| anonim_4396 a întrebat:

Eu cred că psihologii dau aceleași sfaturi ca a celor apropiați.E corect? Adică până la urmă oricine poate da sfaturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nevroza a răspuns:

Uneori nu zici chiar tot ce te macina, unui apropiat. Psihologul te asculta si nu te judeca deoarece, el intelege ca suntem oameni si ca suntem diferiti. Cei apropiati, deobice, te vor judeca si de ce nu, unii iti vor pune si bete-n roate( daca pot).

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Asa cum dam si noi aici pe TPU sfaturi big grin

Important este sa ajutam cu adevarat.

| SkyPilot a răspuns:

Psihologul are o pregatire si o experienta. El stie ce intrebari sa puna si de multe ori te ajuta sa gasesti singura solutia.
Fii sigura ca sfaturile lor sunt mai bune decat ale celor apropiati.

| Donsavas a răspuns:

Psihologul nu te sfătuiește niciodată! Te ajuta sa găsești răspunsuri la propriile intrebari

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Psihologul este un fel de: puneti singuri intrebari si singur vei gasi raspunsuri. De rezolvat nu-ti rezolva nimeni, nimic; NICI MACAR ACEIA PLATITI SA FACA ASTA.

| wpetterssone a răspuns:

Psihologul te ajută să îți schimbi modul de gândire, să vezi partea plină a sacului.
El te poate micșora gravitatea unei boli prin terapie.

| zăGhost a răspuns:

Psihologii nu dau sfaturi, ci pun intrebarile asa incat sa realizezi ce problema ai si care ar fi varianta cea mai potrivita pentru tine sa o rezolvi.

| raz0000001 a răspuns:

Dap, totusi nu te duci la psiholog doar pentru sfaturi. Descarcandu-ti probleme catre cineva deja rezolva jumatate din problema.

| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

happy Un psiholog nu iti da sfaturi ci te ajuta sa iti dai seama singur de problemele pe care le ai cu adevarat si de actiunile pe care trebuie sa le faci pentru a-ti rezolva problemele. Nu face nimeni o facultate de 3 ani si un master pentru a da sfaturi.
Ai fost simpatica rau!
Good luck!