| NoName1989 a întrebat:

Este normal daca am halucinatii auditive cand gen stau relaxat in pat chiar daca nu sunt obosit? Sunt cumva nebun? Am vreo boala mintala? intreb pentru ca ma uitam la un video pe Youtube si stateam relaxat si am iceput sa aud voci ale rudelor/pretenilor mei si nu le-am prea multa atentie dar la final am auzit o soapta care nici eu nu stiu ce zicea si dupa am venit repede aici pe acest site, nu e prima oara cand mi-se intampla dar acum chiar m-am speriat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

De regula, halucinatiile includ:
- senzatia tactila a unei vietati
- auzirea unor voci atunci cand nimeni nu vorbeste
- vizualizarea unor lumini, obiecte, care nu exista in realitate.
Halucinatiile legate de miros sau gust sunt rare.
Majoritatea drogurile recreative, inclusiv LSD, marijuana, pot provoca halucinatii. Halucinatiile cauzate de aceste droguri sunt in special vizuale; mai exact pacientul vede halouri in jurul surselor de lumina. De regula, persoanele care consuma droguri constrientizeaza ca perceptia lor este distorsionata.

Halucinatiile auditive apar frecvent in cazul pacientului cu tulburari psihice, precum schizofrenia, insa sunt specifice si consumatorilor de cocaina, amfetamina sau alte stimulente. Acestea provoaca senzatia ca gandaci sau mai intecte sunt pe piele sau sub piele.
In unele cazuri, prezenta halucinatiilor este normala; de exemplu, o persoana poate auzi vocea sau poate vedea o persoana draga care a decedata de curand.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil din cauza unei oboseli prea mari, incepi sa-ti vajaie urechile si ti se pare ca auzi voci.
Sfatul medicului este sa te culci devreme, ca sa dormi minim 8-9 ore/noapte si sa inchei uitatul al un screen electronic (precum: TV, computer, telefon, tableta) cu cel putin 1 ora inainte de culcare, ca sistemul nervos sa nu mai fie iritat si sa pti dormii linistit.
Se recomanda sa bei un pahar de lapte caldut, la culcare si citit cateva pagini dintr-o carte.

| coco4782 a răspuns:

Eu am halucinatii vizuale si imi plac, uneori si auditive, de parca as avea prieteni imaginari laughing
Nu mi se pare a fi o boala

| IisusHristos a răspuns:

Acum nu e nimic, stai sa vezi cand o sa auzi vocea lui Liviu Dragnea sau a lui Iohannis.

| NoName1989 explică:

Eu uneori am Preziceri(adica primesc un semn ca o ruda a patit ceva) si dupa ce s-a incheiat acea chestie cu halucitaiile am primit vestea ca fratele meu a patit ceva, deci presupun a am avut o previzie si ca nu am o boala mintala si ca nu voi ajunge un om care sta in spitalul de nebuni si face papusi in forma viitorilor copii. Deci, cel mai probabil a fost o alta previzie cum am mai avut in trecut.