| Mariushgv a întrebat:

Este o diferenta dintre kilocalorii si calorii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Intre Kilocalorii si Calorii mari nu. Intre Kilocalorii si calorii da.

Pe scurt si pe intelesul tau, daca pe orice mananci tu scrie Kcal sau Calorii, e exact acelasi lucru. 1Kcal = 1 Calorie.

| Mariushgv explică (pentru Ineys):

Deci nu e nici o diferenta?

| Ineys a răspuns (pentru Mariushgv):

Da, nu e nici o diferenta.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Kilo = 1000

Cei cu mintea grasa nu fac aceasta diferenta, invatata inca la scoala elementara. tongue

| Furnicuta000 a răspuns:

Toata lumea foloseste kcal nu calorii deci nu are importanta cum le spui. Lumea le spune gresit calorii in loc de kilocalorii pentru ca e mai usor de pronuntat.