| angelica_6253 a întrebat:

Eu am teama de dentist, care ati fost sedat cand ati fost la dentist si cum e?
Chiar daca incerc sa ma linistesc cand sunt la dentist nu pot pentru. ca simt o frica.Deci cum a fost cand ati fost sedati la dentistihee hee care ati fost

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Tocmai luna care a trecut am inceput sa imi fac dantura, mi s-a facut de 3 ori anestezie, sunt extrem de multumita, acele sunt foarte subtiri, de abia se simt. In timp ce iti lucreaza, nu simti absolut nimic, e super!

Elianna
| Elianna a răspuns:

In afara de neplacuta injectie cu anestezic, in rest nu mai simti nici o durere, poate sa-ti scoata toata falca.Simti ca se lucreaza acolo dar parca este la altcineva! Simti, sau mai bine zis, nu simti limba, buzele, obrazul, ai o gura stramba un pic. Daca iti face extractie, mai dureros este cand se va dezmorti.In rest...este floare la ureche! Curaj!

| Bacemi a răspuns:

Am fost la dentist. Si eu aveam aceeasi teama inainte. Dar dupa anestezie nu simti nimic. Duap ce trece anestezia se poate sa te doara un pic. Oricum, e mai bine sa mergi decat sa astepti.

| baru a răspuns:

Trebuie sa recunosc ca nu-mi este frica de nimica, Dar cind ajung la dentist fac pe mine, Poate sa-mi faca injectii ori cate tot frica imi este Intradevar dupa ce ti -a facut anestezicu nu mai simti nimica Poate sa-ti taie si fata ca nu simti nimica dar frica tot egzista De asta nu vei scapa niciodata, Nu vreau sa te speri dar eu nu am putut sa ma obisnuiesc Si acum mi-e frica Pa

| Xonia a răspuns:

Cand iti va face anestezie nu vei mai simntii nimiclaughing
Nici limbalaughing
Mie imi place cand imi face anestezie ca poate sa imi scoata maseaua si pe moment nu ma doare, putin dupa c trece anestezia

| Ana-Maria94 a răspuns:

Daca te referi la anestezie, da am fost si chiar daca nu stiam cu e prima data, eu vroiam sa mi se faca anestezie. Poi prima oara am fost destul de nelinistita, dar nu doare deloc aproape simti doar o piscatura, e mai rau cand iti faci vacnin in mana. Mie imi place sa merg la dentisbig grin si prin cate am trecut acum nu mai imi fac griji.Mult noroc.

| madalicious a răspuns:

Sincer, cand am fost la dentist si m-a anesteziat nu a durut deloc. Insa am avut ceva probleme ca efectul anesteziei a durat vreo 3-4 ore si nu puteam misca gura bine. laughing) Si cand imi curgeau balele nici nu simteam, ceea ce inseamna ca a fost bine ca nu a durut dar a fost scarbos dupa aceea.