| qieiqpalz a întrebat:

Eu am luat de la peny niste calciu care se face cu apa il bag in apa si se face suc mai erau acolo variante oare daca mai cumpar si mai beau si altele e ceva?(eu mai folosesc si vitamina c si d )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

De obicei suplimenteze alimentare suplinesc o carență alimentara a ceva.
În limite sunt ok dar cu grija ca excesul poate fi dăunător iar in unele cazuri chiar contraindicat.

| ncristian7805 a răspuns:

Nu ar fi problema, doar sa nu consumi acele vitamine foarte des, si doar daca ai nevoie de ele pentru motive din sanatate etc

| teo530 a răspuns:

Sunt şi cu calciu, vitamina b, d, c, magneziu, fier etc. Nu are nimic atâta timp cât nu iei mai mult de 3 pe zi, dar nici să nu crezi că au calciu, vitamine etc prea mult pastilele alea, mai bine mănâncă un măr, nuci, banane etc că au mai mult gust+vitamine decăt o pastilă.

| RobertMoon a răspuns:

Daca este doar calciu nu iti face niciun rau, oricum vitaminele care se gasesc la farmacie sau in supermarket sunt foarte slabe si chiar daca ai face un mic exces le vei elimina prin urina.

| Crackman a răspuns:

Alea sunt... cele mai proaste lucruri de pe piata.
Nu patesti nimic de la a adauga vitamine dar le iei din legume si fructe.

| Bondarel99 a răspuns:

E ok, dar daca mai vrei sa iei suplimente iti recomand sa iei pastile, nu din alea efervescente pentru ca iti distrug stomacul.

| qieiqpalz explică (pentru teo530):

Alea au gust de lamaie si eu folosesc doar 1 pe zi am nevoie de calciu si na.