| qieiqpalz a întrebat:

Eu am probleme cu burta..am luat niste pirule dar nu le mai iau pentru ca nu le pot inghiti sunt prea mari, cand mananc pizza/chipsuri/pufuleti/pateu/salam mie rau acum mi-am mai revenit intrebarea mea e
Painea prajita cu usturoi afecteaza stomacul sa zic asa?(paine prajita de aia de la magazin numai stiu cum se numea)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Pizza/chipsuri/pufuleti/pateu/salam" n-ar trebui consumate niciodata, nici sanatos si nici bolnav.
Da, acele pilule trebuiesc luate intregi si nu rupte. Si le iei numai daca ti-a spus medicul sau farmacista.
Ce diagnostic ti-a pus medicul? Adica ce boala ti-a spus ca ai?

| qieiqpalz explică (pentru anonimg):

Mi-a dat protector pentru stomac si am si lipsa de fier si imi dadu si fier

| anonimg a răspuns (pentru qieiqpalz):

Vorbeste cu parintii tai sa cumpere cartea "Sanatate prin alimentatie": https://www.viatasisanatate.ro/sanatate-prin-alimentatie
Nu este buna, ci foarte buna. Scrisa de un medic, vom cunoaste ce alimente (vegetale, bineinteles; cu exceptia iaurtului care este recomandat in unele cazuri) sa consumam pentru apropate toate organele din corpul nostru. Si pentru stomac, si pentru intestin, si pentru ficat, si pentru multe alte organe.

Eu am luat cartea si mi-a prins foarte bine. Nu stiam de ce imi trosneau articulatiile, genunchii mai ales. Acolo am gasit scris ca articulatile trosnesc cand exista lipsa de magneziu. Si scria ca magneziu il gasim in frunzele de telina (nu si radacina) si ca daca facem o ciorba bogata din aceste frunze si cu 1-2 cepe, problema se va rezolva. Asa am si facut. A doua zi ma miscam in toate felurile sa vad daca mai trosneste ceva, si nu mai trosnea nimic. ^_^
Vegetalele te vindeca mai bine decat pastilele. Si acolo scrie ce alimente sa consumi pentru stomac, si la ce alimente sa renunti.
Se merita cartea; este foarte, foarte buna.

| artemidak a răspuns:

Nu Mai mânca porcarii de genul!
Poate pizza e ok, și pufuleții, dar restul nu.
Nu, e foarte bun.
Și fa niște analize!

| qieiqpalz explică (pentru artemidak):

Am facut analizele!

| Itanul a răspuns:

Ai prbleme de digestie si vrei sa mananci ceva cu usturoi? Nu-ti recomand.
Dar te sfatuiesc sa faci efortul de a continua tratamentul. Pilulele pot fi rupte ca sa le poti inghiti usor.

| qieiqpalz explică (pentru Itanul):

Mi sa zis sa nu le rup.

| Itanul a răspuns (pentru qieiqpalz):

Inseamnă ca nu sunt pilule ci cașete sau altă formă.

| MouseSoricelDecasa a răspuns:

Pai painea prajita si cu usturoi e foarte bun pentru stomac am avut si eu aceleasi probleme ca tine funda?

| PentaKillsLeagueofLegends1996 a răspuns:

Mai bine ti.ai face un set de analize cred ca e mult mai ok te duci la medicul de familie sau la un cabinet privat ii zici simptomele si o sa iti de.a un set de analize nu sunt medic dar e posibl sa fie gastrita sau ceva la ficat cel mai bine e un set de analize

| qieiqpalz explică (pentru PentaKillsLeagueofLegends1996):

Am facut analizele ..am zis ca iau tratament.