| Bloock a întrebat:

Este posibil sa am diabet?
De 2 zile dimineata urinez destul de mult si des, urina incolora (pana la ora 11, dupa urinez rar, putin si urina are culoare galbena).
Mi se usuca gura de parca nu am baut apa.
Si mai sunt momente in care ma ustura stomacul pentru 10sec (tot asa, dimineata).
P.s nu obisnuiesc sa mananc dulciuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ai daca nu mananci dulce

| Bloock explică (pentru mgtow):

Dar poate fi din cauzaa stresului?

| mgtow a răspuns (pentru Bloock):

Poate esti hipocondric (crezi ca ai probleme de sanatate dar nu e nimic)

| darrio2007 a răspuns:

Nu are legatura cu diabetul ci cu lichidele pe care le consumi. Cand urina este incolora, e clar ca ai prea mult lichid in organism. Invers daca este prea galbenă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic si fa ti toate analizele, acolo vei afla daca ai diabet, noi nu putem stii ce ai. ce varsta ai?

| alina2k18 a răspuns:

Si ce treaba are daca mananci dulciuri cat timp ai o alimentatie echilibrata, NU esti obez, nu esti sedentar, nu te stresezi in mod continuu, nu esti hipertensiv.
Diabetul nu se face de la dulciuri laughing
Pancreasul produce un hormon numit insulina care, ajutand la utilizarea glucozei de catre tesuturi, scade cantitatea de glucoza din sange. Astfel, dupa mese, glicemia creste prin aport alimentar, iar pancreasul sanatos reactioneaza prin cresterea secretiei de insulina, care va readuce glicemia in limite normale. Diabetul zaharat apare in cazul in care in organism nu exista suficienta insulina (deficienta a pancreasului) sau organismul nu poate folosi eficient insulina (insulinorezistenta).
Deci fugi si fa-ti niste analize, vezi sa nu ai ceva ce tine de rinichi sau tractul urinar.

| Bloock explică (pentru alina2k18):

Obez..am 16ani 1.74 si 90kg, cu absenteismul nu stiu ce sa zic merg pana la scoala pe jos dupa vin acasa si mai ies pe la animale si cam atat. Si de stresat ma mai stresez pe scoala cand am anumite ore. Dulciuri nu consum foarte des.

| alina2k18 a răspuns (pentru Bloock):

Trebuie sa slabesti, obezitatea aduce multe afectiuni din pacate.
Du-te si la medic sa iti faca niste analize generale, sa-ti ia o tensiune si sa-ti faca si un examen clinic.
Cam ce si cat mananci intr-o zi?

| Bloock explică (pentru alina2k18):

Mancare pe care o face mama nimic special si mananc o portie normala nu pun in plus