| RyanAllen a întrebat:

Eu am HIV, ea nu. Nu mai vrea sa continue. Decât prieteni. Eu nu contez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
87 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Contezi si tu. Dar in primul rand se gandeste la ea. Ca oricare om de pe lumea asta. Ce te miră?

| RyanAllen explică (pentru darrio2007):

Cu cata ușurință renunță. Ma mira faptul ca trebuia sa mutam munții și marea de la loc, împreună. Mai ales ca dacă ne protejam, totul e okay. O relație nu implica doar sex.

| darrio2007 a răspuns (pentru RyanAllen):

Ai avut HIV de la inceputul relatiei cu ea sau l-ai luat pe parcurs?

| Simpatic a răspuns:

Respect pentru tine pentru sinceritatea ta fata de ceilalti nu fata de cei de pe TPU neaparat, capul sus prietene, exista viata si dupa sida!
Sa nu infectezi niciodata pe nimeni in viata si lasa persoanele sa stie, nu conteaza ca ai sa te simti in societate PROSCRIS, fii tare!
Necazul tau a venit pe capul tau dat de la Dzeu, fii tare ca Iov si mergi in continuare, asta e crucea ta.
Toti avem cruci de dus mai mici sau mai mari, a ta e mai mare decat a altora, dar o poti duce!
Capul sus si nu te nelinisti! Viata merge inainte cu sau fara prea multe cuvinte.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca contezi, dar pentru cele care sunt ca si tine, infectate cu HIV.
Nu condamn fata asta ca vrea sa traiasca si sa fie sanatoasa, vrand sa se indeparteze de tine. SIDA /HIV este totusi o boala mortala, pentru cei cu sistem imunitar slab.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu contezi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai, riscul este foarte mare pentru ea.
Tu nu ai nimic de pierdut, doar de castigat.
Ea are doua dezavantaje majore in cazul in care continua:
1. se poate infecta
2. nu poate avea copii cu tine.
E o decizie absolut normala pentru ea. Contezi si tu, dar din pacate, virusul iti limiteaza interactiunile cu persoanele neinfectate. Ar trebui sa cauti o persoana cu aceeasi problema. Ea te-ar intelege si nici nu ar sta cu frica langa tine.

| Drimmero a răspuns:

Contezi dar conteaza si sanatatea celorlalti ca nu esti singur pe lume, foarte bine ca a pus sanatatea pe primul loc, eu unul nu o judec, si eu as fi zis pas unei tipe daca ar avea HIV, hepatita si alte d-astea cu transmitere.

| relian a răspuns:

Tu contezi,dar cand omu este speriat de moarte,normal se gindeste la ea prima data.
Deci tu reprezinti un fel de pericol pentru o femeie,cel putin asa considera majoritatea.
Mai multe nu pot spune ca nu studiez eu aceasta boala sa pot sa stiu destule.
Ce am citit,e ca aici in America un doctor sa arate lumii ca sida nu este o afectiune,a luat sange de la o persoana cu sida si a facut transfuzie,omu na patit absolut nimic.

Dar stii cum este,conteaza banu,care nu se supune sistmului este luat de nebun,deci nu il crede nimeni, chiar daca a facut chestia asta.
Cui sa spui, ori chiar daca arati, iti dai seama ca ala este un pericol pentru societate laughing in sensul financiar vorbesc, deci omu o sa fie ocolit de mai toti oamenii, o sa ajunga la un mom dat sa nu aibe unde lucra si pentru ce?
Ca a incercat sa spuna adevarul.Mai a fost cineva ziarist, a vrut sa vada pe propria piele daca vitaminele ce se vind la magazine, farmacii au vreun efect.
Sa dus la medic, a facut analize amanuntite, apoi a luat vitamine cu pumnu laughing nu mai stiu a luat vreo 5 mii intr-un interval de o luna sau ceva genul asta.
Dupa s-a dus iar si rezultatu la analize a fost zero,adica nu sa intinmplat nimic in plus laughing
A facut publioca asta,asa si? Na rezolvat nimic, omu continue sa ia vitamine.
Deci conteaza sistemul, sintem condusi de sistem nu de adevar, ce spune sistemul, aia face populatia.

Poti sa gindesti si singur, logic.Virusuri,toata lumea vorbeste de virusuri,deci e ceva banal,totta lumesa crede ca exista desi nu ia vazut nimeni niciodata laughing
Deci este vorba de idee,pe asta se bazeaza aia care scot teorii,care fac medicamente si etc,pe faptul ca specia umana se aduna in jurul unei idei,adera la o idee cu milioanele cu miliardele.
O idee este ceva ce nu exista,nu este ceva fizic,dar omu are aceasta capacitatea dea se aduna in grupuri f mari in jurul unei idei.

Astea ne-a facut sa cucerim planeta,sa devenim cei mai puternici de pe acwasta planeta,dar se pare ca unia folosesc chestia asta pentru a face bani,pentru a manipula populatia etc.

Intreeaba tu un medic daca a vazut vreodata un virus in viata lui.Dar nu trebuie sa intrebi,vezi asta,poti sa stii,toate testele,absolut toate testele facute pentru afectiuni la care cauza ar fi un virus,se fac INDIRECT,no sa auzi,mvezi niciodata ca vine cineva si spune,da este virus,ne uitaram la microscop si l-am vazut laughing asa ceva nu exista.

Faptul ca exista boala,BOALA ce inseamna cuvintul asta? Inseamna defectiune a organismului,se defecteaza ceva o piesa,un sistem,aia inseamna cuvintul boala.

Cind esti atacat de o insecta,de o bacterie aia nu se numeste boala,faptul ca omu a generalizat este alta poveste.
Ca exista SIDA da exista nimeni na spus ca nu ar exista,dar nu se stie batut in cuie de la ce este,de ce apare,cine este vinovat.

Dar unia sa faca bani vin cu idee,cum am aratat mai sus populatia adera la idei,toti accepta acele idei,asa cum sunt si firmele,,companiile,pai ce alea is ceva fizic? Is ceva imaginar,este un nume,o idee,cam despre asta este vorba.

Iubita ta normal ii este teama,la majoritatea le este,gandul ca se popate imbolnavi si ea o face sa fie asa. Daca nu ai cum sa-i arati,sai demonstrezi,dar sa vada ea asta ca nu esti un pericol,nu o sa creada altceva, crede cei spune sistemul.

Plus de asta boal; a asta evolueaza, nu stiou zic si eu, depinde cit de grava este situatia.
Naspa dar asta e viata, deci contezi ca om, dar nu ca barbat se pare.Si nu poti sa faci nimic in sensul asta, poate sa gasesti o femeie care are si ea sindromul asta.

| relian a răspuns:

Poti sa maninci tu ce legume si fructe de oricare,oricit de sanatoase,daca organismul tau nu poate asimila cei dai,ce faci?
Cum am zis esti f naiv,crezi ca mincarea rezolva tot.
Organismul tau este o masinarie,asta este,deci o masinarie functioneaza cu energie si materiale ce are nevoie,tu oricum le dai,ca doara nu stai nemincat,organismul iti cere cand are nevoie,de aia ti se face foame,de aia ti se face sete,ca iti cere,ca are nevoie.

Pui la o masina benzina,poti sa pui benzina de care vrei tu,daca pompa de benzina s-a defectat pui cruce,masina aia nu mai functioneaza deloc,sau popate functiona defectuos,fctie de ce defectiune are pompa.
Asa dai benzina sanatoasa si?
Luam un corp normal sanatos,deci tu dai organismului ceti cere,el ia din ce m,aninci ce are el nevoie ok?

Deci in momentul ala sistemul si toate organele sunt la un nivel,ala este nivelul lor,atit pot,nivelul ala este maxim,indiferernt cei dai,cai dai mai mult,aia nu te ajuta,nu face ca sistemele sau organele alea sa devina mai bune decat au fost facute din fabrica.

Ok daca sa zicem aveai lipsa de vitamine,aveai carente de minerale etc,aia da,ziceai ba mainc astea ca am carente minerale,vitamine etc.
Dar faptul ca tu bagi legume,fructe ca is sanatoase ca is mai putin,alaea asigura necesarul organismului,ala nu ia mai multe si face sistemele sau organele mai mari,mai puternice,orice bagi in plus organismul le transforma in grasime,aia face,deci cam asa stau lucrurile amice,nu te mai da invatat cand de fapt nu esti.

Sistemul tau imunitar s-a defectat,sa il faci bine cum am zis poti sai dai si tamaiei,legumele si fructele nul reactiveaza,ori daca e slabit,nul face mai puternic.

Treb sa pricepi ca nu lipsa legumelelor si fructelor l-a facut pe sistem slab,deci nu aia este cauza la problema ta,ca de ar fi asa simplu ai minca ce spui si ala gata siar reveni,doar ca nu este asa cauza e alta.
Indiferent cei dai tu,daca nul repari,daca nu inlaturi cauza ce la facut slab sau la dezactivat nu o sa mearga.

Crezi ce vrei,crezi pe cine vrei,este fix problema ta,eu nu te oblig,nici nu pot nici nu vreau,fiecare crede ce doreste,eu am spus doara ce cred eu,ce am vazut eu,ce am experiementat eu,plus ceva din ce am citit,dar am si verificat,nu cred oricve mi se baga sub gusa laughing

Concluzia? Iti respect parerea,maninca linistit legume si fructe,este bine, legumele si fructele te mentin mai in forma, nu te ingrasa prea mult, cel putin daca iti place sa fii mai slim e ok.

Dar nu veni sa ma faci prost ca am eu apta parere decat ai tu, ori sa spui ca eu habar nu am, ca ce ai citit tu asa este bine.Ai ceva dovezi ca este cum spui tu?
Dovada esti chiar tu,desi maninci legume si fruicte la greu tot ai probeleme,nu ai eliminat cauza,deci dovada ca nu e cum spui si cum crezi tu esti tu,is oamenii aia bolnavi care nu sau mai facut bine,pentru ca nu sa inlaturat cauza, pentru ca nu se cunoaste de fapt cauza acelei defectiuni.

Deci daca eu iti respect parerea, nu trebuie sa fiu si de acord cu ce crezi tu, asa ca pe viitor vorbeste frumos cu cei care iti raspund, o sa te simti mai bine.
Bafta si sper sa fii bine, macar sa nu evolueze boala spre mai rau.

| RyanAllen explică (pentru relian):

Totul e "sa trecem peste, în siguranță, împreună. Câte cupluri nu sunt asa?

| RyanAllen explică (pentru relian):

Cum este pff? Mi-a urcat 50 sistemul imunitarlaughing de aia analize. Vezi cât de informat esti?

| RyanAllen explică (pentru relian):

Îmi pare rău că nu sunt egoist, egoista e părerea unora. Eu consider ca ramai lângă persoana iubita mereu. Cum ar fi sa o lași doar pentru ca are cancer, leucemie, HIV? Mi se pare egoist din partea ta.

| relian a răspuns (pentru RyanAllen):

Omule ce crezi tu,ce vezi tu prin filme,aia se intampla doara in filme, uita de filme, viata, realitatea este alta.
Chair daca ar exista oameni asa, citi crezi ca sunt? Is f rari sa stii si tu, deci nu te astepta la minuni din partea oamenilor.In locul tau orice om ar gindi ca si tine, ca ar trebuie sa stea cu ei bla bla.
Dar tu daca ai fi in locul lor, ai gindi ca ei, nu ai mai gindi tu ca in situatia asta.
Deci ce vrei tu, de fapt nu ai vrea daca ai fi tu in locul ei.Eu nu-s egoist,dar viata trebuie sa fie traita,lumea merge inainte cu tine cu mine,ori fara noi.
Crezi ca ea nu are sentimente? Are dar se pare ca alte sentimente,astea de teama,alea ce te face atent,ce te ajuta sa supravietuiesti is mai puternice,asa ca nu te poti impotrivi.

Tu nu vezi acu una vai ce te iubeste, dupa ce vede altul mai aratos, mai atragator deja ti-a dat liber laughing vorbim aici de oameni fara probleme medicale, deci ce pretentie sa ai in cazul asta.

Asa filme am vazut si eu, in care tipa vai sta cu ala pana la sfarsit, povesti.Am vorbit cu femei care stii ce faceau? Cautau barbati si aveau deja barbat,dar era bolnav,chestii de astea grave,ala era la pat,poate urma sa mai traieasca stiu si eu cate luni,iar ele erau la agatat pe net.

Mai stiu femei care ala la pat sta sa moara si ea mergea la sex cu altul,sunt si care stau dar ala e stat? Ai accepta asa ceva?
Bine ca tu esti normal,asta din ce spui,dar poate ca femeia se gindeste ca o sa se agraveze,ca poate se imbolnavi si ea,poate sa fie ea mai hgrav ca tine,pentru ca niciodata nu stii,unu e mai rezistent,altul mai slab,deci isi face tot felul de ginduri.

Ce sa zic,nu gasesti rezolvare pe aici si cred ca pe nicaeri. Poate ca faptul ca mai vorbesti cu straini,te face sa m,ai uiti,iti mai distrage atentia,sa nu stai tot timpul asa ingindurat,singur.

Poate daca erati casatoriti ar fi stat cu tine,dar asa doara prieteni cum am zis te lasa una si de esti sanatos tun,asa este viata,pentru unia mai usoara,pentru alti mai naspa.
Eu nu-s egoist deloc,as zice dimpotriva,doar ca nu ma cunosti,faptul ca cineva vorbeste multe,aia nu arata cum este ca si om.
Prefer persoane care mai degraba sa vorbeasca, orice si nimicuri si rahaturi, sa zica din gura de toate, dar sa fie Om, decat din aia care tac, te perie si pe la spate te lucreaza.
Is experimentat stai linistit laughing

| relian a răspuns (pentru RyanAllen):

Ti s-a urcat la 50 sistemul asa si ai tu certitudinea,ai siguranta ca s-a intamplat asta de la legume si fructe laughing fugi omule de aici,fii serios.Ti s-a urcat cum spui din alte cauze,nu ca maninci tu legume,vai de mine ce naivi mai is unia.
Voi credeti ca mincarea te face sanatos,pfff de ce nu iei ceva alifii,baga sigur si alea te fac bine,mai baga si ceva creme de alea cum vind aia iti mareste scula laughing esti exact ca aia,asa de naiv esti.

Sistemul sta mai bine nu din cauza mincarii,poate sta bine si din cauza ta,ca lupti,dorinta dea fi bine poate uneori sa ajute ce nu-ti imaginezi.
Ai auzit de efectul lu papura voda laughing ala palcebo? Ei sze poate sa fie si asa,comnteaza sa crezi, sa formezi acele energii, sentimente ca o sa fie bine ca o sa reusesti si organismul isi creste anumite substante, se secreta s tiu si eu ce chestii trestii, nu-s doctor sa stiu, dar stiu despre ce vorbesc.alea au facut ca sistemul sa stea mai bine, nu leguma ta.

Exact cum te simti cand esti deprimat sau cand esti bucuros, ai vazut cred rezultatele.Organism,ul fctuie de emotii,de sentimente de stiu si eu ce alte chestii,baga,fabrica mai mult,adica creoierul face asta,ala controleaza de fapt functionarea organismului.

Treb sa fii increzator in tine,sa te gindesti ca poti trece, ca poti sa rezolvi si se poate intampla ca sistemul sa isi revina, orice este posibil la nivelul asta, pentru ca nu cunoaste nimeni toate piesele, ce fac, cum fac etc sa iti zica batut in cuie ceva.
Deci minuni se pot intimpla.Stii ala Jordan,ala ce juca basket,avea sida si dintr-o data nu mai are nimic si-a revenit,parca asa avea daca nu gresesc.
Ori si-a revenit sistemul,ori iau facut aia ceva,ala avea bani multi.
Deci analizele arata ceva,asta sigur,nu am zis ca nu tiar fi crescut,dar care este cauza?
Nu poti sa sp[ui sigur da e de la faptul ca am baut vin, sau stiu si eu de la ce altceva.
Ok e bine ca esti mai ok, poate o sa iti revii, iar daca o sa fie asa, iubita ta daca o sa vrea sa revina tu spui ca esti ocupat laughing sa mearga unde voia sa se duca, ori sa isi caute pe altul.

| LPCTSTR a răspuns:

Fiecare are dreptul sa-si aleaga partenerul, nesilit de conditia emotionala a celuilalt. Deci nu e ca n-ai conta, este problema medicala care-i un impediment pentru o potentiala relatie, vorbim totusi de riscuri aferente.
Incearca sa cauti o persoana cu aceeasi problema, "cine se aseamana se aduna".

| RyanAllen explică (pentru LPCTSTR):

Da, asta este Pe partea de sex mai ales :/

| Dismally a răspuns:

Cred ca sanatatea ei e mai importanta decat dorinta ta.

| Emma30555 a răspuns:

In zilele de azi relatiile nu prea rezista oricum, cand sunt anumite probleme mai mari nici atat. Trebuie sa faci tratament, sa fii foarte informat, iar persoana care ajunge sa aiba o relatie cu tine sa aiba si ea toate informatiile, astfel incat sa aiba riscuri minime, spre 0. Gandeste te la banalu covid, pe unii i-a omorat iar altii nici nu au simtit ca il au. Asa e cu orice virus, dar un om responsabil,
si mai ales daca pretinde ca iubeste pe cineva, nu ar risca niciodata sa il inbolnaveasca pe celalat.

Răspuns utilizator avertizat
| Yuoia a răspuns:

EA NU CONTEAZA?
Daca vrea sa ramaneti prieteni, inseamna ca totusi contezi pentru ea. Dar sanatea ei este mai presus. Tu ce esti? Nu esti om? Esti numai puta?

| Caro34 a răspuns:

Tu, contezi! Dar și ea contează și bine ai făcut că i-ai spus adevărul! Că a renunțat, e altceva! Este dreptul ei și nu o poți condamna! Cu tristețe în suflet trebuie să accepți decizia ei, să o ierți că a renunțat și să înțelegi că unul bolnav nu-s 2 bolnavi! Îmi pare rău pentru tine însă asta e cruda realitate! Fiecare poate fi cândva bolnav însă trebuie să avem grijă de cei de lângă noi! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar fi ales sa ramana cu tine, tu te-ai fi asteptat sa ai relatii sexuale cu ea sau sa stati impreuna fara sa faceti sex?

| RyanAllen explică (pentru anonim_4396):

Împreună fără, eu pot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RyanAllen):

Si atunci ce te deranjeaza de fapt in a ramane prieten cu ea? Vrei sa locuiesti cu ea? Poate vreunul dintre voi o sa se zgarie sau o sa se taie, chiar si fara sa isi dea seama. Lucrurile astea pot crea un imens disconfort psihologic atunci cand stii ca cel de langa tine are HIV. Daca nu locuiti impreuna atunci macar nu atingeti mereu aceleasi lucruri unul dupa altul (prosop, lenjerie de pat). Pe langa asta pot avea loc atingeri dese intre voi fara sa observi mereu daca vreunul are vreo zgarietura, taietura sau iritatie.
Poate sunt eu prea ipohondra, dar nu as locui cu cineva care are HIV. As accepta doar cand are nevoie de cineva care sa il ajute pentru ca se simte rau. In rest, mi s-ar parea ok sa locuim separat.

| bookofknowledge a răspuns (pentru RyanAllen):

Https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28891813/
asta poate ajuta, pubmed contine numai articole scrise de cercetatori in domeniul medical, nimic fake,
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21767103/ si asta.

| IceRope a răspuns:

Se pare că nu. Asta cu " decât prieteni" e fază de clasa a patra.

| nukeyly a răspuns:

Eu am HIV, ea nu.=ii poti da, apoi ii spui de cadou,
posibil sa ti-o iei dupa.

Nu mai vrea sa continue. = putin probabil sa gasesti pe cineva uman care sa se expuna constient riscului sa ia, desi acum cica exista medicatie care sa blocheze boala in tine si sa n-o poti pasa.

Decât prieteni.= salut salut, nu ma atinge, nu ma privi, nu respira, asta vad masele. Buhuhu.

Eu nu contez? = nu, in cazul de fata.

HIV e o boala autoimuna, dar "boala" gresit definit.

| Gândesclarece a răspuns:

Foarte bine că i ai spus. Găsește ti una la fel ca tine.

| RyanAllen explică (pentru Gândesclarece):

De cautat e greu, șansele sunt minime. Iar pe ea o iubesc. O înțeleg și pe ea, dar și pe mine. Vad atâtea cupluri fericite și ma gândesc la cum ar fi. Greu, foarte greu.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru RyanAllen):

Spune-i Adevărul urgent și repede trebuie sa afle Adevărul cum poți săte gândești la tine când ai așa ceva? Cum sa faci asa ceva? Tu vreau din cauza ta sa Doamne ferește sa ia și ia așa ceva.

| RyanAllen explică (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Ai citit comentările. Ea a aflat încă din prima instanta.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru RyanAllen):

îmi cer scuze._. Nu am știut

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru RyanAllen):

Cum te mai simți. _.?

| RyanAllen explică (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Nu e nimic. Sinceritatea e atuul meu. happy

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru RyanAllen):

Bro da dela ce faci așa ceva?

| RyanAllen explică (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Foarte bine. Sex neprotejat. Ace din spitale.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru RyanAllen):

Ai făcut în spital cu cineva și ai loat? Pai cum sa faci asa ceva la spital?

| RyanAllen explică (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Cine a zis ca a făcut în spital?

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru RyanAllen):

Pai așa zici acolo frate uitate sa vezi nu face spume vorbim ca oamenii calmează-te așa ai zi frate vorbesc serios nu glumesc și nici nu fac mișto sau altele uitate sa vezi ce ai zis

| RyanAllen explică (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Știu foarte bine ce vorbesc. Te invit sa te uiți la comentariu. Zi buna!

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru RyanAllen):

Asa se întâmplă când înșeli. Sigur ai înșelată 100%.

| IceRope a răspuns (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Ai probleme grave. De ce nu le tratezi?

| relian a răspuns (pentru RyanAllen):

Nu faci sida de la ace din spitale si sex neprotejat,Faci pentru ca ti se defecteaza sistemul imunitar,ceva se intampla la nivelul ala si cade sistemul,deci esti lipsit de aparare de orice fel,nu mai are cine te apara,orice microorganism intrat poate provoca leziuni grave si in final poti muri.
Dar probabil chestia asta se intampla treptat,sau nu stiu,poate stiu aia care se ocupa si studiaza aceasta afectiune,boala ce mai este.

Faptulc a se da vina pe nu stiu ce virus, astea is teorii, n-a vazut nimeni nici un virus, deci personal cred ca e mai degraba o disfunctie, o dereglare a propriului organism, cineva pune sistemul de aparare OFF deci este inactivat.

| RyanAllen explică (pentru relian):

Se defectează Cd4, adică sistemul imunitar, și nu mai face fata la infecți șamd. Atunci corpul e slăbit. Și iarna, vara, trebuie sa stai atent la vreo răceală, sa mănânci sănătos. Eu mănânc multe legume și fructe. Plus ca viremia, cantitatea de HIV, e nedectabila, ca și cum nu as avea.

| relian a răspuns (pentru RyanAllen):

Mincarea sanatoasa ce spui nu te ajuta cu nimic, nu mincarea inalatura un agent patogen.Treb sa fii atent sa nu te ranesti,bacteriile pe acolo intra,orice rana poate duce inauntru bacterii,ciuperci.

Daca maninci multe legume,fructe,crezi ca alea conteaza? Indiferernt cate legume consumi potio sa te ranesti la git,mucoasa gitului se poate rani,mincare aspra,aer f rece etc,asa se instaleaza bacterii acolo.

Am spus sistemul se defecteaza,ori se slabeste considerabil,ori de tot,este ca si la o masina,masinile nu is defectate de insecte de bacterii, deci o piesa se uzeaza, se strica, nu ami functioneaza, deci masinaria nu mai functioneaza normal.

Asata se intampla si cu multe afectiuni, alea la care se da vina pa virusuri.
In ziua de azi sunt microscoape optice f puternice ce pot vedea pana la 50 nm,iar virusurile, spun aia care cred in ele, desi aia nu le vad,. deja le stiou si dimensiunile laughing chestia a sta chiar ca este hazlie, dar imn sf acceptam, ne lasam asa prostiti de aia, deci virusurile au inre 20 si 200 de nm parca, daca n u gresesc.

Deci am putea vedea lejer un viorus de asta de 200 sau de 100 nm, de ce nu putem vedea?
Vad fizicienii si spatiile dinytre atomi laughing vad electronii dintr-un atom, dar nu putem vedea un prapadit de virus care ar avea 200 nm.Atomul are sub nm deci este 0 nm
Deci la tine nu-i grav, asta e bine, esti inca tinar organismul functioneaza destuld e bine.E mai rau cand te duci incolo peste 40 de ani,atunci incepe orga sa slabeasca,nu se mai regenereaza toate cit trebuie,apar si alte defecte ce stau inactive,asta e viata,orice se uzeaza pe lumea asta, mor ei si stelele, dapai noi oamenii.

Dar cum am zis ideea ca ai o boala care ar putea sa o afecteze si pe ea, chiar de ar sti ca este DACA tot esti speriat, cum ideea asat este acceptata de majoritatea oamenilor nu o sa poti tu convinge pe ea sa ramina cu tine.
Stiu ce simti si cum este, dar nu poti obliga pe careva sa stea cu tine.Nu te gindi ca este slaba,cum am zis majoritatea oamenilor is ca ea,putini sau deloc aia cei vezi tu prin filme,alea is doara filme.
Si nu o face constient,desi noi spunem ca asa este,de fapt este o functie a noastra dea crede in ceva,iar ea crede ca boala asta este transmisibila si o poate afecta,nu poti tu sai schimbi structura ei si a nimanui.

Daca tot vorbim de chestia asta,odata am fost la o clinica sa fac analize,aveam o infectie,eu asa am zis ca este infectie,dar stiio cum e sa fii sigur e mai bine sa faci analize.
Mam dus mia liuat sange,urina etc,m-am dus la rezultat,am platit,vorba vine,a platit prietena mea laughing era o clinica privata,aia au zis uite aici analizele,ai infectie urinara bla bla.
Ayu zis ca facut si test HIV.Ok zic is interesat,cum este? Zice nu ai HIV.Iau hirtia,ma uit si zic, dar unde scrie ca nu am?
De fapt scria altceva, doctorul zice pai detectam indifrect virusul asta Hiv.
Zic serios? Deci vorbeam direct cu doctorul, eu is mai asa pun intrebari oricui, oricine ar fi laughing zic deci la analize nu vedeti virusul? Zice pai nu, dar il detectam indirect.Intreb cum? Zice ne uitam la sistemul imunitar bla bla,,aha va uitai tupa avioane,dar vinati submarine zic laughing

Se strinse acolo, eram pe un hol, doctorul iesise afara sa imi dea rezulktatele, venise sa asiste la discutie si asistenmte laughing ala cand vazu asa a zis hai gata ca am treaba, a plecat.
Deci nu vorbesc din auzite, citite de la altii.Am mai intrebat si alkti medici ce i-am cunoscut,studenti la medicina,daca au vazut ei personal virusuri la mic si au zis ca nu.

Cumn sa cred eu rahaturile astea? Au fost destule cazuri in care unia au facut sex,unu din parteneri avea SIDA si nu stia,alantu na luat nimic,asta se stie sigur,is cazuri genul asta.
Bine alea au fost cazuri inconstiente,dar te intrebi,de ce nu sa transmis?

Vin doctorii si dau cu presupusu,ca deja aia au dar is doara purtatori laughingadica ei nu-s se imbolnavesc,pfff te doare deja mintea cand auzi astfel de rahaturi.

Boli sunt,cauta frate cauza,iar cand nu gaseste cauza,spune nu stim,simplu,nu stim,dar incercam sa amelioram la cit se stie,la cit se poate.
Dar is astia dupa bani, dupa joburi de milioane, deja este o sectiune aparte, sefi, banet, medicatie. totu se face pentru bani in ziua de azi.

| bookofknowledge a răspuns (pentru relian):

Sunt imagini cu virusuri doar cauta virusul, dar nu la microscopul normal,
https://theconversation.com/......ses-144363
O sa vezi ca poze cu acel virus facute la microscopul electronic.
el s-a folosit si pentru a se vedea organitele celulare, nici organitele nu se pot vedea cu microscopul normal, nici stratul lipid ce alcatuiesc celule, tot ce se vede pe microscopul normal sunt niste cercuri sau ovale care inconjoara alte cercuri sau ovale, nici o profunzime, nimic, nu poti sa vezi detaliile celulei, poti vedea doar forma. Dar cel electronic este prea scump pentru a fi folosit in laboratoarearele medicale de ce ar arunca banii pe fereastra, cand pot sa economiseasca astfel o gramada. Fara un scop medical coincis cand are atatia inlocuitori mai ieftini care fac treaba la fel de bine.
Microscopul electronic este folosit mai mult in cercetare, deci nu ai ce cauta la doctori sa vezi virusuri, ori te duci pe net, ori cauti sa devii cercetator

| bookofknowledge a răspuns (pentru relian):

De ce atunci cand cineva tuseste exista o sansa mult mai mare ca maine sa tusesti si sa faci febra, si totusi unii care par mai sanatosi sunt loviti de boala, si altii nu au nimic desi sunt mereu obositi? Unii nu fac boala din prima din a doua poate pentru ca au un sistem imunitar mai rezistent, poate nu au primit aceeasi doza de virusuri.
sanatos inseamna ca fie nu are nici o particula bacterie sau virus de un anumit gen(care produce o anumita boala), fie are prea putina sa produca boala, purtator inseamna ca are ceva din ele(nu foarte multe totusi), dar sistemul le face fata usor, dar de exemplu la virusuri respiratori poate aparea o tuse rara (nu inseamna neaparat ca nu prezinta nici un simptom desi pot fi si care nu prezinta nici un simptom), dar si prin aer poate transmite particule infectioase(virusul respirator), dar nu prezinta nici un simptom care sa indice la boala, sau sa dea de stire ca este sanatos sau nu.
Apoi e cel bolnav care se vede de la o posta ce are, dar pana si daca stai langa el nu poti fi sigur ca iei boala, dar creste sansa exponential.
Sansa de a lua o boala este proportional cu numarul de bacterii sau virusuri cu care poti intra in contact si cat de bun e sistemul imunitar, plus alti factori.De la un om sanatos 0, oameni purtatori, foarte mica, ei nu prea au un numar mare, si bolnavi destul de mare.

| bookofknowledge a răspuns (pentru RyanAllen):

Https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27404185/ am gasit asta
https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2720997 si asta, sansa de a transmite devine cam 0 daca ai cantitatea de HIV nedetectabila.

| relian a răspuns (pentru bookofknowledge):

Bolile nu se iau,se mostenesc.Ce se ia is paduchii,stiu si eu alte animaluri de genul asta laughing
Boala este o defectiune a unei piese,asta inseamna ca gata se ia? Unia care par mai sanatosi,chiar tu spui par,deci nu-s,comnteaza ce ai mostenit,plus de asta cand si daca ce ai mostenit is active sau nu,ori cand se activeaza.
Eu vorbeam aici despre ceva ce nu vezi,adica nu vezi nimic,dar stii deja ca este nu stiu ce organism,cum? A ca il inventezi tu,asta se numeste teorie,sau datu cu presupusu,asta asa mai popular.
O bacterie,o ciuperca o vezi? O vezi si fara microscop daca e la un mom dat,vezi,le vezi cand se inmultesc f mult si fac colonii,atunci le vezi si de pe luna laughing la fel ai putea sa procedezi si cu orice alt organism.
Orice oprganism de pe planeta asta atita timp cit il poti vedea,il poti si studia, poti sa il si cresti si inmultesti.

Eu nu am auzit pe careva sa vada un virus, nu am auzit sa-i creasca si sai inmulteasca, de ar fi fost asa am fi putut vedea colonii, asta cu ochiul liber.
Ai vazut piine mucegaita? Ei alea is ciuperci microscopice, dar pentru ca sau inmultit cu milioanele, is atit de multe incat devin deja vizibile.

| relian a răspuns (pentru bookofknowledge):

Imagini sunt cu de toate laughing pe mine nu imaginile ma intereseaza,ma intereseaza de ce oamenii mint pentru bani.
La mic electronic se vede alb negru,acele imagini is colorate,exact cum face si NASA cu multe rahaturi,is doara desene ce spui tu,desene artistice,ce sia imaginat nea Dorel laughing
Stai linistit ca am privit si la mic electronic,am vazut de toate,la mic optic da vezi colorat,vezi clar asa cuym vezi ce te inconjoara,dar la ala electronic nu vezi nimic,ti se arata de specialistu lu peste ceva chestii sfarimate,deci nu vezi tu nici un virus laughing
Eu am spus doctori, ma referii la lumea m, edicala, desi sunt si doctori care studiaza, aia nu-s pompieri laughing deci aia care mai cerceteaza cate ceva tot doctori sunt, nu vine un electronist sa creceteze lumea vie.

| relian a răspuns (pentru bookofknowledge):

Serios,asa crezi ori asa ai auzit la radio sant? Nu vezi organitele, nu vezi startul ce alcatuiesc celulele wow, afla ca vezi multe chiar la un mic amarit de asta oprtic ce se foloseste prin scoli, asta daca nu stiai.Au vazut ei aia segmente de ADN si tu spui ca nu vezi decat forma celulelor, e bun, mai cauta, mai invata.
Spui asta pentru ca nu ai vazut un mic in viata ta, Eu am folosit mic la 2 zile timp de vreo 3 ani, asta asa ca idee.

| mi25 a răspuns (pentru relian):

Gresit. Daca specialistii in domeniu din medicina o spun, eu ii cred pe ei.

| RyanAllen explică (pentru relian):

Crede-mă știu ce vorbesc, sursa sigura.

| RyanAllen explică (pentru bookofknowledge):

Normal, dacă îți este viremia scăzută.

| relian a răspuns (pentru RyanAllen):

Sursa mai sigura decat ce vezi tu nu este. Daca nu ai privit niciodata la un microscop,atunci nu mai crede balariile ce le scriu altii.
La mic vezi organite celulare, vezi nucelul celulei, nu poti vedea intr-adevar ADN cu mic asta optic, dar cred, nu-s sigur ai putea sa vezi si ADN, acum is microscoape f performante ce vad cum am zis si 50 nm.

Organite celulare se vad lejer, asta daca nu stiai, am vazut personal, deci nu ma iau dupa ce scriu unia pe net.
Am facut la scoala 2 ori pe saptamana cate 2 ore,sursa ta sigura este internetu,se pare nici aici nu stii ce sa cauti.

Daca nu se vedeau ce spui,atunci cum de stiu ce forma au ce compozitie etc?
Doara asa pe banuite? Mai sus spuneai ca se vad si virusurile la miocroscoop laughing acum ce faci,din sursa sigura de fapt vezi numa forma celulelor, deci cum ramane cu pozele alea de care vorbeai?

Sa inteleg cas poze doar, poze artistice, sau cum? Te gindesti asa visind si vezi in vis ce forma are un organism sau care este explicatia? Care e sursa aia sigura ca pozele is reale, apoi sursa aia sigura ca la m, ic nu vezi nimic laughing
Cu alte cuvinte te contrazici singur.E bun si asa rau.

| RyanAllen explică (pentru relian):

Mâncarea e importanta ca să îți urce Cd4, sistemul imunitar. De la ce urca Cd4? Fructe, legume, mâncare, sănătoasă. Vad ca nu ai habar. Lasă la alții și rezuma-te la a lăsa un comentariu.

| relian a răspuns (pentru mi25):

Esti liber sa crezi ce doresti,aia am si aratat,oamenii se asduna in jurul unei idei,mai degraba decat in jurul unui adevar,asa sintem facuti,asa am ajuns stapanii planetei,de aia am eliminat orice adversar,ca am fost capabili sa ne adunam in grupuri f numeroase si sa cooperam intre noi.

Apoi unia care cum spui si tu specialisti,laughing au observat chestia asta si o folosesc ca unealta sa poata manevra aceste grupuri numeroase de populatii.
Specialistii in domeniu nu spun ce crezi tu,aia pe care tu ii crezi nu-s specialisti,aia is politicieni de fapt.
Un spepcialist chiar daca isi face jobu,nu vine el sa apara sa zica uite cum sta treaba,nici vorba,ala sa scrie ceva undeva,sa apara undeva trebv sa spuna ce i se dicteaza,latfel risca sa ramina somer laughing

Oameni care is cunoscuti,vedete,stiu si eu destepti sau prosti,dar vedete,se vind pentru bani,vezi asta la tot pasu.
Uite la posturi de tv apar fizicieni cunoscuti,baga acolo ce li se spuna sa zica laughing piramidele is facute din blocuri de zeci de tone,cand de fapt aia este roca calcaroasa laughing cum au cioplit aia granitu ala cum lau carat si etc,dar o zic asa cum o inflacarare dei fac pe aia care se uita sa creada laughing
Deci cei cunoscuti fac asta pentru bani,nu le pasa ca mint,atit timp cit primesc bani totu este in regula,Doara nu vrei ca omu sa spele vase,ori sa dea cu sapa nu?
Aia care apar,cde tu ii iei de specialisti is de fapt cum am zis sefii specialistiilor,aia care doau din gura,aia care ajung in fata la tv, la stiu si eu guverne,
Deci toti primesc ordine de undeva si merge de sus in jos, pana la medici, ala tace, nu vrea sa ramana pe drum fara job.

Cam asta e lumea in care traim astazi, asa ca nu mai visa la povesti frumoase.Bine este cum am zis credinta ta, crezi ce vrei pe cine vrei, asta daca nu esti capabil sa digeri ceea ce ai putea, ori sa opbservi macar unele chestii ce se pot observa si de pe Luna.

| RyanAllen explică (pentru relian):

Eu am zis ca se vad la microscop? Am zis asta? Nu ești sănătos, scuze..Eu am pus o simpla banala întrebare la care nu primesc răspuns. Sunt mult prea mult informat în domeniu ca mulți alți. Dacă cantitatea de virus în corp e nedetectabil, e totul în regula. Șansele de transmitere sunt zero. Repet, Cd4, sistemul e prea scăzut de la bacterii și viruși, infecții. Trebuie să-l întărești.Si cum îl întărești? Prin fructe, legume și mâncare sănătoasă. Am habar de ce se întâmplă cu mine.
Zi buna.

| relian a răspuns (pentru RyanAllen):

laughing serios? Pai daca sistermul imunitar este off ce sa mai iti urce,poate peste prajit,ala poate,Mincare sanatoasa,aia ce mai inseamna? Vrei sa spui ca unia maninca otrava laughing ar muri daca ar minca,deci orice maninci si nu-ti face rau este santos,asta ca idee.

Deci nu te mai baga in sama daca esti pe dinafara,multumeste celui care iti raspunde,ori treci mai departe daca nu-ti place raspunsul lui.
Ai tu habar,uite ce tupei ai de cocalar,sa afci opamenii prosti ca iti raspund tie.
Ba sincer,nu esti de plins,du-te la jalea de dobitoc care esti.
F bine ti-a facut aia ca te-a lasat,pai ce dracu sa faca aia cu tine laughing daca si cu aia te porti ca si pe aici nici dracu nu sta cu tinelaughing
Daca tu ai o parere,eu al alta parere,este fix parerea mea, nu ioncerca tu sa ma convingi ca daca maninci iarba o sa te simti minunat, amice iau usurel, esti stresat ca te-a lasat femeia, pai invata sa te porti, apoi sa ai pretentii

| relian a răspuns (pentru RyanAllen):

Ba nu fi sarac cu duhu,nu te mai ambala aiurea,.Ai pus o intrebare ti-am raspuns,femeia este speriata,asa is majoritatea oamenilor,si eu as fi,de ce sa nu recunosc,asa sintem facuti,deci si tu de ai fi in locul ei ai face la fel.
Referitor ca intaresti tu pe dracu ghem,tu te auzi ce spui? Amice un organ,un sistem este asa cum este el facut din fabrica,nu vii tu sai dai mincare sanatoasa si gata l-ai facut mai puternic laughing deci bati cimpii,te dai lovit ca stii ceva,cand de fapt nu stii nimic.
Auzi la tine,maninci sanatos ridici scula,aia da laughing ar putea sa fie asa daca maninci ceva ce tiar scula scula laughing dar fii sigur ca nu se face mai mare,asta garantat,nu se face mai puternica,asta garantat,indiferent ce mincare ii dai tu.

Stii cum gindesti tu? Poate si altii ca tine,ginditi ca daca ai un m,uschi si ii dai minacare,il antrenezi,ala se face mai mare,mai mare pentru voi deja inseamna mai putewrnic,cam asa credeti ca functioaneaza totul intr-un organism.
Poti sai dai si aghiazma si tamaiei,sistemul cum iese din fabrica asa functioneaza,un organ intern,asa cum este fabricat asa si moare,eventual mai slabit pe masura ce trec anii peste el.

Pai de era cum zici tu sau cum crezi tu,toti opamenii ar fi fost sanatosi,mincam gtoti sanatos si aia era tot,simplu,eficient si f ieftin laughing
Deci sistemul tau imunitar nu il maresati tu,nu il faci tu mai puternic,nu il inveti tu pe el ce sa faca, cit stie, cit de puternic este, asa ramane, asta daca nu se defecteaza, asa cum s-a defectat la tine.

Ayuzi la el ii da legume si fructe si a rezolvat problema laughing aia e cea mai tare faza ce ai ziso.Afla ca acele chestii is controlate genentic,informatia aia o au aia fac,mai mult nu-i bagi tu cu legume si fructe laughing
Legumele si fructele stii la ces bune? Sa asigure minerale,vitamine,deci ce foloseste organismul sa zse repare sa refaca ori sa arda,nu dai legume si intaresti sistemul radicular laughing
Ba pacat ca nu ai mers sa te faci doctor,sigur ai fi fost cel mai tare,parcai masinle pe acolo probabil.

Deci nu te mai ambala,nu te mai credde mafre cunoscator,de fapt nu stii nimic,crezi ce spune nea Dorel pe net,citesti una si pricepi alta,esti f naiv,crezi orice spune careva legat de organismul tau, asta pentru ca esti bolnav, normal ai face orice, ai crede orice poate poate o sa fii mai bine.

Adevarul este altul amice, sistemul ala imunitar nu il intaresti tu cu legume si fructe, ar fi fost f bine sa fi fost asa.Ala iese din fabrica, apoi este instruit de cineva, apoi face atit cit poate, atit cit stie, nu-i dai tu o leguma si gata l-ai facut Ppey marinaru laughing ce naivi mai sinteti unia.

Da ce aia cu legume sanatoase nu trebuie sa faca si ei bani, vporba aia reclama e mama comertului laughing

| RyanAllen explică (pentru relian):

Pentru mine iubirea înseamnă altceva. Și sa fi împreună cu persoana iubita, indiferent cate greutăți sunt, câte vanturi sunt. Nu la primul s-o iei la fuga. Iar o relație nu se bazează pe sex, deloc.Altfel ar fi o aventura doar.

| bookofknowledge a răspuns (pentru relian):

Da poti vedea cromozomii la microscop, si nu am spus ca nu poti vedea peretele exterior, am spus ca nu poti vedea stratul de lipide ce alcatuieste acel perete, si nu vezi ADN ul la acel microscop, tu vezi toti cromozomii adunati,
https://www.researchgate.net/......_287878416
https://medlineplus.gov/genetics/understanding/basics/chromosome/
si de asta vezi de fapt chromosomii(se aduna in timpul diviziunii si se vad clar, incearca sa i vezi cand sunt desirati. si arata ca un fir.
cam asta vezi tu:https://www.google.com/......ps?/imgres
si eu asta as vrea sa spun cand zic ca acel microscop nu are detalii, https://www.google.com/......ps?/imgres
peretele celular este o linie de demarcatie, asta nu e detaliu, asa de abia vezi ceva informatii despre celule, https://www.google.com/......ps?/imgres
sa nu crezi ca esti singurul care a lucrat cu microscopul, si noua ne a arata in liceu, de doar 2 ori, la facultate doar la biofizica(nu era facut decat sa invatam sa ne focalizam, si apoi lame fara microscop, dar am mai facut odata cu microscopul cand am mers sa vedem ADN ul, a zis profesoara, cine vrea sa si vada ADN ul sa vina, si nea chemat la gineco, unde era un microscop si puneam niste solutii, ca sa spargem peretele celular, apoi ne uitam.
Deci nu incurca cromozomii cu molecule de ADN. Si am pus mai sus si explicatia pentru care poti vedea Cromozomi la microscop, deci raman la aceeasi idee, microscopul normal nu arata prea multe detalii.

| bookofknowledge a răspuns (pentru relian):

Cu organitele am fost prost, si am scris o prostie stiu ce zici, stiu ca se vad dar nu foarte in detaliu. Dar stiu sigur ca Nu ai vazut ADN ca fir ci ca cromozomi

| bookofknowledge a răspuns (pentru relian):

Daca stii asa de bine, ai folosit vreodata microscop cu fluorescenta? multe imani de pe net colorate apar asa deoarece se foloseste o substanta colorata care este absorbita doar de o substanta care vrei sa fie cautata(se foloseste acest microscop daca cauti substante incolore)

| bookofknowledge a răspuns (pentru relian):

Oricum nu toti virusii dar exista virusi care cresc sansa de cancer, deoarece mecanismul de produce a cancerului este mutatia, orice ADN se muteaza, diferenta este ca noi avem o gramada de adn ce se ocupa nu doar cu proteinele, dar avem si gene reparatorii, problema este ca mutatiile sunt mult mai mult ca reparatiile.
Unele mutatii sunt minore si nu ne afecteaza prea mult si altele pot da nastere la boli genetice (mutatii novo), aceste muatii se transmitt de la o generatie la alta pana ce o persoana face suficiente mutatii pentru a face o boala. Cu virusii si cu bacteriile e mai simplu deoarece ei nu eu gene reparatorii, virusii se muteaza dar fiecare functioneaza ca un individ, si asa ca nu o sa nu i afecteaza, su la bacterii deja se inmultesc la o viteza... si tot sunt unicelulare, problema la cancer este ca devine o gramada celula care se inmulteste rapid si incepe sa traiasca dupa regula traiesc pentru mine si nu pentru corp.

| bookofknowledge a răspuns (pentru relian):

Nu pot dovedii ca imaginea de microscop electronic e reala, ai dreptate, dar acele imagini sunt puse si la universitati, poate ca ti se pare ca nu vezi nimic dar imaginea e foarte clara, odata cred ca am vazut o imagine cu un scaiet la microscop pe un slide. Cine a facut poza era plictisit.

| bookofknowledge a răspuns (pentru relian):

Plus ca la biofizica erau explicate cam 10 microscoape diferite, functioneaza, cel de tip stem si tem de exemplu(nici nu mai am idee care e diferenta intre ele). Oricum pana si pubmed unde se publica referatele medicale din toata lumea si toti doctorii se uita se gasesc imagini de acest gen, poate putin colorate, dar medicii stiu ca ele sunt alb negru, atunci da inseamna ca conspiratia globala este asa de puternica incat nu le pasa daca ii mint si pe doctori. Daca nu ma crezi pe mine mergi si intreba orice medic despre pubmed.

| bookofknowledge a răspuns (pentru relian):

Da tot doctori sunt dar nu medical doctor ci Doctor of Philosophy cum se spune in afara, si scuze am gandit ceva si nu m-am mai gandit ca scriu alta prostie, oricum acei doctori nu sunt neaparat medici, ci pot proveni din orice facultate, cata vreme au doctoratul luat(phd).

| bookofknowledge a răspuns (pentru relian):

Nu nu ai inteles nimic, cand nivelul de anticorpi este nedectabil este ca si cum ai avea prea putin nivel pentru a produce o boala, imagineaza ti mai degraba ca cineva baga o picatura diluata de cateva milioane de ori de otrava, in nici un caz nu te va omora o astfel de otrava, si efectele sunt minime, in putin timp si corpul o poate neutraliza, acum imagineaza ti ca ia aceeasi otrava in cantitate mare, sansa mare de moarte, deci atunci cand el are nivel nedectabil de HIV este aproape similar cu a vorbi de otrava diluata de n milioane de ori. De asta nu produce efecte. Plus ca medicamentele ii ajuta sa aiba o viata fara problemele imunosupresiei, asta e marea problema, fie ia toata viata pastile fie moare.
Unii zic ca HIV a fost facut in laborator pentru a decima populatia poate sunt unii care cred ca a fost facut pentru a produce imonodeficienta care se rezolva prin bani, dar astea sunt bazaconii.

| relian a răspuns (pentru bookofknowledge):

Ai vazut p[oze si aia e tot,. Stii cum se face o proba la mic electronic pentru a vedea un virus? Ma refer la aia ce spun ca fac dreg?
Se ia proba si se distruge,pur si simplu se stoarce,zii cum vrei se zdrobeste,se toaca pana si ADN si tot ce este in acea proba,celula ce mai este si rezultatu laughing se uita ei si vai chestia X pare ca nu ar face parte din celula laughing cam asa ceva se procedeaza.
Plus trebuie sa urmezi exact ceva pasi, sa zdrobesti numa in anumite sensuri si pozitii, sa nu cumva faci altfel ca nu-ti mai da alta proba la fel laughing
Normal ca is puse si in carti, nu doara in universitati.La scoala ni s-a spus la fel ca exista virusuri,dar atit si ni s-a bagat sub nas acea proba,bineinteles nimeni n-a avut de comentata ceva laughing desi daca as fi fost acum,ar fi avut aia de furca cu mine,nu i-as fi lasat deloc.

Intr-o celula totu este in suspensie,acolo ai apa apoi toate stau in acea suspsnsie,de ce sa zdrobesti celulele? Sa nu mai stii ce ai acolo sau ce?
Pe afara se spune cum zici dar inseamna doctor,ei nu spun doctor spun physician,dar asta insxeamna doctor nu ca au doctorat,asa poti sa fii si mecanic si ai doctorat laughing nu la aia ma refereram.

Nu stiu ce citesti tu ce scoala ai facut sau faci,dar cancerul se mosteneste, nu se dobindeste si nu este provocat de virusuri, iar celulele alea nu spun hai sa traiesc pentru mine, ele nici nu stiu ca exista macar.
Cancerul este tot o defectiune a unor piese din organism.Cineva da comanda sa sxe fabrice nu stiu cate celule noi,pentru a inlocui pe cele moarte.
Fbarica baga celulele respectiva cineva trebuie sa spuna stop, ori exista ceva intrerupator pe undeva care sa opreasca pe aia din a produce celule.
Celulele initial is fara functie, apoi li se da informatia ce sa devina si isn fac apoi jobul.
Daca acel cineva sau acel intrerupator nu este actionat, atunci se produc ce.lule asa in prostie,apare ceva nedefinit un ghem de celule care nu reprezinta nimic,dar care tot creste acolo,cam asta e in mare mecanismu.
Nu se stie aproape nimic la nivelul ala.
Ce vorbesc oameni ca noi,ba chiar aia ce se ocupa is asa teorii,habar nu avem deocamdata ce se intampla si cum se intijmpla la nivelul ala.
Cind o sa stim toate piesele unui organ ism,dar toate si la nivel microscopic,cand o sa stim exact ce face fiecare piesa,cum lucreaza etc atunci o sa putem face ceva,pana atunci sintem mici,habar nu avem.

Deocamdata nu sintem in stare sa rezolvam probleme la nivel macroscopic,dar ne dam loviti ca stim chestii microscopice laughing

Deci doctorii de afara nu-s doctori in filosofie,is doctori in medicina,doar ca asa se numesc la ei phisician,nu au doctoratul luat,is medici asa cum sunt si aia prin RO.
Nu exista meseria de cercetator,poate sa exoiste jobul asta dar nu scoala sau meseria asta.
De cercetare se ocupa tot medici,chimisti,etc care vor,care se pricep,care au bani,ori daca cineva le pune la dispozitie laboratoare.

Imaginile cu virusuri is clare ca sunt poze,artistice,is facute,nu-s pozate de apartul de fotografiat,aia nu vad rahaturile alea,vad fragmente de ceva,asa cum am vazut si eu.
Daca ar exista vorusuri,ar putea sa fie izolate,ar putea sa fie crescute,inmultite pe un mediu de cultura si sa facem miliarde si deveneau vizibile si cu ochiul liber.
Vedem asta si in natura,la ciuperci si bacterii,orice alt organism face exact la fel,indiferent de marimea lui fizica.
Animalele astea mari din avion nu vezi un singur exemplar,dar daca se inmultesc f mult devin o ditai turma,o vezi si de pe Luna laughing
Exact asa se intampla cu orice organism indiferent care ar fi ala.

Cind astia au venit cu ideea asta ca exista un organism f mic ce provoaca anumite afectiuni,aia au stat linistit,pe vremea aia nu existau microscoape de astea performante,nu era nici ala electronic.

Apoi a venit ala ce a facut mic electronic si lumea asta,aia ce venise cu virusu erau deja speriati,erau ingrijorati,asta stiu sigur ca ni s-a spus si la scoala,daca nu o sa vada nimic laughing exact asta sa si intimplat.

Aia ce au venit cu virusurile erau deja in pozitii in guverne,oameni care ar fi trebuie sa fie datui afara,au ajuns in virf,tocmai ca venise cu o descoperire,descoperise pe dzeul stiintei laughing adica un organism care nu il putem vedea.
Au venit si cu chestii ca acel virus numa cand te gindesti ca ai vrea sa il observi deja dispare,iti dai seama cu ce rahaturi au putut sa vina.
Virusurile ca sa se deplaseze,ori sa ajunga undeva trebuie sa intre in sistemul circulator, daca iei o proba de sange, acolo deja stim tot ce se afla, deci ar fi f usor sa privim toate elementele din sange si de este ceva strain poti sti.

Dar nu se intampla asa.Cauta pe net, vezi ca o universitate din Anglia in 2011 a fabricat cel mai performant microscop optic, in engleza ii zice light microscop, care foloseste lumina zile, exact ca si cele clasice si poate vedea pana in 50 nanometri. Spun aia ca vede f clar nu trebuie substante de contrast nu trebuie nimic.

Atentie asta era in 2011, de atunci au trecut ceva ani buni,microscopul ala banui ca e si mai performant acum.
Cind un virus,daca ar fi intra in sistemul circulator celulele albe,anticorpii cand se lovesc de el lau si halit cu fulgi cu tot.

Din ce se stie cele mai puternice organisme cunoscute is bacteriile,apoi unele animale de astea microscopice,dar nu-s f multe sau raspindite.
In rest bacterii si ciuperci is halite de sistemul imunitar.
Cind au vazut ca vin unia cu explicatii cu cercetari ale sistemului imunitar mai actuale astia cu virusuri au zis asa: virusurile,sau ala de HIV astia pacalesc sistemul imunitar,sistemul il recunoaste ca fiind al organismului laughing ba ne lasi cu basmele astea.

Ce vezi tu pe la posturi de tv pe Netflix pe aia mari cercetatori,arata ala video cu virusu cum vine ca o naveta spatiala,ajunge la nucelu,intra in ADN si ii schimba structura lface din ADN numa virusuri laughing te doare mintea,apoi zboara catre o alta celula ca si cum celulele alea ar fi planete in spatiu laughing

Toatre alela is rahaturi,is filme sa faca aia trafic la postu ala de tv ce mai este.
Uite si in alte domenii,du-te in Egipt la piramide,citeste pe net ce spun cercetatorii de astia gargaragii,dar is cunosocuti,au functii in institutii, guverne, dar minte omu, aia zic vaiu piramidele is din granit laughing du-te tu la fata locului si o sa vezi ca sunt din calcar laughing deci aia se bazeaza pe functia lor ca oamenii habar nu au si ca ii cred.
Exact aia se si intimpla.Citi oameni pot face diferenta dintre calcar si granit?
Citio au facut pedologie,ori au vazut la fata lopcului granit,calcare,si alte roci?
Tu si altii de aia acredeti,ca aia is acolo sus,au functii,au titluri,dar mint,mint pentru bani,banu vorbeste.

Cauta acu pe Netflix este un reportaj de asta despre Luis Figo daca stii un fotbalist de asta si o sa vezi ce faceau unia pentru bani,sa-i vezi pusi asa unu linga altul,adica pe film si intrebati fiecare separat,unu zicea ceva altul altceva laughing
Deci aia mint,la sf unu care explica mai mult a zis. totu este pentru bani,nu pentru fotbal,nu pentru fani,omu zice clar,e spaniol ce mama o fi presedinte sau ce este la club.

Nu vezi toti baga la inaintare pe aia cunoscuti,vedete,actori,cintareti,ca omu pune botu,omu crede ca ala e cinstit laughing tocmai ca acesti oameni is cei mai necistiti,nu ca fura,dar mint pentru bani,o vind si pe mamsa pentru bani.
Niciodata sa nu ai incredere in vedete indiferet cit de destept esyte cineva sau cinstit,aia mint,mint pentru bani ca vor sa continuie viata aia usoara ce o duc.
Gindeste unu gata s-a retras,cine ii mai da aluia bani? Un cinmytarest,stii si eu actor,cinei da bani?
A facut bani multi, dar sau dus, aia cheltuie cu milioanele, pentru ala un tuns costa sute de dolari nu 10 lei ca pentru tine laughing
case de zeci de miloane srvitori etc.
Tuy crezi ca ala o sa stea asa fara alea cea fost invatat? Vine postu de tv nu stiu care hai frate baga ceva dume pe aici te plaltim laughing asa mint aia de rup,nu le pasa,sa spuna adevarul de ce? Sa ajunga in strada.

Bine c a tu crezi in continuare ce vrei,eu cred ce vad,ce se poate analiza,ce este logic.
Unde se publica referate publicatii,descoperiri,pai aia publica ceva daqca esti deja cunoscut,publica multe rahaturi ale astora gargaragii care scot teorii,publoica si chestii reale,dar aia functioneaza dupa lege,iar sus se afla astia mincinosii,aia de nu ar publica ar fi avertizati.

Asta e nu are rtost sa vorbim despre chestii asa citite de pe net din publoicatii bla bla,oricum noi sintem mici.

Vrei sa stii ceva siogur? Gindeste tu singur cu capu tau,eventual daca poti fa ceva singur,experiente,asa o sa fii sigur pe ceva ce ai vazut tu.

Nu vine un fizician sa se ocupe de medicina,deci aia care se ocupa de cercetare in domeniu asta al corpului uman is doctori,lucreaza,colaboreaza si cu chimisti si cam aia e,poate cu ceva fizicieni,dar nu prea,stiu ei ceva fizica si chiar chimie la un anumit nevel ce le este necesar pentru ce urmaresc sa faca.

Aia ce au descoperit ADN-ul aia erau doctori,lucrau la o clinica,sau universitatea de asta medicala si in timpul liber cercetau,dar aia aveau job, insa oamenii voiau sa afle, sa stie, erau pasionati.

Aia in anii aia 50 parca au vazut,deci vazut cu ochii cum arata ADN,nu siau imaginat,nu au desenat,pur si simplu au pozat ADN la vremea aia.

Citeste sa vezi au folosit raze X plus ceva chestii nu mai stiu exact ce trucuri, ce aparate si asa au putut aia vedea cum arata ADN, de aia au stiut ca este spirala ca au vazut, nu ca au banuit.

Adsica aia acu 50 au fost in stare sa vada, astazi nu putem vedea un virus, care este mult mai mare dec it un segment de ADN ce vazuse aia, is virusuri dupa cum zic cei care spun ca exista de 200 nanometri,pe aia de ce nu-i vede nimeni?

Nu este mai simplu sa vii sa arati clar,uite la microscopul asta sau,la ce se uita ei,ori cu ce se uita,uitati virusul lui peste prajit,de ce sa vii cu teste indirecte?
Asa daca vii si arati clar,asa cum a aratat aia cu ADN aia au venit cu dovada clara, oricine putea sa vada, asa ca la tv ai inchis gura oricui, ai inchis gura alora cu teoriile conspiratie etc.Nu mai exista motive ca omu sa zica eu nu fac ca nu-i bun.

Arata pe cineva care spune ca nu crede ca nu ia antibiotice laughing bine in afara de aia dus cu pluta religiosi.
Deci orice om cand are o infectie si organismul nu face fata ia pilula aia,pentru ca stie sigur ca il ajuta,pentru ca vede ca il ajuta.

Cum au facut acel antibiotic? Lau facut ca poti sa vezi acea bacterie,poti sa o studieizi,poti sa stii ce face,cum face,cum este construita la interior si dai ceva sa crape laughing
Lla virusuri daca aia stiu atitea cit gazsesti pe net.,pai gazsesti mai multe despre virusuri decat despre bacterii laughing asa si daca aia stiu atit de multe,gata iau vazut,stiu cum actioneaza, ce fac bla bla stiu totu laughing doar ca nu-i poate arata, de ce nu baga un medicament sa-i omoare? deci sa-i omoare direct pe ei, nu rahaturi vaccinuri care de fapt is pistol cu apa laughing

| relian a răspuns (pentru RyanAllen):

O relatie nu se bazeaza deloc pe sex, asa spui tu, asa crezi tu.Afla ca te insxeli,gresesti total.
O relatie dintre un barbat si o femeie are la baza sexul,fara sex totul se destrama.
Nu stiu de unde ai tu ideile astea ca sexul nu-i nimic,ce spui tu este relatie sora/frate,dar iubita ta nu-ti este sora.
Deci o relatie fara sex nu rezista,bine ca si restul conteaza,am spus primul lucru care conteaza este sexul,fara sex nimic nu exista,poate dragoste de parinti,dragoste de frati,dar nu dragoste de partener.

Ce farmec are o relatie fara sex? Nici una,daca o lalai prea mult si nu ajungi la sex,relatia aia se destrama,fiecare se duce in drumul lui.
Tu cred ca visezi,te uiti prea mult la filme de alea siropoase. crezi toate rahaturile alora de prin filme.
Am spus viata,realitatea este alta, sta fara sex aia care nu mai simt nevoie, aia care is defecti si asa mai departe, dar un om normal, un om functional nu sta fara sa faca sex.
Aia ar fi o aventura care nu duce nicaeri, viata fara sex e ca maincarea fara sare laughing

| bookofknowledge a răspuns (pentru relian):

Nu am vazut numai poze ni sa predat cum sa intelegem pozele de la acel microscop, am facut 3 ani de medicina pana acum, mai am 3 pana devin rezident, am facut o materie de virusulogie si bacteriologie, daca nu ma crezi intreaba orice student la medicina si o sa ti spuna ca aceasta materie exista, am facut fiziologie(modul in care functioneaza fiecare organele cum anume Na si Ca au treaba cu fibra musculara, de ce se contracta, medicina nu este numai anatomie, da nu am vazut deloc virusi la microscop si ce, tot am vazut colonii de bacterii, am vazut cadavre, am inteles asa de multe despre organism, si cand un doctor spune ca stim putin despre medicina nu inseamna ca nu stim nimic, de exemplu la hipertensiune cam 30 daca mai stiu cifrele, si restul de 70 la suta sunt de o cauza necunoscuta, la multe boli sa descoperit cauza, dar nu toate sunt genetice, exisa unele care au o cauza data de factorii de mediu.
Si intrebarea ta are la fel de putina logica. De ce nu poate sa i omoare?
Nu se face un antibiotic pe o bacterie ci pe o clasa de bacterie, de exemplu bacterii bacili gram pozitive, gram negative, stafilococi(tot gram pozitive si negative) etc. si pana si acestea sunt exceptie deoarece multe bacterii au rezistenta la un antibiotic(din folosinta irationala a antibioticelor), si aceasta rezistenta ia nastere prin mutatie(mutatia produce substante ce ori modifica substanta activa a antibioticului, ceea ce ii scade eficacitatea, creaza substante ce pot distruge substanta antibioticului, cred ca mai erau cateva dar nu mi vin acum de la farma.
Infectia are treaba cu antiinflamatoare, nu cu antibiotice, de atatea ori am avut problema asta pe net, pe deasupra profa de farmaco a spus ca antibioticele nu se dau in infectii virale, deci trebuie stiuta cauza inainte de a da antibiotc, si intotdeauna antibobiograma, mai putin cand nu poate sa astepate(o infectie foarte mare de exemplu, miocardita, etc.
Si eu nu am spus ca se ocupa de medicina toti care au doctorat, eu am spus ca nu ai nevoie de medicina ca sa ai phd, si nici nu am spus ca doctor in philosophy inseamna ca e doctor in filosofie, tu crezi ca eu cred tampenii? eu stiu perfect ce inseamna, este o persoana care fie vrea sa faca cercetare fie vrea sa fie profesorul universitar(in afara de asistenti care sunt la medicina medici, sa nu mai fie problema cu termenii)
Si legat cu zdrobirea celuler intreaba un doctor daca nu tie clar, dar motivul e foarte simplu: sa nu mai ai perete celular, sa nu ai celule cu tona care se multiplica, sa ai un numar fix de cromozomi, si apoi trebuie sa i numeri pe o arie sa fie un cam un multiplu al genomului uman pe o arie fixa(am facut asta anul trecut si nu eu am numarat ci Doamna Doctor),
Apropo physician inseamna medic simplu(specialist), nu chirurg, nu de laborator, insa titlul de pe diploma este de medical Doctor(diploma cu care termina) la physician, la fel cum in America desi nu mai stiu numele este ceva ce s ar traduce ca doctor in jurisprudenţă.
Deci nu incurca medicul ca Doctor cu celelalt doctor, ca asta a fost o greseala,
poate ai vrut sa spui physicist dar asta nu e mai bine deoarece asta inseamna fizician nu doctor.
Oricum eu nu am lucrat cu microscopul electronic ca nici un alt student cu care ai vorbit, am invatat doar cum functioneaza, ceea ce ar fi useless daca ar fi adevarat ce ai spus.
Este o mica problema cu antibioticele, si anume efectele secundare care pe scurt crapa si pacientul.
Si virusurile au fost destul de bine studiate, daca te uiti se stie ce se poate utiliza ca material de curatenie pentru a ucide acel virus.
Dar hai sa ne intoarcem la bacterii, uneori nici cu antibioticele nu scapam de ele, au fost cazuri cand dupa cateva zile desi antibiograma le-a arata sensibile ele au capatat rezistenta, poti explica de ce nu mor pur si simplu? adica folosim ce trebuie nu? si in cantitate mare nu? Problema mare este ca in organism totul se dilueaza, alcoolul care ar ucide bacterii si virusi e inutil, exista alcoolici care au facut boli date de bacterii. Cu virusii avem aceeasi problema, avem un numar de virusi, avem sistemul imunitar care produce anticorpi, si avem antivirale(sunt o gramade pentru multe virusuri cunoscute), problema este aceeasi ca la virusi, si la virusi care sunt mai simpli problema este si mai mare, deoarece mutatiile sunt si mai dese, si dupa putin timp nici antiviralul nu mai functioneaza, exista vaccin pentru gripa dar la facultatea ne a zis ca problema este ca sunt atatia infectati cu gripa incat ar fi imposibil sa gaseasca atatea fonduri pentru toti oamenii sa aiba vaccinuri si sa elimine acest virus, mai ales la cat de des se muteaza,

| bookofknowledge a răspuns (pentru relian):

Poate te intereseaza, celulele T citototxice si natural killer nu vindeca celulele infectate, in cartile de medicina spune ca aceste celule cauta celule putin diferite si apoi cand gasesc acea diferenta, mai degraba:citotoxitate, adica baga niste substante citotoxice ceea ce determina celula sa moara(ca si cum ar baga otrava in celula), la fel se intampla si la celule canceroase, cauta o celula care nu prezinta o anumita proteina de suficiente ori)cauta o celula diferita) si baga substanta in ea. alta problema este cand sistemul imunitar nu mai are timus, din 100 la suta parca 2 la suta din limfocite supravietuiesc, deoarece se reduc la testare doar cele care se potrivesc a fii limfocite fara probleme, daca 100 la suta ar trece, problema ar fi ca acea selectie elimina acele celula care ar ataca organismul (vede celule ca celula straina), motivul pentru care apar mai des boli autoimune dupa o anumita varsta (timusul scade in dimensiuni si desi nu se transforma complet, masa de tesut adipos ii ia locul, si masa de tesut functional e din ce in ce mai mica.

| relian a răspuns (pentru bookofknowledge):

E bun daca esti student la medicina sau unde esti tu.Chestia e ca nu stiu daca poti sa studiezi ce nu vezi.
Ai spsu ca nu intelegi nu stiu ce chestii ce zic unia pe net,ori de ce zic asa, dar vad ca si tu spui chestii, adica studiaza care virusuri? Pai daca nu le vad cum le poti studia?
Deci poti studia boala, afectiunea sa afli cauza.Cind afli cauza deja stii care este problema.
Cind ai un agent extern trebuie sa il vezi, fara sa il vezi nu il poti studia, nu il poti omori.
Referitor la bacterii ai spus de ce nu m or unele totusi.Nu mor pentru ca nu este de ajunsa otrava,daca ai da mai mult ai omori gazda,adica omu,asa de omorit poti omori orice bacterie,oricit de al dracu ar fi ea.

Deci medicamentele,otravurile trebuie administrate in doze sa nu pateasca nimic gazda,plus sa nu aibe efecte secundare,nu se accepta medicamente genul asta,stii si tu,de se observa efecte secundare nu este admis acel medicament.
Bacteriile cum ai zis nu-s toate la fel,deci is unele f rezistente la chimicale,sau mai bine spus trebuie sa le dai mult sa crape,ori ce substante se folosesc,coagulante si mais tiu eu ce fac alea.

Nu poti sai dai pana crapa,ca o sa crape si pacientu laughing o bacterie rezista si in spatiu cosmic,au rezistat luni de zile,sau facut experiemnte pe statia aia.
Antivirale este un cuvint ce eu om abisnuit nu il folosesc,mi se pare o mare magarie, sa spui ca ai un medicament impotriva cuiva ce nu il vezi,laughing adica antiviral cei ala?

L; umea trebuie sa pricepa ca cei care conduc lumea ne mint la greu, ii intererseaza numa banu.
Eu nu cred ca bacteriile se schimba, adica au loc muitatii asa cum se spune si stii de ce?

UIte chestii reale.Erau oameni care pe timpuri luau otrava in cantitati mici,f mici,apoi in timp mareau doza,asa in caz cai otravea careva ei nu mureau.
Acu nu stiu cit de adevarata o fi povestea,am citit cindva chestia asta,dar daca o fi adevarat,atunci asta inseamna ce? Ca ala sa modificat genetic laughing da de unde,tot om era,tot la fel a ramas si extern si intern,doara ca organismul lui s-a invatat sa tolereze otrava aia,ori a invatat sa anihileze axcea otrava.
Eu de exemplu daca beau un pahar cu vin deja is ametit,pe cand unu care be`a zilnic sa zicem un pahar nici nu simte laughing sa inteleg ca ala este modificat.
La fel cred ca se intampla si cu bacteriile,prin exercitiu devin mai bune la ce fac,probabil au sisteme care poti fi marite,asa cum noi si animalele putem mari masa musculara,poate acele bacterii pot sa iti ridice rezistenta
nicidecum sa se modifice genetic,de sar modifica genetic ar fi altceva decat bacterie.
Bine eu zic aici chestii ce doara le banui,cum am zis nu ma ocup cu asa ceva.
Deci nu dam cantitati mari de antibiotice,de ar fi asa ne omorim singuri,de aia cand cineva ia o doza mare,il gasesti tapan,vorbesc de aia ce se sinucid.

Uite ai zis ca avem anticorpi,asa si aia ce pazesc,aia nu dau de virusuri daca ar fi?
Un anticorp,o celula alba,pfff nu cred ca face fata un virus in fata lor,deci sistemul imunitar ce pazeste?
Daca boala inca sta acolo,daca sistemul nu inlatura agentul,inseamna cauza este alta,inseamna ca nu este nici un agent,inseamna ca cauza trebuie cautata altundeva.
Daca ar fi fost asa cum spun astia ce ne mint,am fi disparut de mult timp de pe scena vietii,aceste virusuri daca ar exista nu-s de azi,is de cand lumea,iar fi terminat pe oameni,dar se pare ca inca stam aici laughing

Nu zic ca nu ar putea sa fie,ar putea,dar daca vii si spui s-ar putea,deci este teorie,pentru ca sa fie fapt trebuie sa arati,sa vezi.
Stiu ca si grecii stiau ca exista atomi,dar era vorbarie,banuiau ca este ceva f mic mic si au avut dreptate.

Dar acum ce organism sa fie incit sa nu il poti vedea,cand unia vad si electroni?
Nu mai poti veni cu povesti ca e ceva mic mic pitic sa fuge nul vedem. Daca nul poti vedea spune,uite frate e ceva ce nul vedem,incercam sa amelioram,nu veni cu cuie batute,gata virus.

E ca si aia care vin am vazut Ety omu zapezilor,dar nu au nici o dovada,nici fotografiue,nici urma,nici sal prinzi,cand il prinzi il aduci il arati,asta dovada,clar bum.

Asa si eu cer am spus? Ca physician inseamna medic,doctor,astia asa spun pe aici,si la chirurgi tot la fel este.Dar sa fiu sigur o sa intreb,am cunostinte in domeniu aici si o sa intreb cum zic la chirurgi,la ce mai is prin spitale.
Eu cand am fost asa am vazut ca scrie pe usa,pe lista de la intrare,in sf deci nu ma refertii la fizicieni
Is multe chestii ce nu le stiu,bine nici nu stiu daca am eu timp sa ma informez,desi am o carte de la facultate de aici,in care explica f bine,carte de asta cred ca de anatomie sau nu mai stiu sigur,am luat-o de la cineva care a facut facultatea aici,am zis ca poate mai citesc si eu cate ceva,asa din cand in cand mai is curios de una alta.

Vaccinurile pentru gripa n u au nici un efect,is pistol cu apa laughing am fosta mea ce lcureaza la farmacie,fac vaccinuri de astea de gripa de covid,inainte de balamucu asta a facut si ea si a zis ca nu mai face,pentru ca cand a facut,atunci sa imbolnavit si de gripa,deci faci aiurea.

Legat de vaccinuri,eu am teoria mea ces aceste vaccinuri,alela is de fapt chimicale,pur si simplu un chimical la care organismul,sistemul imunitar da rasp[uns,baga anticorpi la greu,cam asta e tot,la asta se rezuma un vaccin,nu vizeaza nici un virus,nu contine virusuri moarte sau ametite,bete laughing asa cum ne spuneau inainte,cum sa contina ceva ce nu ai vazut,ce nu stii cei laughing deci alea erau povesti.

Ei merg pe urmatoarea idee : Fabricam mai multi anticorpi in ideea ca fiind mai multi,posibilitatea dea detecta un agent strain este f mare,asa putem elimina agentul cand intra,sau la putin timp dupa cea intrat.

Asta e tot,asta face vaccinul.Dar daca tu nu ai nici un agent aia misuna degeaba,ca nu au ce elimina.
Cind te musca un sarpe imediat sistemul imunitar detecteaza acea otrava pentru ca este o substanta introdusa in sange,si chiar o singura celula sa fie si nu are cum sa nu detecteze,prt ca otrava este in suspensie,nu ai cum sa eviti sa nu dai peste ea,asa ca imediat un anticorpo de asta si da peste ea si reactioneaza.

Cind faci vaccin se intampla exact la fel laughing ai vazut imediat se umfla ce se face acolo la locul pe unde introduce,exact ca in cazul unei intepaturi de albina,sarpe etc.

Tilharii astia sa faca bani,normal cauta si scot alta substanta,ca de vii tot cu substanta aia,bate la ochi,pai ce faci tu ba,ai un vaccin pentru orice laughing de aia ei baga alta substanta,dar trebuie sa caute,sa testeze,cred ca jhi asa de usor sa gaasesti o substanta de asta la care sistemul sa reactioneze imediat,sau chiar daca se stie,nu poti veni cu venin de sarpe,de mai zstiu eu albina ca stiu unia,plus trebuie sa arartiu ca te-ai chinuit sa alfi acel vaccinlaughing

Eu asta cred ca is vaccinurile. Daca un chimis s-ar pune,poate ar putea arata,dar care este ala,un dopctor indiferent cit de bun este,habar nu are cei ala un vaccin,ori ce contine,acele vaccinuri is facute de chimisti nu de doctori.

Concluzia este ca omul este foarte diferit de la o persoana la alta,din toate pctele de vedere,unia is mai slabi,altii mai tari,ma refer ca rezistenta,ca materialul din care is fac uti,unia au toate piesele bune,altii au piese cu defecte,ori slabe calitativ,de aia sintem atit de bolnavi,de aia sintem diferiti,pentru ca am pastrat si transmis mai departe defecte.

Acum stam si ne plingem sau cautam solutii,hai repede sa rezolvam,sa rezolvam ce? Nu cunoastem multe la niveul ala micro,asa ca eu am alta propunere laughing
Nu am vazut nici o tara din lumea asta,niciodata,absolut nici una,care sa incerce sa caute sa incetineze,sa reduca transmiterea de defecte la om.
Ba a fost una Germania nazista laughing dar nu stiu aia ce anume cautau sa faca,oricum se vehicula ideea aia de rasa nu stiu de care.

Eu nu-s pro sa omori omu,nici pomeneala,dar in primul rind toti care au boli genetice de astea mai grave trebuie sterilizati,asta e clalr,nu sa vina ala sa accepte obligat.
Deci nu te elimin,asa cum elimina natura la animale,ramai esti om,te ajutam,dar nu da tu defectele tale altora,deci sterilizati.

Treb sa incepem cu boli grabve,cancere, apoi asa usor usor si altele, spewcia is sigur ca sar mai curata cit de cit, nu am mai vedea atitia oameni bolnavi.
Daca insa am fi sa zicem in situatia animalelor happy0 cred ca natura near curata in maxim citiva ani laughing
Dar cum zic ai cancer,de ce sa faci ba copii? Sa ii nenorocesti,sa cada in spatele altora care is normali si muncesc,de ce banii aia sa nu fac eu ala santos ceva cu ei,sau sa facem ceva pentru societate mai bun,mai bine.

Mai sunt oameni la care doctorul le si spune,copilul va iesi leguma.Ce crezi? Aia tot fac copii,am caz la ceva cunoascuti,i-a spus doctorul op sa iasa autist,ea ca nu avortez,are Dzeu grija sa iasa sanatos,si a iesit leguma,am fost si l-am vazut,sincer cand vezi asa ceva iti vine sai spinzuri pe parintii aia hanadicapati.

De ce guvernele lumii nu incearca sa stopeze cit de cit transmiterea acestor defecte? Nu vor,nu le pasa,nu-i intereseaza,dar vin sa te oblige sa faci vaccin,sa cumperi vaccin,pentru ca vaacinul ala nu-i moca,asa cum cred oamenii,da nu plateste omu,dar plateste guvernu,dar guvernul de unde plateste? Tot din banii nostri,ca nu le cade din cer.

Adica tu vii sa ma obligi sa vac un rahat de vaccin,care nu ma ajuta cu nimic de ce? Ca ti se baga in buzunare bani? Dar nu faci nimci pentru specia umana,deci cum zic nu-i nimeni interesat de specia umana, de oam, eni in general, banu vorbeste.

| relian a răspuns (pentru bookofknowledge):

Cazre vine si incearca sa spuna macar cum ar trebuie,ori sa zic ca vine cimneva cunoscut si zice ce am zis eu,deja ala e nebun,este nazist,este rasist, il baga si la puscarie laughing lumea a luat-o razna rau de tot.
Ne mintitm uni pe alti pentru bani, lumea este asa cum era viata in RO pe vremea comunistilor laughing aveau aia o vorba, stiu de la parinti, de la bunici.
Toata lumea fura.Eu am intrebat de ce furau? Ca sa traiasca? Asa si daca munceau cinstit nu traiau,ce furau era tot cantitatea aia,daca furai sau o luai cinstit nu tot dracu ala era?
Ba da raspundeau ei,dar asa era sistemul laughing Deci lumea toata asta face,minte,fura pentru ideea sa traiasca el mai bine,desi nu traieste mai bine,da peste el o boala,il ajunge din urma un defect de asta ce l; a mostenit,imbatraineste si toate relele apar, ies la suprafata, mori vai de mama ta laughing
Eu asta ma gindii, sa cautam sa reducem defectele, sa nu le mai transmitem, iar asa usor usor in cateva generatii specia o sa se imbunatateasca considerabil.

Cind spui uite ala e mai rezisten ca mine.Pai este ca a mostenit sisteme,organe normale,sau asa cum ar trebuie sa fie.
Vezi o turma de animale,caprioare,pai nici nu le poti deosebi una de alta,toate is la fel ca si gabarit,ca si rezistenta in fata intemperiilor,a agentilor patogeni.
Daca o capra stiu si eu naste un pui cu defect,ala crapa in cateva zile,la revedere,nu mai ajunge sa isi transmita el defectiunea la urmasi.
Pt ca defecte is peste tot,se intampla si la animale,stiu si eu conditii naspa unde doarme o femele agestanta,sau clima nefavorabila cand ea a fost gestanta,a afectat fatu si ppoate iesi cu defecte,cu organe slabe si etc.
Individu ala nu o sa supravituiasca mult timp,ar putea sa stea o vreme cit il tine masa,dar de nu se poate hrani singur,ori ramaine in urma turmei esxte papat de lup laughing
La om am zis nu eliminam pe nimeni,pentru ca nici animalele nusi elimina ele individul din special lui,il elimina alta specie,dar la noi il ajutam sa aiba o viata buna,dar atit,nu te apuci tu sa torni plozi cu defecte.

Deci vaccinurile is pistol cu apa,asta este de fapt arma specialistilor sa forteze sistemul imunitar sa produca fara a fi un agent strain multi soldati.
Asta este medicamentu lor minune,adica nimic,sistemul tot fabrica daca apare ceva.
Poti face vaccin,in timpul ala c it colcaie de soldati intra un agent de asta,imediat si este descoperit si elimnat,este bun.
Dar la fel de bine se intampla sa sa nu intre in tine nici un agent,aia misuna aiurea.
Mai bagi inca un vaccin,aia trebuie sa faca bani ce naiba laughing mai bagi si al treilea si tot asa al cincilea sa isi faca aia banu,iar tu daca esti mai slab ca si rezistenta te poti impodobi cu alte probleme,boli autoimune si mai stiu eu ce rahaturi.
Asta doara sa faca unia bani,deci nu le pasa absolut deloc,aia ce conduc is niste de astia habarnisti,gargaragii,tilhari care urmaresc un singur scop,sa faca bani.

Eu pot sa nu fac vaccin,intra un agent strain,un aticorp se poate intampla sa fie acolo si sa dea peste el imediat,la eliminat si nici nu simti laughing ori poti sa nu il detecteze imediat,caz in care ala se inmulteste,atunci il detecteaza,dar deja ala face ceva daune,dar sistemul vine in forta si il elimina.BUM
chestia e ca treci prin boala,suferi nitel,dar nu las sa bage aia in buzunare miliarde ca asa vor ei.
Ce ajuta jos palaria,ajuta,atibiotice,antiinflamatorii etc.
Dar ia fii atent cand au fost astea facute? Hat hat pe vremuri cand inca existau oameni cinstiti,cand mai erau oameni care studiau,care le pasa.
De atunci pana acu ce au descoperit astia? Nimic zero laughing au zis ca Trump este nebun,ce scoate el tara din OSM pai aia nu au facut absolut nimic,au salarii de milioane,au locatiio aparate,masinarii de milioane si nimci nu fac,absolut nimic.
Deci toate organizatiile astea nu au facut absolut nimic bun pentru omenire,doar lea cheltuit banii oamenilor,is niste lipitori.

Stii de cand a inceput balamucu asta? De cand cu Trump de cand a incneput ala sa vina cu ideeile astea,sa retraga USA din organizatii,aia ce au zis daca se trezesc si altii neam ars,ne pierdem joburile alea platite f gras,asa au venit cu rahatu asta de covid.ei lau insirat in lume ca apoii sa zic a ca vine cu rezolvari. niste tilhari,toti aia nu-s specialistii sa stii si tu,is gargaragii,politicieni,tilhari,aia is toti.
Specialist poti sa fii tu asta micu,cand o sa fii doctor,poate ca vrei sa faci mai multe,dar nu o sa faci,o sa faci ce o sa ti se spuna,ce o sa iti zica sefu tau,clinica ta,toti is la mina alora din acele organizatii si a guvernelor,orice, spital, clinica functioneaza in baza uneo autorizatii date de guvern de unele organizatii, daca cumva faci ceva ce nu le plac alora sau spui ceva, ti se retrage autorizatia, esti somer laughing

Asta e lumea in care traim.Asa ca poti studia pentru tine o sa fie ok,poti sa o facim,poti sa ajungi sa faci si bani daca esti bun,pentru ca o sa fii cautat de aia cu bani,de aia care conduc, ca aia nu-s de aia perfecti, asa ca au nevoie de cei buni, aia care stiu adevarul, dar nu or sa te lase sa spui adevarul oamenilor, celor multi.

| bookofknowledge a răspuns (pentru relian):

Ok, pai poate mai vorbi, te las, trebuie sa merg in excursie, si nu cred ca are rost sa continui atunci discutia. Mi a facut placere sa discut.

| relian a răspuns (pentru bookofknowledge):

Aha ce sa zic, sa ai fun, sa nu ploua si sa fie si femei pe acolo happy

| Mmmmmm7172 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine ca trebuie sa treci prin asta. Daca chiar te iubea era de acord sa ramana cu tine, dar sa va protejati cand faceti sex.

| Alex393 a răspuns:

Nu trebuia sa afle

| RyanAllen explică (pentru Alex393):

Prefer sinceritatea în cuplu. Merg pe ideea asta pana la final.

| Alex393 a răspuns (pentru RyanAllen):

Pai nu mai exista cuplu
Felicitări

| RyanAllen explică (pentru Alex393):

Pai inevitabil afla, locuiesc cu ea. Ambulanța circulalaughing

| IComeNuts a răspuns (pentru Alex393):

Te-as raporta direct daca as putea.

Tu realizezi ca poti distruge viata cuiva daca ii transmiti HIV?
Nu te gandesti decat la propria ta putulica? Nu stiu pe ce lume traiti voi, dar sa ii dai cu buna stiinta cuiva o boala si a nu-i spune este egal cu tentativa de omor.

| RyanAllen explică (pentru IComeNuts):

A nu-i spune? Voi citiți înainte?

| IComeNuts a răspuns (pentru RyanAllen):

Salut
Cred ca TPU nu trimite bine notificari. Raspunsul meu era pentru Alex393, frumosul care propunea sa ascunzi adevarul.
Tu ai procedat corect, nu am nimic de comentat acolo.

| Emma30555 a răspuns (pentru Alex393):

Daca ai hiv si nu spui este infranctiune, in plus ce fel de monstru sa, fii incat sa nu ti pese de acea persoana? Daca spune si fata il iubeste, poate accepta si se pot proteja. Stiu un caz in care o fata avea din nastere hiv, apoi s-a căsatorit, sotul fiind atent, ea nemaifiind la fel de contagioasa datorita tratamentului, si totul e in regula