| sopranaCadaverica a întrebat:

Este o experienta traita de mine pe care cred ca pe multi i-ar interesa. Exista medici in Romania care ne pot omori sau mutila.
Am 21 de ani, sunt fata, am mers la un dermatolog particular dintr-un orasel mic, desi este municipiu de judet. Am vrut sa tratez acneea usoara (juvenila, si subliniez, USOARA!) pe care o am si sa scap de tenul gras, apoi sa mai aflu si alte detalii despre ingrijirea tenului etc...
Bun, doctorul m-a programat pentru ora 18:30, vazusem programul afisat pe usa iar ora 18:30 era de fapt ora inchiderii cabinetului... Cand ajung in sala de asteptare, acolo mai erau inca vreo 9 oameni care il asteptau pe doctor. Ii intreb la ce ora aveau programare si toti raspund in cor: 18:30! Miraculos, nu?!
Sa nu mai spun ca a intarziat o ora, el venind dintr-un alt oras (unde avea cabinet particular si oferea consultatii/tratamente).
Cand a ajuns randul meu, ma invita intr-o camaruta, ii spun ca eu sunt domnisoara cu acnee la 21 de ani, imi pipaie putin tenul (sigur nu se spalase pe maini, nu purta manusi, degetele lui miroseau ingrozitor, a ceva nespalat) si imi spune ca nu e nimic grav. Ma intreaba cateva lucruri in graba in timp ce scria reteta (a pus maxim 5 intrebari fugitiv), nici nu imi permitea sa il intreb ceva si nici nu dicta medicatia in timp ce scria. Mi-a explicat cum sa iau medicamentele (fara sa le denumeasca, avea un scris oribil, desigur) apoi intr-o fractiune de secunda mi-a spus ca imi va face si terapie (?!) cateva luni la rand, desi eu spusesem ca doresc doar consultatia si o reteta. (?!?!)
Ma ia de mana (la propriu) si mergem la „Tratamente". Acolo era camera unde efectua tratamentele. Eu habar nu aveam ce avea sa se intample, era prima mea vizita la dermatolog. Mi-a spus sa ma asez pe un scaun (credeam ca imi va unge tenul cu vreo solutie...) si vad ca ia un bat cu vata si il imbiba intr-un lichid. Nu stiu ce era, dar cum am simtit chestia aia pe fata, am auzit un sfarait ca si cand ar fi pus flacari pe obraji, am simtit usturimi mari si intepaturi, parca imi paralizase fata, era groaznic de dureros.
Nu a dat absolut nici o explicatie desi vedea ca sunt panicata.

Nu stiam nici numele solutiei. Cred ca era un acid.
Si intreb: e normal sa usture in halul asta? Raspuns: da. Apoi ma invita sa merg la asistenta. Nu intelesesem procedura, nu stiam efectiv ce se intampla, ma luase prin surprindere, totul se petrecuse foarte repede. Pana la asistenta trebuia sa trec prin sala de asteptare unde oamenii imi vazusera fata ARSA. Citisem consternarea pe fetele lor. Era ROSIE ca focul in zonele atinse de lichidul ala. Ajung la asistenta, imi zice sa ma intind repejor si imi da niste ochelari. Pentru ce?, intreb. Pentru laser! A, super! Ochelarii nici macar nu erau stersi, aveau amprente pe ei de la alti pacienti cu alte BOLI DE PIELE pe care le puteam contacta si eu. Nesteril!
Apoi intreb asistenta, nervoasa, intr-un acces de furie si panica: ce se intampla aici, ce procedura e asta, eu nu am cerut asa ceva! Si imi spune: intrebati-l pe dl doctor nu pe mine. Si spun: e de datoria dvs. sa-mi explicati pasii pe care urmeaza sa-i faceti. Si zice: nu stiu, nu am voie sa spun.
Era terapie cu laser pentru acnee, aflasem mai tarziu. Care costa peste 100 de lei si eu nu mentionasem nimic despre asa ceva.
M-am dat jos de pe masa unde ma intinsesem, am oprit practic tratamentul si l-am cautat pe doctor. I-am cerut explicatii. I-am spus ca nu am vrut asa ceva si am ramas socata ca nu mi-a explicat CE AR FI URMAT sa se intample. Aplica un tratament pe un pacient care nu ceruse, nu stia absolut nimic despre procedura. El folosea tratament cu laser, il baga pe gat tuturor celor cu probleme acneice, cosuri (infectii serioase) si la acneea usoara aplica acelasi tratament (scump pe deasupra).
I-am explicat ca in codul muncii si al bunului simt unui medic scrie clar ca e de datoria sa si a asistentei sa explice pacientului manevrele care urmeaza sa se faca pentru a nu intimida/panica/ingrozi persoana! Si el imi radea in fata spunand ca nu se intampla nimic... Si tacea cand ceream explicatii. Ramasesem cu fata arsa, tratamentul intrerupt, nu stiam daca voi ramane cu petele pe fata sau nu ori ce e de facut. Mi-a zis in trecere ca folosise acid azotic sau ceva de genul, nu am retinut bine, eram prea revoltata.
Si cum sa performeze un tratament (neexplicat in prealabil) pe care NU l-am cerut, si mai si costa?! Dadeam banii din buzunar...
Vi se pare corect dpdv al malpraxisului sa se intample asta? Vi se pare morala si naturala atitudinea medicului?
Cum as putea sa reclam acest lucru?
Si stie cineva...ce fel de acid era acela inainte de laser pe care mi-l aplicase?
Multumesc ca ati citit pana aici si sper sa primesc niste raspunsuri la intrebari.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu mai poți face nici un fel de reclamație, acum, după ce au trecut atâtea zile! Iartă-mi comparația, dar e ca și când ai reclama după mai bine de o săptămână că cineva te-a violat! Nu te-ar crede nici un judecător!
De ce? Pentru că nu mai există probe medico-legale!
Dacă vroiai să faci reclamație trebuia să o faci la ieșirea din cabinet, afară sunai la 112, cereai să vină poliția și un echipaj medical pentru că îți este rău! Da, atunci, plângerea avea greutate, era veridică! Luai un certificat medico-legal, erai consultată la UPU.
Acum cine te mai crede? Ai primit o simplă rețetă. Nu ai primit chitanță, nu ai primit o scrisoare medicală, deci oficial, ai primit doar un consult!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru romeo78):

De soc/stres post-traumatic ai auzit? Cum sa nu poti face nici o reclamatie dupa mai multe zile?

| romeo78 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pentru că legal nu mai există probe fizice! Pentru că chiar domnișoară a scris că nu are decât o rețetă! Deci nici un înscris despre vreun tratament! Pentru că am trecut prin un caz de malpraxis și știu ce trebuie să faci! Atunci, cum am spus, când a ieșit din cabinetul medical, trebuie să sune la 112, acum degeaba!
Să se ducă să vorbească, dar nu va rezolva mare lucru!
Eventual, poate i se va face un control să vadă dacă are autorizațiile!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru romeo78):

Ce probe fizice breh? E cuvintul ei contra aluia! Adica daca eu arat p*&a unui copil in scara blocului dar nu ii fac nimic e ok, pentru ca nu exista probe fizice (nu luam in calcul varianta unei camere de supraveghere)?

| romeo78 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ești paralel, iertare!
Cuvântul nu se pune la dosar!
Ci doar probele!
Altfel mulți ar face închisoare!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru romeo78):

Aici nu e vorba de inchisoare, dar o amenda sanatoasa si ridicarea licentei i-ar prinde bine. Daca discutam de dovezi, poate sa vorbeasca cu o prietena sau sa se duca ea din nou peste ceva vreme si sa inregistreze tot. Na, bun asa, sau ii trebuie aparat omologat pentru inregistrare si acordul prealabil al aluia inregistrat?

| romeo78 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

No comments! Sunteți paralel!

| mihai69 a răspuns:

Fă o plângere la Colegiul medicilor.
Deși nu cred să scotă corb la corb ochii...

| Andreeush a răspuns:

Trebuia să cauți un medic recomandat.

| sopranaCadaverica explică (pentru Andreeush):

Toti cei din oras merg la el si se spune ca e foarte bun.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Trebuia sa-i pui intrebari, nu sa te lasi ghidata ca o oita. Ai stat de buna voie, nu stiu cum sa-ti zic laughing

| sopranaCadaverica explică (pentru supadeceapa):

Cand sa ii pun intrebari daca se misca si vorbea foarte repede?
Tu nu ai citit?
Nu a cerut consimtamantul aplicarii tratamentului!
Era de datoria lui sa explice dinainte, sa intrebe DACA DORESC SAU NU!
Poate daca ti s-ar fi intampla si tie ai fi empatizat mai bine. Dar nu doresc nimanui.

| supadeceapa a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Te smuceai si tot nu il lasa-i sa faca ceva de capul lui laughing.
As vrea sa empatizez, dar nu te-a legat de scaun din cate am citit.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O prietena face un tratament pentru acnee o data la nu stiu cat timp si are vreo 2 zile fata rosie dupa. Adica e normal :/

| Ineys a răspuns:

Te duci la politie si povestesti tot. O fi si asta unul de ala cu 8 clase cautat prin nu stiu ce tara si a venit la noi.

| sopranaCadaverica explică (pentru Ineys):

Nu, avea 60 si ceva de ani medicul.

| Ineys a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Sper ca nu ai si platit dupa. Oricum, la intrebarea despre acid nu cred ca este acid azotic. Din cate stiam eu ala dizolva si otelu, deci nu cred ca se pune pe fata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ești singura, din cauza unui medic era să-mi amputeze piciorul, iar un altul cu picăturile lui m-a lăsat orb vreo 2 săptămâni, și acum când am vreo problemă de sănătate îmi e groază să mai apelez la medici! ☹️

| Porcusorul a răspuns:

Nu era acid, e vorba de azot lichid. Practic, acea arsura era de la temperatura foarte scazuta a azotului lichid, nu de la o reactie chimica. Acest tratament se foloseste uneori pentru acnee. Astfel, nu cred ca e vorba neaparat de malpraxis cat este vorba de lipsa de profesionalism. Consulta un alt dermatolog, eventual chiar si unul din alt oras.

| uchihasasuke09 a răspuns:

Sa faci cum a zis Ineys, du-te la politie asa ceva nu se face si trebuia sa pleci de acolo daca ai vazut ca nu e in regula.