Întrebare recomandată | Feyenooord666666 a întrebat:

Este sanatoasa untura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GeorgeAdi a răspuns:

Motive pentru care e bine să consumi untură:

După uleiul de măsline, untura ocupă locul al doilea la capitolul grăsmi monosaturate, considerate a fi cele mai sănătoate tipuri de grăsimi saturate

Principala grăsime din untură, acidul oleic, asigură un nivel scăzut de depresie
Este bogată în vitamina D
Reglează producţia de hormoni în organismul nostru şi aduce echilibru la nivel tiroidian
Grăsimile găsite în untură pot preveni apariţia cancerului, în specil cancerul la sâni
Mâncarea gătită cu untură are un gust delicios şi te fereşte de problemele cu colesterolul

7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Este buna, la fel ca si slanina. Doar, in cantitati moderate!

| darrio2007 a răspuns:

In cantitati mici, da.

| cristimihailov a răspuns:

Sunt mai multe opinii.

A mea ar zice ca nu, deoarece:

1. E plina de colesterol (iar asta face ca LDLul sa sara din grafice).

2. Este o grasime saturata (asta inseamna ca este solida la temperatura camerei).

3. Poate contine substante toxice (ca o paranteza: in momentul in care corpul da de substante toxice si cu care nu stie ce sa faca, le depoziteaza in grasimi, dac nu le poate elimina). Porcul nu face exceptie.

4. Vitamina D specificata mai jos... de fapt e un precursor de vitamina. Colesterolul de sub piele sub actiunea razelor UV se transforma la final in vitamina D (procesul e mai lung). Asa ca vitamina D pe care zice unul pe aici ca exista de fapt e cu semnul intrebarii.

5. Prin acest produs si nu numai parazitii trec barierele interspecie. Practic o bacterie de la porc poate infecta un om.

6. Castigul nutritional nu este mare. Dar cel caloric este imens. Daca in masa pe care o consumi se gasesc si zaharuri, atunci o parte din untura o sa ia calea burtii tale.

| Pizzaislife a răspuns:

Nu cre deoarece se depune si usor usor s-ar putea sa ai probleme la stomac

| DoarStefan a răspuns:

Depinde in ce cantități este folosită, in cantități moderate nu dăunează.

| Nicolae207 a răspuns:

Nu, nu e deloc sanatoasa grasimea deoarece nu ajuta la nimic, nu are vitamine, doar grasime simpla ce se arde usor. Nu e bine sa mananci untura daca vrei sa arati bine.