| Speranta12 a întrebat:

Eu am de cativa ani niste cosulete mici si de culoarea pielii din loc in loc pe frunte si la tample. De spalat pe fata, ma spal des, dar nu se duc. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Se fac de obicei dacă mănânci multe grăsimi sau dacă folosești o cremă mult prea grasă. încearcă să iei acid salicilic (recomandare: the ordinary) și să folosești seara pe zona aceea, ar trebui în timp să le reducă

| Donsavas a răspuns:

Iti trebuie creme/geluri dermatologice anti acnee sau un peeling chimic/dermobraziune.
Sunt proceduri si tratamente ce se discuta cu dermatologul.

| Ineys a răspuns:

Du-te la dermatolog, alea nu trec de la sine si nici nu poti scapa tu cu remedii "naturiste" acasa de ele.

| Speranta12 explică (pentru Ineys):

O sa ma duc la anul ca trebuie sa-mi pun bani deoparte acum si pentru dermatolog

| Furnicuta000 a răspuns:

Da, nu sunt ca o acnee normala
https://www.tiege.com/......id-of-them

In ultima instanta se pot trata cu peeling chimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa am si eu. Bea multa apa si o să se reducă.

| morfeo a răspuns:

Sunt cosuri negre. ale trebuie sa le storci ca sa iasa, altfel raman acolo mult si bine. Stoarce-le seara inainte de culcare si dupa te speli cu apa calda pe fata.

| Speranta12 explică (pentru morfeo):

Nu sunt cosuri negre bre. Sunt cosulete uscate mici si iesite in relief la nivelul pielii. Si sunt de culoarea pielii.