| Lola200228 a întrebat:

Este normal sa ai pulsul mărit cand esti racit?
De exemplu am nasul înfundat si respir greu si pe gura, mi-am cautat pulsul și aveam 96...
E normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu ai de ce sa ai pulsul marit cand esti racita.
Raceala vine cu febra, apatie (stare de oboseala), nas infundat, dureri de gat samd

Pulsul si tensiunea se ia de cel putin 2 ori, la un interval de 5 minute, dar numai dupa ce ai stat jos in prealabil, minim 10 minute, fara sa te agiti. daca tesiunea este aceeasi cand ese luata la distanta de 5-10 minute, atunci este corecta.
In oric e caz, nu-i cazul sa-ti faci probleme cu tensiunea sau puslusl la varsta asta, ca esti in limite perfect normale.

| sierra1 a răspuns:

Orice efort suplimentar - inclusiv respirația cu greutate și pe gură - duce la un puls accelerat

| Lola200228 explică (pentru sierra1):

Multumesc mult

| sierra1 a răspuns (pentru Lola200228):

Să fii iubită