| Girly97 a întrebat:

Este normal ca Septolete Omni sa amorteasca gura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| JackR a răspuns:

Din prospectul pentru Septolete Omni:

"Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
Rare (pot afecta pana la 1 din 1000 persoane)
- reactie de hipersensiblitate,
- blande (urticarie), sensibilitate crescuta a pielii la razele solare (fotosensibilitate),
- ingustare brusca, necontrolata a cailor respiratorii din plamani (bronhospasm).
Foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10000 persoane)
- iritatia locala a cavitatii bucale, senzatie de arsura a mucoasei bucale.
Cu frecventa necunoscuta (frecventa nu poate fi estimata din datele disponibile)
- arsura mucoasei bucale, pierderea sensibilitatii mucoasei bucale (anestezie).
De obicei, aceste reactii adverse sunt trecatoare. Totusi, la aparitia acestora, se recomanda sa va adresati medicului dumneavoastra sau farmacistului."

Versiunea completa, aici: https://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=6002