| MyNameisEduard a întrebat:

Este normal sa mi se schimbe des stările de spirit? Am citit pe internet că este din cauza schimbărilor hormonale din adolescență.De multe ori când sunt vesel si am o dispoziție bună mi se schimbă starea la trist,chiar dacă sunt foarte timid am momente când prind curaj dintr-o data,si tot asa cu alte stări.Îmi este greu sa mă simt normal câteodată,mă tem să nu am probleme mintale câteodată...
Anxietate am deja pentru că mi se potrivesc simptomele,nu sunt sigur dacă am avut si depresie dar am avut perioade când nimic nu ma putea face fericit dar cred ca am fost doar super trist pentru că nu a durat săptămâni, doar 2-3 zile.
Dau fundă celui mai bun răspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești meteosensibil! Toate stările ți le induci tu datorită proiecțiilor mentale către viitor, trăiești prea mult din memorie in imaginație! Nu te gândi sa schimbi ceva treci la acțiune! Nu mai gândi, concretizează orice lipsa din viața ta, orice fobie, insecuritate, de la gând pana la fapta este o cale foarte lunga, pentru ca omul cu anxietate sau depresie are tendința mereu de a amâna licitațiile pr care și le-a propus inițial, știe mereu sa se plângă, sa se disculpeze, și sa se justifice in loc sa treacă la fapte.

1 nu mai gândi viitorul, trăiește prezentul
2 renunța la proiectiile mentale, overthinking nu aduc nici un beneficiu
3 când rămâi fără ocupare, adauga una in playlistul zilei tale; mergi sa vizionezi un film la cinema, citește o carte, plimbate, fa sport, învață o limba noua, dezvoltate personal, devino cea mai buna versiune a ta.
4 stările persiste ca tu tinzi sa le cauți, ești interesat de ele, le intensifici in mod voit ascultând muzica cu aceeași Vibrație, nu mai asculta muzica trista când ești trist, nu mai asculta sub nici o forma muzica cu Vibrație joasa, dezolanta indiferent de starea pe care o ai!
Asculta muzica ce îți transmite un vine bun, un mesaj pozitiv!
Dacă nu cunosti nici in psiholog îl descoperi.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mi se schimbă starea la trist. Cum se schimbă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa fie din cauza menționata de tine, dar poți fi și depresiv sau bipolar, depresia nu ți s-a vindecat, ca dacă ți se vindeca, se vindeca și anxietatea in același rând. Foarte multe cazuri de anxietate nu sunt vindecate in unele cazuri deoarece chiar depresia este cauza; depresia nu a fost tratată/vindecata, ea doar te face sa crezi ca ai scăpat, dar depresia asta are un mecanism incredibil de complex relativ ca o boala autoimună, adică o boala autonoma intra in remisie ca boala autoimună sa nu mai atace propriul organism, este nevoie doar de un stres major, șoc emoțional, trauma, supărări și griji excesive sa se devină din nou "activa’, este nevoie de o scânteie, așa și cu depresia, te poate face sa crezi ca ai scăpat complet de ea, dar la o supărare mai mare, stres, șoc, chiar alimentație defectuoasa se recade! Deci, depresia nu se vindeca așa ușor, dar dacă ai avut episod depresiv și a durat 2 zile nu e depresie clinica, dar poți face și un al doilea, și al treilea episod depresiv dacă nu ești foarte atent la stările tale și ce anume le declanșează. Nu putem da un răspuns final, așteaptă și vezi cum te vei simți, eu totuși ți-aș sugera sa vizitezi un psiholog

| MyNameisEduard explică (pentru anonim_4396):

Când n-am o ocupație îmi petrec mult timp gândindu-mă la viitor,la fata pe care o plac,la mine(dacă ar trebui sa schimb ceva),si la multe altele.Mi se mai schimbă starea câteodată din cauza vremii(nu mă întreba de ce pentru ca nu-s sigur).Si când sunt trist nu cred că ar trebui dar ascult si muzică tristă pentru a accentua starea, deci da, există mulți declanșatori. Există si o persoană care mă înțelegea, vorbeam în fiecare zi online pentru că suntem din județe diferite și cred ca m-am atașat de ea dar a luat o pauză de la a vorbi pentru ca a spus ca se simte extenuata si o înțeleg, dar după aproape 2 luni îmi lipsește foarte mult, dar asta e...Si psihologi nu cunosc nici unul pentru ca n-am prin apropiere și nici la școală.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Ești meteosensibil! Toate stările ți le induci tu datorită proiecțiilor mentale către viitor, trăiești prea mult din memorie in imaginație! Nu te gândi sa schimbi ceva treci la acțiune! Nu mai gândi, concretizează orice lipsa din viața ta, orice fobie, insecuritate, de la gând pana la fapta este o cale foarte lunga, pentru ca omul cu anxietate sau depresie are tendința mereu de a amâna licitațiile pr care și le-a propus inițial, știe mereu sa se plângă, sa se disculpeze, și sa se justifice in loc sa treacă la fapte.

1 nu mai gândi viitorul, trăiește prezentul
2 renunța la proiectiile mentale, overthinking nu aduc nici un beneficiu
3 când rămâi fără ocupare, adauga una in playlistul zilei tale; mergi sa vizionezi un film la cinema, citește o carte, plimbate, fa sport, învață o limba noua, dezvoltate personal, devino cea mai buna versiune a ta.
4 stările persiste ca tu tinzi sa le cauți, ești interesat de ele, le intensifici in mod voit ascultând muzica cu aceeași Vibrație, nu mai asculta muzica trista când ești trist, nu mai asculta sub nici o forma muzica cu Vibrație joasa, dezolanta indiferent de starea pe care o ai!
Asculta muzica ce îți transmite un vine bun, un mesaj pozitiv!
Dacă nu cunosti nici in psiholog îl descoperi.

| stefiiii3 a răspuns:

Depinde si de zodia si ascendentul pe care le ai.
Nu ai probleme mentale, probabil asa esti tu, te schimbi constant.

| MyNameisEduard explică (pentru stefiiii3):

Sper sa fie așa cum spui tu, sunt capricorn dacă tot ai spus despre zodii.

| stefiiii3 a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Pe viitor te v-a ajuta, o sa-ti fie usor sa te adaptezi la diferite situatii.
Asta-i problema, mi-ai zis zodia stabila, dar nu ascendentul. Ascendentul se dezvolta, daca pot spune asa, la maturitate.

| MyNameisEduard explică (pentru stefiiii3):

Îți mulțumesc foarte mult! Am căutat si despre ascendent și nu știu cum dar mă descrie perfect, uite un link.
https://www.eastrolog.ro/ascendent/ascendent-capricorn.php

| Yparisa a răspuns:

Da.