| anonim_4396 a întrebat:

ESTE URGENT! Pisica mea vomita intr-una o spuma alba si nu poate iesi afara la litiera, este apatica sta cu gura deschisa si cu limba scoasa, respira greu... Ce pot face urgent pentru o ajuta deoarece la medicul veterinar pot ajunge de-abia maine si mi-e frica ca nu va supravietui in noaptea asta

Răspuns Câştigător
| Aligator0108 a răspuns:

Bună! Cred ca pisica ta are gastrită (vomă albă și starea apatica)

https://www.google.ro/......-foam/amp/

In cazul respirației îngreunate, presupun ca are o problema cu circulația respiratorie, lucru care ar trebui sa fie îngrijorător. Până mâine, aeriseste camera, poate o va ajuta niște aer proaspăt.

https://m.petmd.com/......_breathing

Pentru transport, dacă ai, îți recomand să o duci într-o cușcă cu mai multe "găuri" prin care sa respire. Dacă nu ai, o poți duce pur și simplu asa cu mașina sau în brațe.
Dacă nu se poate, cheamă un veterinar de urgență la tine acasă!

Ține-ne in legătură cu starea pisicii. Numai bune și sper că veți trece și prin asta!

| anonim_4396 explică (pentru Aligator0108):

Am fost cu ea pana la un vecin care este veterinar de meserie si care surprinzator era acasa, mi-a spus ca s-ar putea sa aiba piatra la vezica, i-a facut cateva injectii si mi-a spus sa astept sa vad daca va urina in litiera, daca nu trebuie sa il sun si cel mai probabil va trebui sa merg la cabinet sa ii puna sonda. Multumesc mult, are 10 ani dar totusi nu ma astept sa moara chiar asa, acum dintr-o data... Sper sa isi revina

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta are pisica? Este motan? Poate a otravit o cineva, stă doar in casă? Sau mai iese si afară?

| Raducons a răspuns:

Este otravita,cauta pe internet un cabinet si intreaba ce se poate face, Sincer cred ca nu se poate, imi pare rau stiu cum este sa pierzi ceva drag, este si dezamagitor, Este un risc, de aia nu mi-am mai luat animale de companie am plans destul dupa ele, mai mult ca dupa oameni.

| alii98 a răspuns:

Intra si pe forumuri specializate in pisici
poate iti raspunde cineva acolo, aici nu e prea multa lume priceputa

| anonim_4396 explică (pentru alii98):

Am intrat, credeti-ma, am pus aceasta intrebare aici ca ultima solutie si pentru ca intrasem in panica...

| Aligator0108 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă bucur nespus că ai reușit să o duci la cineva.
Am avut o pisică de 17 ani și jumătate care dintr-o dată s-a îmbolnăvit chiar când am plecat în vacanță și a decedat într-o săptămână, chiar dacă ne-am întors, am dus-o la doctor și așa mai departe... Cauza a fost "peritonita infecțioasă", incurabila din câte am citit.
Cel mai bine este să îl duci la niște analize medicale, ca să te asiguri ca e în regula!

| AniQueen23 a răspuns:

Depinde, ce fel de mancare i-ai dat!
Totusi pune putin lapte sau apa, sau s-ar putea sa aiba o boala genetica, sau isi da duhul in curand!
Dar trebuie sa te calmezi si sa o lasi putin afara si dupa incearca sa ii dai lapte si o lasi sa se odihneasca! dar lasa capul pisicii inclinat sau ii pui o pernuta, ca sa nu mai scoata 'spuma alba'