| Radu003 a întrebat:

Este operația de polipi nazali obligatorie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este obligatorie.
Este ceruta in schimb de cel care sufera de polipi, ca nu poate respira, fiind un rau necesar in acele conditii.

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă intervin probleme serioase respiratorii ( pacientul nu mai respira corect) atunci se intervine chirurgical. Dacă pe pacient nu îl deranjează nu este nevoie.

| Floridori a răspuns:

Nimic nu este obligatoriu, dar daca vrei sa scapi de ei, se indeparteaza doar chirurgical.
Avand in vedere ca sunt formatiuni benigne, depinde doar de marime si de cat de mult te afecteaza in viata de zi cu zi astfel incat sa decizi daca iti doresti sa scapi de ei, sau nu. Avand in vedere ca pot creste in dimensiuni, este ideal sa fie operati, chiar daca sunt mai mici si momentan nu iti cauzeaza atatea probleme, dar decizia iti apartine.

| Radu003 explică (pentru Floridori):

Ideea e că am citit și ceva pe net și am auzit că se scăpa ușor ușor de ei în timpul pubertății scad până dispar.

| Floridori a răspuns (pentru Radu003):

Din pacate, nu cred ca aceasta informatie sa fie veridica.
Polipii nu se micsoreaza si nu dispar de la sine. Exista tratament cu corticosteroizi pentru ameliorarea simptomelor si incercarea reducerii dimensiunilor polipilor, sau mentinerea lor la marimea la care deja sunt, dar pentru indepartarea definitiva, doar metoda chirurgicala este cea disponibila, indiferent de varsta.
In realitate, copiii si adolescentii trec mai des prin aceasta procedura decat persoanele deja adulte, deci daca ar fi sa dispara de la sine, nu s-ar mai lua in calcul optiunea chirurgiei pentru ei.
Asa ca, avand in vedere ca sigur nu poti sa respiri 100% bine (asta ca minima simptomatologie si daca nu prezinti si alte neplaceri), ar fi bine sa iei in calcul operatia.Este simpla, rapida, nu necesita sa stai nu stiu cat timp in spital etc., deci merita.Asta pentru ca incapacitatea de a respira corect pe nas poate duce la tot felul de infectii, inflamatii si nu stiu daca merita sa stai asa.Acum, tu decizi ce crezi ca e mai bine pentru tine, dar eu in locul tau, nu m-as gandi de doua ori.Ai teama de aceasta interventie, sau care ar fi motivul pentru care ai retineri?

| Radu003 explică (pentru Floridori):

Da îmi este foarte frica de operatie

| Floridori a răspuns (pentru Radu003):

Inteleg.Nu iti voi explica in detaliu cum decurge o astfel de interventie (o voi face doar daca vrei tu in mod explicit) deoarece scopul nu este de a-ti crea si mai mult disconfort cu detaliile unei chirurgii, dar iti pot spune doar ca operatia in sine este una foarte simpla, dureaza maxim o ora (de regula cam 30 de minutea), evident ca nu o sa simti absolut nimic datorita anesteziei si daca esti un tanar sanatos, fara alte probleme, poti pleca acasa in aceeasi zi si doar in cazuri exceptionale abia a doua zi.

In schimb, daca polipii sunt de mari dimensiuni, iar tratamentul medicamentos nu functioneaza, sau nu mai functioneaza presupunand ca a facut-o la inceput, in eliminarea simptomelor si in controlarea dimensiunilor polipilor, atunci chirurgia devine singurul mod prin care poti scapa de ei. Daca optezi pentru a nu o face, in timp, cam acestea sunt complicatiile pe care le vei putea resimti:

-infectii dese si secretii urat mirositoare;
-nas infundat/probleme de respiratie;
-pierderea mirosului si a gustului (daca acest proces se initiaza si ajunge sa fie o problema avansata, indepartarea polipilor intr-o faza foarte tarzie iti va reda gustul si mirosul intr-o proportie destul de mica);
-tuse, stranut, sforait;
-durere de cap si la nivelul fetei;
-sangerari in cazul unor polipi de mari dimensiuni;
-iritatii, inflamatii si infectii ale gatului cauzate de incapacitatea de a respira corect pe nas;
-modificari ale fizionomiei datorate respiratiei defectuoase care iti va obliga componentele craniului sa adopte pozitii adaptate;
Etc.

Singurul dezavantaj pe termen lung al operatiei este ca nu poate garanta 100% ca polipii nu vor reaparea.
De regula, acestia apar atunci cand exista rinita, sinuzita, fibroza chistica, otita, astm, anumite sindroame si afectiuni nonalergice etc., de aceea ideal ar fi ca dupa interventie sa ai grija de tinerea sub control a afectiunii cauzante, daca aceasta este cronica, astfel incat sa elimini riscurile asociate unei potentiale reaparitii.

In rest, poti compara si tu beneficiile si dezavantajele unei operatii versus a optiunii de a sta asa.Alegi intotdeauna ceea ce crezi ca este mai benefic pentru tine!winking

| Radu003 explică (pentru Floridori):

Și dacă rămân cu ei așa toată viața ce se întâmplă?

| Floridori a răspuns (pentru Radu003):

Ti-am expus aproape toate neplacerile pe care le poti avea daca decizi sa ramai cu ei.

-infectii dese si secretii urat mirositoare;
-nas infundat/probleme de respiratie;
-pierderea mirosului si a gustului (daca acest proces se initiaza si ajunge sa fie o problema avansata, indepartarea polipilor intr-o faza foarte tarzie iti va reda gustul si mirosul intr-o proportie destul de mica);
-tuse, stranut, sforait;
-durere de cap si la nivelul fetei;
-sangerari in cazul unor polipi de mari dimensiuni;
-iritatii, inflamatii si infectii ale gatului cauzate de incapacitatea de a respira corect pe nas;
-modificari ale fizionomiei datorate respiratiei defectuoase care iti va obliga componentele craniului sa adopte pozitii adaptate;
Etc.

In timp, nu vei mai putea sa respiri deloc pe nas, iti vei pierde gustul si mirosul (definitiv daca ramai cu ei si ajung la dimensiuni mari, iar daca ii operezi in acest stadiu avansat, e posibil sa nu le mai recuperezi, sau sa le recuperezi doar partial), vei face mai tot timpul infectii atat la nivelul sinusurilor cat si a gatului, iar astea ar putea duce la afectiuni ale aparatului respirator mai grave.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Depinde daca ai anumite simptome care iti afecteaza viata de zi cu zi.

| Radu003 explică (pentru NuCitescNotificari):

Simptome are oricine are polipi nazali. Și da respir greu și pot face efort dar m-am obișnuit. Am întrebat și un prieten care și-a făcut operația și a zis că nu este obligatorie dar am vrut să mă asigur

| NuCitescNotificari a răspuns (pentru Radu003):

Eu ma refeream la simptome grave/deranjante. Deci daca ai simptome deranjante, trebuie facuta operatia. Eu am facut-o cand eram mic pentru ca, aveam un fel de tic in care parca ma inecam.

| Radu003 explică:

Dar fara operatie nu se poate scăpa?