| anonim_4396 a întrebat:

Este normală febra 38 în urma primei doze de vaccin pfizer la 24 ore de la administrare? Femeie 58 ani, hipertensivă. S-a transmis de la clinica unde s-a făcut vaccinul ca în caz de febră să se ia câte un Paracetamol simplu pe zi, însă eu din ce am citit pe internet aceste simptome apar după a doua doză de vaccin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal sa apara asemenea reactii dupa vaccin, indiferent ca-i Pfizer, Astra zeneca sau orice alt vaccin.

| RoCkKiD a răspuns:

E normal, e printre efectele adverse comune.

| RobertMoon a răspuns:

E ceva normal chiar și după prima doza, nu toate persoanele reacționează la fel. Să ia un paracetamol și să aștepte, cam atât.

| Mirel4412 a răspuns:

Eu am avut dureri si febra a 2-a zi dupa primul vaccin. Dupa a 3-a zi mi-au disparut simptomele, daca ti-a spus sa iei paracetamol asa ar trebui sa faci, nu te lua dupa unul de aici care a zis sa iei claritine laughing

| anonim_4396 explică (pentru Mirel4412):

Mama are aceste simptome, nu eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia paracetamol, intreaba la farmacie de claritin sau ceva de genu