| Lukasz a întrebat:

Eu eram racit si am tusit si stranutat de fata cu sora mea intr-un fel, si acum se sufoca ca are 4 luni si nu poate elimina mucusul. Si mama are o ustensila, cu care ii scoate mucusul din nas, si eu cand am vazut ce foloseste m-am speriat foarte tare. Maine o duce la medic, mie mi-a trecut raceala, dar ea, poate pati ceva foarte grav? Are doar 4 luni, ce i se va face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate pati ceva foarte grav, fiindca un bebelus atat de mic nu are imunitate impotriva virusurilopr. De aceea este important cand esti racit sa nu stai in aceeasi incapere cu copilul, ca sa il protejezi. Medicul va sti ce sa ii faca, daca situatia este grava o va interna pentru supraveghere si tratament injectabil/perfuzabuil. Daca lucrurile arata bine, ii va da un tratament cu aerosoli, poate supozitoare sau picaturi de pus in lapte si o va lasa acasa.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai tu daca erai racit de ce puii mei ai stat pe linga aia mica? Poate sa faca otita. Eventual chiar pneumonie. Posibil si sa moara, ca astia mici sunt cu sistemul imunitar in plina dezvoltare. Batista bebelusului nu e nici o spaima, fie ca e de-aia manuala, fie ca o conectezi la aspirator. Mai nasol e ce se poate intampla cand se duc mucii aia in git/sinusuri/plamini, cum am zis mai sus.