| SarahSarah42 a întrebat:

Este posibil sa am niste chisturi pe ovarul stâng si am trimitere la endocrinologie. Curiozitatea mea este daca se vede daca mai sunt virgină sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai trimitere la ginecolog? De ce la endocrinologie ai trimitere? Tie i ti trebuie un examen ginecologic si o ecografie abdominală sau o ecografie transvaginală ca medicul sa vada localizarea chistului dimensiunea chistului ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

La endocrinologie nu se vede deloc, ca endocrinologul nu te controleaza in vagin, asta o face doar ginecologul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Examinarea starii ovarele cu scopul de a se determina daca sunt afectate de existenta unor chisturi, se poate face prin ecografie abdominala in cazul fetelor virgine, a caror ''pasarica'' inca este NE deflorata (himenul este inact) sau prin efectuarea ecografiei transvaginala de inalta acuratete, dar aceasta se poate efectua numai cazul in care ''pasarica'' este DEFLORATA, fiindca aceasta metoda necesita introducerea in vagin a unui transductor (sonda ECO) de grosimea unui deget si lungimea de 10-12 cm. https://www.contraboli.ro/ecografia-transvaginala-video/
Pentru informarea ta corecta trebuie sa intelegi ca este cu totul IMPOSIBIL ca cineva de pe aceasta planeta sa poata stabili daca fata in cauza este VIRGINA. Medicul poate sa constate in timpul examinarii doar starea reala a ''pasaricii'' in privinta existentei si a starii de fapt a HIMENULUI sau altfel spus daca acesta mai este inca intreg, sau daca HIMENUL este lezat, deteriorat sau rupt complet, caz in care ''pasarica'' este DEFLORATA. Insa o asemenea stare a ''pasaricii'' NU indica in niciun caz faptul ca fata respectiva NU ar mai fi VIRGINA. Himenul se poate rupe din diverse motive care NU au nicio legatura cu activitatea sexuala. In concluzie te poti prezenta fara nicio retinere fiindca este IMPOSIBIL ca cineva sa poata sa-si dea seama daca tu mai esti sau nu virgina. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Unde să se vadă?!?
Și ce legătură ar avea cu chisturile tale?!?

| SarahSarah42 explică (pentru mihai69):

Din cate am inteles, imi face radiografie la ovare

| Goete a răspuns:

Eu in locul tau nu mi-as face probleme de virginitate, ci de chisturi

| SarahSarah42 explică (pentru Goete):

Sunt foarte mici, orice femeie are
Merg sa vad daca este ceva grav