| IvascuTeodor a întrebat:

Eu de obicei cand dorm imi tot schimb pozitiile si asa, pana adorm si chiar si in timpul somnului. Pana la urma o data am adormit cu capul in perna, abia putand sa respir. In timp ce aproape ca ma sufocam visam ca sunt intr-o camera cu un puzzle cu cronometru, pe care daca nu il rezolv in un minut sau asa sunt gazat si sufocat in aceea camera. Cand mai erau vreo 2-3 secunde ma chinui sa deschid usa simtind cum nu mai pot respira in vis, iar in acelasi timp cand m-am sculat brusc din pat simteam ca nu mai pot respira. E ceva normal? Creierul incerca sa imi transimita prin vis ca ma sufoc? Vi s-a intamplat ( P.S: totul este real mi s-a intamplat cam acum o luna, nu mint )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bogdann1107 a răspuns:

Salut, este real cunosc situati de genul.
In primul rand si eu sunt o persoana care la fel se agita rau pana adoarme.
Iti recomand o plimbare inainte de somn, si ceva muzica (relaxanta pentru somn).
Problema e ca te pui la somn fortat fara sa iti fie somn si de aia te agiti.
Cand asculti muzica incearca sa te detasezi de tot ce re inconjoara, pur si simolu inchizi ochii si te lasi purtat de gand.
Evita filmele tampite o perioada oricum ( toate sunt regizate majoritatea prost)
Legat de sufocat este la fel ca si treaba cu toaleta daca te duci si faci trebuie mica 99, 99% vei face si in realitate in pat.
Bafta

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, creierul tau ("computerul de bord) functioneaza si in timpul somnului.
Prima data comanda relaxarea fizica a muschilor, dupa care "se face ordine" in memorie.
Paralel, o parte vegheaza "in standby" si da alarma daca este necesar: daca ceasul biologic indica ora de trezire, daca percepe ceva zgomot sau durere etc.

In legatura cu perna: foloseste ori una care este tare (si nu se poate scufunda nasul in ea) ori prin care se poate respira. Daca nu ai asa ceva, atunci invata sa dormi fara perna.

| relian a răspuns:

Normal,subconstientul sta treaz, are grija de tine, altfel multi dintre noi am patit destul de multe chestii neplacute sau cine stie ce altceva.Cred ca fiecare om i sa intampla chestia asta de mai multe ori, unia is amintesc foarte bine altii adorm imediat la loc si a doua zi nici nu isi mai amintesc.
Deci nu e de crezut, asta se intampla.

| anonimg a răspuns:

Da, este asa cum ai spus: creierul iti transmitea că te sufoci in timpul visului. Si făcea asta prin subconștient.
Dumnezeu te-a trezit din somn -pentru că acestea sunt lucruri lăsate tot de El.
Evită astfel de experiențe.

Data viitoare sa folosești perna tare. Mai degrabă pui capul pe niste haine decât pe o pernă moale.