| SucDăMere a întrebat:

Este posibilă creșterea brusca si pe la 17 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La băieți este posibilă, deoarece aceștia se dezvoltă mai târziu iar alți dintr-o dată.
De exemplu, cunosc eu câțiva băieți din orașul meu care erau slăbănogi și scunzi și într-un an au crescut cât alții în 10.
În concluzie, da. Se poate, dar nu neapărat la 17 ci și după 20 de ani încolo.

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Da, asa am avut eu pe la 16 ani de am schimbat toata garderoba prin vacanta de vara laughing vorba adultilor " Te-ai desiart dintr-o data " asta mi se spunea des, acum ...am ramas la fel ca la 22 de ani.Am avut un noroc sa cresc pana pe la 22 23 de ani.Dar de atunci nu am mai crescut deloc, si asta e f bine ca mai am si eu haine si incaltaminte laughing

| sierra1 a răspuns:

Brusc vreo 3-5 cm e ok dar cam atât.

| JicaContra a răspuns:

La baieti, DA, mi s-a intamplat mie personal in ultimul an de liceu
la fete, NU, fetele nu mai cresc de la 14 ani

| SucDăMere explică (pentru JicaContra):

Eu stau pe 1.75 de vreo 1 an si cateva luni, vreo 4 Și am un var care a crescut dintr-o data, poate fi vorba si de pubertatea încetinită?

| JicaContra a răspuns (pentru SucDăMere):

Posibil, chestia e ca nu prea poti sa faci nimic in privinta asta, iar eu nu o sa uit niciodata fiul unui mare sportiv de la mine din clasa, care s-a uitat ofticos la mine ca am ajuns mai inalt ca el, iar el lua hormoni de crestere si facea culturism si tot nu crestea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibila, dar nu te baza pe asta. La fel de bine poate sa nu se intample laughing

| ValentinGabi a răspuns:

Da este posibilă până la vârsta de 20-21 de ani maxim

| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Pubertatea la băieţi începe între 10 şi 13 ani şi se termină la 18. După ce împlinesc 12 ani are loc un puseu de creştere accelerată până în jurul vârstei de 16 ani, când numărul centimetrilor câştigaţi în înălţime se poate dubla, ajungând şi la 10 într-un an. După această vârstă, băieţii pierd din „viteză", creşterile în înălţime fiind sensibil mai reduse – 1-2 centimetri pe an. Tot în această perioadă cuprinsă între 12 şi 16 ani se produce şi o creştere în greutate – circa 5 kg anual sau chiar mai mult, în medie.

| Ellie2emma a răspuns:

Da. Este posibil.