cancer și donatori de ficat...în funcție de cât de mult urăști acneea și cât de mult vrei să riști, cerul e limita.

| Simpatic a răspuns (pentru LoveSleep):

Esti foarte acid in raspuns si nu-mi place, stiam foarte putin la inceput eram un copil mai mare atat tot, nu constientizam ce avea sa se intample.
Cu depresia nu este de joaca, desii unii care sunt bine mersi le vine a rade, celor care nu inteleg si nu empatizeaza cu depresivii le doresc sa aiba ei depresie sa vada pe propria piele cum se manifesta.

| Nemessys a răspuns:

Pot spune ca ti-am citit povestea cap-coada, fara sa dau skip la niciun rand si mi-a placut enorm ceea ce am citit. Am citit cu placere ceva mai lung, ceea ce rar se intampla. Imi pare rau pentru tine si pentru cele intamplate, eu nu stiu ce as fi facut in locul tau, dar la cum ma cunosc pe mine, cred ca deveneam foarte inchis in mine, mereu eram,, bantuit" de restul oamenilor care se uita la mine cu fete de genu,, doamne cum arata ala" si bineinteles neincredere in mine in ceea ce priveste relatiile de prieteni sau chiar de iubire tot din cauza fizicului, pentru ca suntem intr-o societate in care parca nimeni nu mai are rabdare sa te cunoasca si majoritatea isi aleg persoanele cu care vor sa comunice in functie de fizic, nu de personalitate. A fost o lupta grea. Nu sunt eu expernt in domeniul asta, deci nu iti pot da solutii, insa, vreau sa te felicit pentru ca ai fost atat de puternic si ca nu ai renuntat, oricat de greu ti-a fost. Succes pe mai departe in tot ce faci si sper ca intr-un final sa fii bine!

| Simpatic a răspuns (pentru Nemessys):

Cat despre fizic in acea perioada e culmea fiind si mai tanar cu 7 ani aratam si putin mai bine, nici acum nu arat rau dar am pierdut increderea in mine datorita problemelor.
Prea putin mai conteaza cum arati astazi in ochii celorlalti cand majoritatea celor din jur sunt falsi si/sau materialisti: prin fata te iubesc prin spate te urasc!
Important este sa iti placa tie cum arati, de aceea am si facut acea greseala de a lua acele otravuri, nu imi placea sa am vulcani pe fata! O decizie grea pe care totusi o regret pentru ca nu am incercat chiar absolut totul, mai trebuia sa merg la laser sau mai stiu eu ceva operatie cu laser etc
Asta este, viata merge inainte cu sau fara prea multe cuvinte!
Iti mulumesc ca ai inteles desi nu ai fost pus in situatia mea si nici a altor useri de aici care-s depresivi de multa vreme, si totusi ai empatizat, ai inteles ca multi s-au sinucis datorita gandurilor rele pe care aceasta afectiune sau dezechilibru chimic te forteaza sa o faci! Multi nu vor sa inteleaga ca este foarte greu cand creierul iti devine dusman, si nu este nimeni de condamat cand afirma ca vrea sa se sinucida, eu am lasat multora mesaje, empatizand la randul meu cu acestia sa nu o faca si am sa merg in continuare sa militez contra sinuciderilor create de depresie si de orice alta problema sau suferinta fie psihica fie personala.

| Nemessys a răspuns (pentru Simpatic):

Si eu sunt la fel. Nu din cauza aspectului fizic, ci din cauza altor treburi. Intr-adevar, creierul, in situatii de genu, poate sa-ti fie cel mai mare dusman. Stii senzatia aia ca si cum mereu ai avea un demon langa tine si ti-ar sopti la ureche,, sinucide-te" sau alte chestii care mai tarziu le-ai regreta? Am trecut prin asta si inca mai am cateva clipe de genu.

Evident ca cei care nu au trecut prin momente de genu blameaza persoanele care s-au sinucis sau care dau mici semne ca vor sa o faca. Mereu cu magicul argument care e cea mai puternica arma anti-sinucidere,, dar viata este frumoasa, ai doar una, traieste-o". Dude. viata nu este pentru oricine. :/ Este foarte usor sa spuna lucruri de genu cand toata viata lor au stat in puf si la momentul actual is bine la facultate / job cu prieteni cu partener si asa mai departe. Sau singurele momente grele au fost cand li s-a stricat nu stiu ce jucarie sau cand au luat un 4 la scoala. Patetic.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Si... Acum esti bine?

| Simpatic a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Sunt bine de tot vai de viata mea laughing

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Simpatic):

laughing. Ai invatat o lectie.
Un sut in fund, un pas inainte.

| Simpatic a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Da,dar lectia asta e dureroasa si mi-a pus viata in pericol, si aici nu ma refer doar la viata mea propri-zisa cat si viata sociala, ti-o poate distruge pentru ca stim cam toti cum este cu depresia fie de pe propria piele fie din auzite. O afectiune greu de dus, dar ma bucur ca Dumnezeu m-a tinut in picioare si nu am pus vreun streang in gatwinking

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Simpatic):

Altii au patit-o si mai rau sau chiar definitiv.
Mdeah, un sport, o alimentație curata, presupun ca n.ai încercat? Direct chimicale, nu o saptamana, 1 an. laughing)
Aia e, mai cazi; te mai ridici. Asa e in viata.

| Simpatic a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Fac culturism de ani de zile, nu prea te ajuta sportul si nici alimentatia cand ai depresie recurenta crede-ma.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Simpatic):

Ma refeream la coșuri. Depresie? În afara de tine nu te va ajuta nimeni. Pastilele vor reduce simptomele, chiar la 0, în funcție de la om la.om. Restul, lupți.
De ce a reapărut? Ai urmat schema de tratament? Ai intrerupt-o?

| Simpatic a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Da,cosurile au trecut.
pana la sotret nu treceau cu nimic nici cu dieta cu absolut nimic.
nu am sarit direct la chimicale, am zis ca 5-6 ani m-am chinuit cu tot felul creme!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tare mult pentru povestea ta destul de intensa!
Mai ales pentru concluzia de la final!
Pentru mine astfel de intamplari sunt foarte utile si chiar le apreciez.
Daaar tot ma pune pe ganduri trecutul tau, mai exact cauza in sine pentru care ai tot dat din lac in put cu aceasta acnee severa. Lasand la o parte farmaceuticele care ti-au adus efecte adverse.
Practic ai fost o victima a consumerismului (industriei farmaceutice)? Consumerismul e mult mai mult decat ce reprezinta ultimul model de iPhone. Inseamna o manipulare mai mare de a cumpara ceea ce-ti face rau sau ce nu-ti trebuie.

Chiar si eu imi aduc aminte cand aveam vreo 13-14 ani tot asa am patit odata cu nu stiu ce crema dubioasa de la farmacie sa-mi arda/raneasca efectiv mai rau zonele aplicate de pe fata. Suferisem vreo cateva saptamani. Dar si dermatologii de multe ori iti recomanda apa de ploaie.

Altii umblau cu mainile jegoase pe fata si nu se mai spalau nici dupa ce au fost la toaleta...si n-aveau atatea probleme cu acneea. E frustrant, intr-adevar.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceasta intamplare povestita de mine a fost pentru a avertiza pe toata lumea NU luati aceste medicamente!
Nu am idee daca am cazut sau nu prada masonilor din industria farmaceutica despre care teoria conspiratiei spune ca ne doresc bolnavi ca apoi sa cumparam de la ei medicamente.
Nu stiu in ce context decat secretia de sebum produsa de organism am putut eu sa manipulez cumva ceva folosind niste creme sa le zicem neadecvate dar tot ce este posibil, creme acelea nu au fost luate decat la recomandarea medicilor dermatologi, dar se pare ca sunt atat de multi medici dermatologi buni in Romania cum sunt si mecanici auto buni adica 1 la 1 milion.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Da, o groaza au pretentii ca n-au salarii bune, dar au si o competenta de dau pe dinafara. Unul era sa ma opereze degeaba de apendicita mai demult cand aveam 14-15 ani. Gen se uita la tine de cum ai intrat pe usa si stie ce ai. Genial. Nu. Deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Puteai sa zici doar: Roaccutane are efecte adverse grave.
Stie toata lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Roaccutane e cam ultima solutie pentru acneea vulgara.
Unui prieten i-a dat numarul de acasa medicul, sa il sune la orice ora daca are ganduri sinucigase

| Osneros a răspuns:

Încearcă apă de gură (de exemplu Listerine) pentru acnee.

| Simpatic a răspuns (pentru Osneros):

Ce legatura are apa de gura listerine cu acneea? eu unul cel putin nu stiu. daca poti explica...

| Osneros a răspuns (pentru Simpatic):

Are proprietăți antibacteriene, pe lângă multe altele. Înainte să fie vândută de apă de gură, era vândută pentru spălat geamuri, dar a prins mai bine la public ca apă de gură.

| Swae a răspuns:

Depresia dispare. Nu e un efect permanent al unui medicament. Daca e indusa medical, se poate echilibra..cu alte medicamente ^^'
Acneea e foarte comuna, ar trebui sa fie normalizata pentru ca toata lumea o are intr-o forma sau alta. Decat cazurile astea speciale de cosuri chistice, exagerat de multe, sau care provoaca mult disconfort ar trebui tratate cu mai multa grija. Acneea normala, puncte negre sau cele cu cap alb se pot trata la cosmetica.
Tin sa spun ca nu e adevarat ce spune dermatologul, el spune ca nu ai voie sa iti storci deloc cosurile si ca vor disparea de la sine. Bine ar fi sa NU le stoarcem pe cele foarte inflamate, punctele negre da, nu raman cine stie ce cicatrici in urma lor, chiar si daca iti dispar cosurile cele inflamate, vor ramane mereu puncte negre ce se pot inflama oricand, mergand la cosmetica previne destul de mult problema asta, asa iti apar mult mai putine cosuri.
Consider ca si fetele si baietii ar trebui sa mearga pe la cosmetica din cand in cand.

| Simpatic a răspuns (pentru Swae):

Uite pe cineva care stie cum sta treaba si chiar ma intelege :* laughing

| Swae a răspuns (pentru Simpatic):

Cu drag :*

Răspuns utilizator avertizat
| Swetlly122 a răspuns:

Waw asta e prima întrebare de pe TPU la care am stat sa citesc cu atâta atenție