| anonim_4396 a întrebat:

Este normal ca de la anxietate sa îmi joace sprâncenele (tremure) când am emoții puternice? Mentionez ca sufăr de anxietate sociala. Și de ce nu pot scăpa de aceasta anxietate deși urmez tratament? Ma gândesc sa îmi pun capăt neavând alte alternative, gen am probleme și cu transpirația excesivă din cauza anxietății, îmi transpira fata șiroaie de apa cand ies afara și pot controla acest lucru. Cum pot scăpa de aceasta anxietate oribila și de transpirație? Ar putea un endocrinolog sa ma ajute? Cu transpirația? Ma spăl mereu dar cred ca e hiperhidroza nu știu, când am emoții transpir foarte rău. Ce anxietate e asta de e asa puternica? De ce nu pot scăpa de ea? Nu înțeleg de ce simt acea teama, emoții nejustificate de atâta timp. Medicul m-a diagnosticat cu anxietate cronica, ce inseamna asta ca o voi avea toată viata? De ce uneori îmi joaca sprâncenele când am anxietate? Ma gândesc ca poate anxietatea mea are o cauza organica și nu neapărat psihica. Ce sa fac sa nu mai îmi transpire fata pana merg la endocrinolog? Deja îmi e rușine, nu vad ce rost mai are sa trăiesc mai ales ca am rămas fără parinti și am și depresie de peste 12 ani, culmea depresia s-a ameliorat ca o am de atata timp dar anxietatea nu deși o am de 2-3 ani. Ma gândesc ca si moartea mamei m-a afectat. Acord funda și voturi celor mai bune răspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eisenheim a răspuns:

Am decis, totusi, sa revin cu inca un raspuns la postarea ta. O postare extrem de trista si dureroasa...
Cred cu tarie ca, in momentul de fata, singura ta scapare si rezolvare este la Dumnezeu!
Desi ai spus ca nu crezi in El, eu te sfatuiesc sa te rogi intr-o zi. Sa o faci cu inima deschisa, sa spui tot ce simti, ce vrei, ce speri de la El, de la viata... Poti sa si plangi daca vrei, uneori plansul ne elibereaza de stress, de incarcatura adunata in sufletul nostru. Cauta sa fii sincer si sa-ti deschizi sufletul in fata Lui. Cred ca tarie ca nu te va lasa balta, totul are un scop in lumea asta, nimic nu este intamplator. Cheama-l pe Dumnezeu in viata ta, lasa-l sa te ajute pentru ca fara El suntem pierduti. Dumnezeu poate acolo unde nimeni nu mai poate si, repet, sinuciderea nu este o solutie, nu recurge la un asemenea gest. Cu putina credinta si nadejde in Dumnezeu, totul si toate se vor rezolva!

7 răspunsuri:
| Eisenheim a răspuns:

Tocmai ai menționat problema:,,mă gândesc că poate anxietatea..." Acolo e problema, te gândești, îți faci singura niste idei denaturate despre situația ta, idei pe care le duci la rang de probleme happy nu mai face asta! Nu ai nici o problema, îți faci doar idei care îți denaturează părerea, realitatea despre tine happy

| anonim_4396 explică (pentru Eisenheim):

Sunt băiat.nu cred ca e anxietate, cred ca am atacuri de panica, de la anxietate nu am cum sa am simptome asa serioase, mai ales ca sunt ditamai omul.e o teama /frica nejustificata, pe care nu reușesc nici acum sa îmi dau seama ce e ..chestia e ca au observat si cei din zona chestia asta și ma bârfesc, ma considera loco doar ca am atacuri de panica pe care nu am putut sa le ascund, adică când se uita cineva mai atent la mine încep sa tremur...e normal în anxietate acest tremur da nu înțeleg de ce îmi tremura sprâncenele cand am acele emoții puternice nejustificate mi rușine uneori sa ies și afara ca și au dat seama mulți din zona și numai sa bârfească știu. Am 28 de ani, sunt ditamai omul și eu am anxietate, o umilință ca asta nu am mai trăit. da, parțial ai dreptate..am avut niște probleme îmi apăreau cicatrici brusc pe fata și cred ca am făcut un soc emotional, am avut probleme și cu niște tigani infecți...acum de Crăciun mi o murit mama de la covid deci eu am probleme reale nu sunt troll ca ăștia care cred ca au anxietate au pe naiba ca dacă aveau anxietate generalizata cum se plâng unii nu puteau ieși singuri afara din casa. Am și depresie de foarte multi ani. asta depresia ma făcut K.O mi am pierdut câțiva ani buni din viata din cauza depresiei, m.am autoizolat de societate și nu stiu nu mai pot lupta mult timp, depresia mea e în stadiu grav, am rămas fără prieteni, fără parinti, sinuciderea e singura soluție.

| CORONAVIRUS a răspuns:

Apelează și la un preot, noi trebuie sa fim sănătoși psihic, fizic dar și sufletește. Nu ai nimic de pierdut dacă încerci. Ortodox sa fie

| anonim_4396 explică (pentru CORONAVIRUS):

Sunt catolic. Nu cred ca mai ma poate ajuta Dumnezeu, și prietenii mau trădat/părăsit, nu mai am pentru ce sa trăiesc.

| CORONAVIRUS a răspuns (pentru anonim_4396):

Încearcă sa vb, cu siguranță se va întâmpla ceva care o sa te facă sa te mai gândești de 2 ori; )), eu tote ce am acum, nu e întâmplător asa ca hai, încearcă pentru tine

| IonutFrasineanu a răspuns:

Buna seara. Apelează la un specialist in domeniu și un psiholog. Soluții există deci NU face greșeala să te sinucizi! Roaga-te la bunul Dumnezeu și ai să vezi cum apar soluțiile, chiar și la problema ta!

| anonim_4396 explică (pentru IonutFrasineanu):

Am apelat la psihiatru ( urmez tratament) dar anxietatea e la fel de puternica. cred ca moartea mamei m-a afectat, parca nu eram asa rău cu anxietatea. Vreau măcar sa scap de transpirația excesivă, măcar atât! Anxietatea fiind cronica nu știu dacă se va mai vindeca, cred ca trebuie toată viata sa urmez tratament. Unii ziceau ca la dermatolog e indicat pentru transpirație alții la endocrinolog și o mica parte la medicul internist, nici eu nu mai știu la cine ar trebui. Eu cred ca am atacuri de panica nu anxietate adică e al dracu' de serioasa.