| Bogdanmanolachi a întrebat:

Este posibila operația la ochi la 18 ani? Când o sa fiu eu în clasa a 11a, ar putea fi posibila pana în a 12a? Chiar dacă o sa mai fie mici regresii de 0.25-0.50 dioptrii după?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te gandest la operatie cu laser pentru miopie, atunci asemenea operatii se fac doar dupa stabilizarea dioptriei, adica dupa varsta de 26-28 ani. Acesta se hotareste de medicul care va face operatia, in functie de examenele ce le efectueaza.

Alte operatii se pot face si la varste mai tinere, dar tot medicul hotareste.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Alea se fac cand se stabilesc dioptriile adica dupa vreo 25 ani.

| Mirel4412 a răspuns:

Ce fel de operatie la ochi?

| Bogdanmanolachi explică (pentru Mirel4412):

Pentru reducerea miopiei

| Mirel4412 a răspuns (pentru Bogdanmanolachi):

Medicul meu mi-a spus ca o pot face peste 21 de ani. Depinde de persoana.