| Eugeniusu a întrebat:

Este normal ca un medic sa iti recomande consumul de cafea? Adica in urma unor analize mi-a observat ceva scazut, nu mai retin cum se numea. Eu am intrebat cum pot remedia problema, iar acesta mi-a spus sa beau cate o cafea in fiecare zi.
Naturala sau ness?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este probabil vorba de tensiunea arteriala scazuta, care da, se poate ridica usor, cu 1 cafea pe zi, fara sa fii nevoit sa iei pastile care au efecte secundare mari, pe termen indelungat.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este normal, cafeaua este sanatoasa si nu face rau, daca te limitezi la doua lingurite pe zi. Evident ca este vorba despre cafea naturala preparata de tine si nu de nes, pliculete sau cafea de la dozator.

| Adry05 a răspuns:

Naturala, neaparat.
Cafeaua e ok cat bei doar o ceasca pe zi si nu o bei pe stomacul gol.

| Holiday a răspuns:

Probabil ai tensiunea scazuta. Si da, pentru asta o cana de cafea pe zi e binevenita.

| Samariteanul a răspuns:

Nu mi se pare normala acea recomandare...serios acum am fost eu la un medic care imi zicea ca am fractura piramidala nazala si ca sa-mi fac analizele si radiografie...le-am facut si aveam pe naiba, ca eram sanatos tun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ți-a descoperit tensiunea scăzută?

| Jonas94 a răspuns:

Salut,
Cafeaua se recomandă pentru tensiunea arterială scăzută, sau pentru constipație, din ce știu.
Îți recomand cafea naturală, cu lapte și zahăr, cea mai bună alegere, evită nesul pentru că este prea tare și consumul exagerat poate duce la insuficiență cardiacă.
Sănătate!