| lyza a întrebat:

Este normal ca un copil de 4 ani sa aiba puls 120 in repaus si sa se umfle foarte tare venele de la gat atunci cand e agitat sau plange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pulsul e normal (la limita de sus pentru varsta lui). O umflare usoara a venelor cand e agitat este iarasi normala, dar daca este foarte pronuntata, nu este normala si trebuie consultat cat mai repede de pediatru.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Repeta intrebarea scriind : "pentru dl. dr. Bogdan Doroftei"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brigaela m-ai linistit putin stiu ca limita superioara a pulsului la copii 1-5 ani este 120 dar venele pronuntate ma sperie asa ca mergem la control. Nici medicul nostru pediatru nu a fost prea incantat cand la consultat asa ca mergem la un cardiolog.

| lyza explică:

Multumesc