| Anonymusx a întrebat:

Eu fac sala de cam 4 saptamani, asta e a 4-a saptamana. Merg zi de zi in afara de weekend. In ultimele zile imi cumpar inainte de fiecare antrenament cate un baton din'acela proteic. SI acolo la receptie in timp ce vroiam sa imi cumpar un baton, instructorul de acolo mi-a recomandat un bol din'ala mai mare cu un praf care il faci cu apa si cica iti da energie si are proteine care m-ar ajuta fiindca eu sunt destul de slab. Ce ziceti, imi afecteaza cu ceva sanatatea acel energizant sau ce o fi, care se face cu apa? Nu sunt steroizi sau alte minunatii, cica are doar proteine care iti dau energie si e recomandat sa bei inainte de antrenament. Ce ziceti, sa raman la batoanele proteice sau sa incerc si acest praf?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| ionutzu94 a răspuns:

Pai depinde cati bani costa eu mai debraba prefer baton proteic ca si tine dupa antrenament. Si stai linistit daca ai o alimentatie buna o sa se vada rezultate intr-o 2-3 luni. Poate praful acela contine si alte chestii eu zic sa nu te bagi la inceput.

| Anonymusx explică (pentru ionutzu94):

Batonul se mananca inainte de antrenament pentru a-ti da energie. Si cu acest praf e cam tot atat, si nu e problema de bani, cu 80 lei imi cumpar direct de la sala un bol dala mare cu praf d'asta care ma tine pe putin 1 luna. Eu am 1 luna de sala si deja sunt rezultate vizibile, fiindca sunt slab si m-am si tinut de program, nu am chiulit si alte chestii. Dar vreau sa stiu daca acest praf dauneaza sanatatii sau daca e adevarat ca, cat timp ma tin de sala o sa creasca mult mai bine muschii, dar daca ma las o sa ma ingras sau o sa se lase.

| Anonymusx explică (pentru Anonymusx):

Eu nu vreau sa ma ingras, ati inteles gresit, eu vreau sa se evidentieze muschii, nu vreau sa ma fac mare sau sa ma ingras. Si salate, fripturi si alte chestii mananc regulat, adica nu mananc porcarii gen chipsuri si rareori beau sucuri. Am grija la alimentatie. Si sunt foarte multumit dupa 1 luna de sala, dar vreau sa continui.

| Cosmin86 a răspuns:

Proteinele nu sunt energizante, probabil ti-a recomandat un gainer ( ceva cu 30 % proteine, 60 % carbohidrati si 10 % altele gen creatina ).

Zi-mi numele produsului si firma, si iti spun eu daca e bun.

| Anonymusx explică (pentru Cosmin86):

Nu stiu, stiu ca pe bolul ala scria mare GFX-8...

| Anonymusx explică (pentru Anonymusx):

Eu oricum de cam 1 saptamana iau inainte de fiecare antrenament cate un baton proteic si am vazut cativa prieteni cu aceasta bautura care se face cu un praf si cica ar avea proteine. Si am intrebat pentru ca vreau niste sfaturi, renunt la batoane si beau acea bautura sau raman la batoane?

| Anonymusx explică (pentru Cosmin86):

Scuzati ca raspund ca idiotul de 3-4 ori la rand, dar am gasit o imagine cu produsul care mi s-a recomandat. :))
http://nutrishop.ro/images/gfx.jpg

| Anonymusx explică (pentru Anonymusx):

Asta mi-a sarit in ochi, sunt mai multe de genul pe acolo. laughing Dar asta mi-a zis un prieten ca vrea el sa isi cumpere.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymusx):

Stiu ce e GFX-ul, e un gainer de la pronutrition, nu era nevoie de poza :P

Gainer = are 30 % proteine, 60 % carbohidrati si 10 % altele (vitamine, creatina, etc.)

E bun doar daca esti slab ( are putine protenie si multi carbohidrati ), daca nu esti slab mai bine iei un concentrat proteic ( daca vrei tot pronutrition atunci recomand WPI, are 90 % proteine, fata de batonul care are 16 % sau GFX car are 30 % )

Dar sincer : www.megaproteine.ro,acolo sunt produse de calitate adevarata, din import, nu se compara gfx-ul cu ce e acolo, doar ca sunt mai scumpe.

Batoanele proteice au zahar si alte prostii + ca au proteine din soia ( cea mai proasta sursa de proteina ), stii cum se spune "dai 2 lei atat face". Si daca tot vrei sa iei batoane, ia dupa antrenament, imediat dupa antrenament e cel mai bun moment sa-ti hranesti muschii cu proteine si carbohidrati cu absorbtie rapida. Inainte de anternament poti sa nu iei nimic, sau daca vrei ia ceva care chiar energizeaza ( creatina, oxid nitric, etc. ) si FOARTE IMPORTANT sa ai o masa bogata in carbohidrati si ceva proteine cu 2 ore inainte de antrenament, si alta la maxim o ora dupa antrenament. Proteine = carne, branza, oua, lactate, etc., carbohidrati = orez, cartofi, quinoa, paste, brocoli, mazare, etc.

Si da, as renunta la batoane pentru un GFX sau ceva fara zahar si ciocolata.

Ce varsta, inaltime/greutate ai?

| Anonymusx explică (pentru Cosmin86):

Pai fac 15 ani in 2 saptamani, am cam 1, 71-1, 73 nu mai stiu sigur si vreo 53 kg. Sunt unpic cam slab si cred ca d'aia mi-a si recomandat instructorul acel gfx-8. Cand o sa ma duc data viitoare o sa ma uit si dupa alte feluri de prafuri din astea. Acolo dau 2, 5 lei pe un baton care arata exact asa (http://www.farmaverde.ro/images/protein-r-mare%20redis.jpg) si cu banii astia pot sa renunt la baton si sa imi puna intr-o sticla cu apa acel praf care sa il beau dupa antrenament. Bine, in curand daca ziceti ca merita, o sa imi cumpar si eu un bol din'acela care sa il am acasa si sa imi fac singur. Dar vreau sa stiu, daca influenteaza cu ceva sanatatea, sau daca e sa ma las de sala sa se lase muschii sau alte prostii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymusx):

E bun batonul ala, daca nu-ti rupi dintii in el :|

Da, gfx e ok pentru tine, daca ai bani recomand ceva mult mai bun :
http://www.megaproteine.ro/......er-5-4-kg/

Daca nu, ia GFX-8. Iei o portie dimineata, cu 30 de min inainte de micul dejun si una imediat dupa antrenament.

Bol? De ce nu iei un shaker? ( adica asa : http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=104&cID=119&dID=0&bID=0 )

E foarte comod, si il poti prepara de acasa sa-l iei cu tine la sala, sa consumi dupa antrenament, la vestiar.

"sa se lase muschii", astea sunt aberatii de copii mici, pielea sau grasimea ( ca alea se lasa, nu muschii, o celula musculara nu se "lasa", in cel mai rau caz scade in dimensiuni ), se intampla acnd mananci porcarii. Daca te lasi de sala si bagi shaorma, cola, bere, sosuri si altele, normal ca o sa se "lase" grasimea pe tine :)

Singurul lucru care poate afecta sanatatea sunt indulcitorii pusi, dar sunt in concentratie mai miac decat in orice aliment cumperi din comert, asa ca ii poti considera nesemnificativi. Desigur, poti lua oricand varianta "natur", fara niciun indulcitor, dar nu stiu daca poti sa bei, e destul de greu, mai bine ia intai asa si mai tarziu eventual schimbi.

Vezi sa mananci bine, la 53 de kg trebuie sa ai vreo 5 mese bogate in proteine si carbohidrati pe zi, altfel nu faci nimic nici cu suplimente.

| Anonymusx explică (pentru Cosmin86):

Mananc cand simt nevoia, si nu cred ca pot avea 5 mese bogate pe zi, dar oricum mananc mult si nu porcarii. Acolo ma duc cu sticla mea de apa, o umplu cu apa jumatate, si imi adauga acel gfx-8, o cupa si il beau doar dupa antrenament. Nu vreau sa imi iau acasa, fiindca momentan nu am bani, si daca as avea banii aceia, nu i-as da pe asa ceva. laughing Chiar daca in timp dand in fiecare zi 2, 5 lei pe o cupa d'aia, ma va aduce la costa triplu sau mai mult, asta e. Si intr-adevar, acel baton e cam tare, dar timp de vreo 1 saptamana, am mancat zi de zi inainte de antrenament, are un gust ok. Acum am renuntat la baton si dupa antrenament iau o cupa din'acea de gfx-8.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymusx):

"ma va aduce la costa triplu sau mai mult", da, din pacate asa e. Si din pacate, e un sport scump. Eu bag vreo 10 mil / luna in mancare si 3 in suplimente, aproximativ si tot nu ma compar cu un profesionist.

Si da, mai bine gfx decat baton dupa antrenament.

| Anonymusx explică (pentru Cosmin86):

Ok, am inceput sa iau gfx inloc de batoane. Ehh, oricum eu deja vad rezultate vizibile, desi nu m-am tinut de un program corect decat de cateva saptamani si sunt multumit. Dar vreau sa continui, adica vreau sa mai fac cateva luni de sala, si imediat dupa ce trec zapezile din iarna sa ma reapuc de fotbal. Am vazut cativa malaci pe acolo care fac sala de ceva timp, dar cand au inceput erau grasi si acum sunt mari si nu se vad muschii cum imi place mie, bine definiti, sunt mari si doar atat. Bine nu e exagerat de scump pentru mine, 2, 5 lei pe zi, vine ca 60 lei pe luna, doar pentru gfx-8 plus abonamentul ma aduce cam la 150 lei/luna ceea ce nu e chiar asa mult si sper sa merite.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymusx):

"nu se vad muschii cum imi place mie, bine definiti", din cauza grasimii. Pentru definire : trebuie sa arzi grasimea. Cu cat arzi mai multa grasime, cu atat esti mai definit si mai fibrat. E destul de greu sa arzi grasime fara sa arzi si masa musculara, perioada de definire e cea mai dificila ( in special daca nu ai metabolism rapid ).

spor la treaba.

| Anonymusx explică (pentru Cosmin86):

Eu sincer as vrea sa mai alerg din cand in cand dar sunt deja foarte slab si mi-a zis instructorul ca nu e recomandat sa alerg decat poate odata la saptamana. Mersi la fel!

| ktlina a răspuns:

Nuuuuu sub nici o forma ia-ti batonul tau si gata dka vrei sa nu mai fii slab tinete de sala si manca grasimi cum ar fi fripura de pui salate. grasimi usoare! astea sunt o porcarie fratimiu are aceeasi problema si are energie dar dupa se simte obosit si slabit de la prafurile alea. funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ktlina):

"dar dupa se simte obosit si slabit de la prafurile alea" probabil cumpara prafuri proaste, bazate pe carbohidrati simpli ( dextroza ), spune-i sa se orietneze spre creatina si carbohidrati complecsi si nu o sa mai aiba acele probleme, si spre o firma de top, nu porcarii ieftine

| MiaSanMia a răspuns:

Eu am luat proteine, si sunt foarte foarte folositoare. Multi le confunda cu steroizii dar nu au nici o legatura. Ele sunt pur si simplu un supliment alimentar. Daca iei cum e recomandat (citeste prescriptia) nu vei intampina nici o problema. Dimpotriva. Vei suferi progrese notabile. Te ajuta mult proteinele. Trust me. Batoanele sunt bani aruncati aiurea laughing

| SteroMaxPopescu a răspuns:

Este destula documentatie pe net... incerca pe https://www.sterotren.com