| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil sa mai scapi de cearcane odata ce deja s-au produs? Adica vergeturile dupa ce devin albe nu mai pot fi reparate,eventual daca reusesti cat inca sunt rosiatice, asta stiam si ma intrebam daca cumva este posibil sa fie la fel cu cearcanele, odata ce le ai nu prea le mai poti repara.Si tot pe acest subiect:aveti vreo recomandare de pastile de somn? Care sa nu dea dependenta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Depinde ce vârstă ai și cât de suficient te odihnești pe parcursul nopții.
Pastilele trebuiesc recomandate de medic dar eu nu ți-aș sugera, mai bine bea un ceai de tei.

| Sonia822 a răspuns:

Cearcanele apar odata cu varsta. Cu cat iei mai multi ani, cu atat se adancesc si se lungesc pe toata fata. Uneori indica niste probleme de sanatate, rinichii, sangele, dar si altele. Orice pastile dau efecte secundare, alea pentru somn actioneaza asupra creierului! Inainte de culcare pune ulei de lavanda in candela de aromoterapie, sa fie Fares, ca e din plante. Cateva picaturi in apa calduta te linistesc de tot. Mai aplica nediluat pe incheieturile mainilor si o picatura in ceafa si maseaza usor. Vise placute!

| Sunshine123 a răspuns:

Cearcanele pot disparea daca te hidratezi cum trebuie, si aici ma refer la minim 2 litri de apa plata pe zi, nu sucuri sau bere, de asemenea este important sa dormi cele 8 ore de somn si sa te odihnesti cum trebuie. De asemenea si alimentatia e un factor cheie pentru pungile de sub ochi, incearca sa mananci fructe si legume bogate in continut de apa precum : zmeura, pepene rosu, capsune, dovlecel verde, pepene galben, castraveti verzi, salata verde, telina verde, rosii, mere.