| Armyanka a întrebat:

Este normal ca atunci când ma gandesc la ceva dureros, o experienta sau un eveniment prin care am trecut, sa respir foarte greu și sa simt oarecum o durere in piept? Ca și cum mi-ar veni sa plang, dar nu o fac, doar simt acea durere in piept și respirația mea devine tot mai grea...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fiecare om reactioneaza diferit la amintiri deci asa esti tu, asa reactionezi tu si daca tu nu poti controla aceste stări, noi nici atit, si nimeni nu poate in afara de tine.Ce varsta ai?

| Mosotti a răspuns:

Ca raspuns:

E normal, te da peste cap, te sperie ca apare o anxietate, o teama, se poate ajunge la senzatii de sufocare, tipic anxietatii.
Tu ratraiesti cumva acea experienta de fapt, altfel nu ai mai fi avut nici o treaba.

Ca solutie, daca poti, incearca sa nu te mai gandesti, daca nu depinde de tine ca te gandesti sau nu e cam naspa.

| Frank51 a răspuns:

Se numeste atac de panica si exista tratament: Psiholog + pastile, crede-ma, functioneaza.

| Ineys a răspuns:

Nu te mai gandesti si gata. Puterea gandului e extrem de mare.

| StrongHeart a răspuns:

Hei,da.E foarte normal.
Este o chestie psihica.Auzisem de un experiment cu un grup de persoane care trebuia sa faca niste exercitii fizice,cred ca unul din ele era chiar aruncatul la cosul de basket, iar alt grup trebuia sa isi imagineze acele exercitii, sa faca exercitii mintal, timp de o saptamana si rezultatele au fost ca ambele grupuri au reusit performante asemanatoare.
Iti imaginezi un lucru destul de mult timp incat ajungi sa il traiesti psihic.E ceva normal, este frica de trauma.

| zilog a răspuns:

Este o atrie sparta are o gaura cea din stanga cu cea din dreapta se amesteca sangele oxigenat cu cel ne oxigenat mergi sa iti faci o electrocardiograma si o radiografie cu rmn cu substanta de contrast
sa vada daca peretii dintre cele doua atrii mai sunt intregi
pentru ca eu asa cred ca ai o problema
parerea mea
sa stii ca eu sunt cel care bate cel mai rau campiii de pe aici
asa ca nu ma lua in seama
bat si eu campii ca nu mi-am facut norma pe ziua de azi
asa ca fugi la electrocardiograma si neurograma
sa vada daca nu cumva creierul trimite impulsuri defecte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai gandi la trecut, trecutul e mort nu mai exista, traieste prezentul, incearca sa gandesti pozitiv si sa nu te mai gandesti la acel eveninent, ce a fost a fost. asa daca vei continua iti vei induce singura atacuri de panica datorita proiectiei mentale catre trecut.

| gratargratar a răspuns:

In creierul nostru exista niste neuroni care se numesc "neuroni oglinda", si care ne ajuta sa traim amintirile ca si cand s-ar petrece aievea. Cu alte cuvinte, dpdv senzorial, este ca si cand ai trai experienta de care iti aduci aminte, desi fizic nu esti in circumstantele experientei.
Aceste experiente iti provoaca anxietate, care se manifesta prin simptomele pe care le-ai descris mai devreme.

| Negoi_Laura_1984 a răspuns:

Da, e normal. E un simptom al anxietății. Mergi de vezi un psihiatru.

| Diana7373 a răspuns:

Din cauza emoțiilor foarte puternice, da, este normal să apară aceste senzații. Este un efect al sentimentelor puternice pe care le ții în sufletul tău.