| Jessica1235 a întrebat:

Este normal ca după ce te faci cu un scrumb/exfoliant pentru față și lași aproximativ 5 minute iar apoi îl clătești să apară niște pete roșii pe față și sa simți cum pielea arde ușor? Pățesc asca de fiecare data cu orice scumb/exfoliant ma fac și vreau sa știu dacă este normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Probabil freci prea tare si te iriti, nu prea e normal.

| Jessica1235 explică (pentru Dismally):

Nu apăs prea tare, este inconfortabil și simt ca îmi zgârie fața.

| InYourPants a răspuns:

Da doar e abraziv

| existential a răspuns:

De ce sa stai cu el pe fata 5 minute, daca e clar ca te iriti? Scrie pe produs ca trebuie sa stai cu el atata pe fata?
Cred ca e ca si cum te-ai sapuni si ai ramane cu sapunul pe maini, in loc sa te clatesti. Nu cred ca iti intra solutia aia in pori, ca sa curete. Exfolierea este mecanica, prin frecare usoara, asa se curata fata, nu stand cu el si asteptand...

| Jessica1235 explică (pentru existential):

Să-ți explic mai băbește? În timp ce aplic exfoliant ul pe fața îl masez pentru câteva minute, de exemplu 5 minute, dacă asa scrie. Apoi îl înlăture cu apă. Iar după simt pielea cum îmi arde usor și îmi apar acele pete
Poate nu m-am exprimat eu suficient de clar.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Nu este potrivit tipului tău de ten acel scrumb fiindcă te irita, trebuie ceva sa folosești pentru o piele mai sensibila happy