| Optyck48 a întrebat:

Este regurgitatia tricuspidiana de grad 2 considerata periculoasa? Am facut un CT pentru dureri in piept la urgente si acum mi-au recomandat si un RMN, pana gasesc unul valabil, sunt curios, este ceva ce poate fi fatal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| StefanCatalin54545454 a răspuns:

Regurgitarea tricuspidiană este o afecțiune care apare atunci când supapa tricuspidiană din inima ta nu se închide complet și permite sângelui să curgă înapoi în atriu în loc să curgă către ventriculul drept. Această condiție poate fi clasificată în grade de la 1 la 4, în funcție de gravitatea sa, iar gradul 2 indică o regurgitare moderată a valvei tricuspide.

În general, regurgitarea tricuspidiană de grad 2 nu este considerată o problemă gravă de sănătate și nu este neapărat periculoasă în sine. Cu toate acestea, în unele cazuri, regurgitarea tricuspidiană poate fi un simptom al unei alte afecțiuni mai grave a inimii, cum ar fi insuficiența cardiacă sau boala pulmonară cronică, care poate necesita tratament medical.

Este important să discuți cu medicul tău despre rezultatele CT și RMN și să îți explici îngrijorările legate de regurgitarea tricuspidiană. Medicul tău poate evalua riscul specific al afecțiunii tale și poate oferi informații detaliate despre tratamentul și monitorizarea acesteia. În cele mai multe cazuri, regurgitarea tricuspidiană de grad 2 poate fi gestionată printr-o monitorizare regulată și prin tratamentul altor condiții de sănătate asociate, dacă există.