| TamplaruAnisoara a întrebat:

Eu nu am fost la medic din 2012 pana in urma cu 2 luni, când am fost la medicul de familie. Nu ne cunoșteam. Lucrează de când celalalt a ieșit la pensie. Macar ca era stare de urgenta si nu primea pe nimeni in cabinet si nici nu consulta pe nimeni, pe mine m-a invitat in cabinet, eram echipata cu masca si mănuși. Îmi ia tensiunea si pulsul si in același timp a luat un aparat in mana il îndreaptă spre ochiul meu stâng la o distanta destul de mica si mi-l scanează. Ați pățit si voi sa vi se scaneze ochiul de către medicul de familie? Iar de atunci, macar ca cu ochiul stâng vedeam cu mult mai bine decât cu dreptul, de atunci nu mai vad așa de bine si ca prin ceata. Sa fie de la scanare? Si ce ar trebui sa fac pentru ca au trecut doua luni si nu mi s-a remediat problemele la ochiul stâng?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa este! Medicii de aia sunt pusi sa imbolnaveasca oamenii, mai ales medicii de familie. laughing Asta-i paranoia.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-a luat temperatura cu un termometru electronic, nu ti-a pus nimic in ochi si nici nu-ti afceteaza in vreun fel ochiul.
Daca aveai ceva in ochi de la vreo lovitura sau infectie, este posibil sa fii fost afectat, desii tind sa cred ca este doar o poveste inventata, putina paranoia.
Daca te streseaza problema ochilor, du-te la oftalmolog, asa cum afce orice om nromal care vrea sa-si verifice ochii, mai ales cand afirma ca are probleme.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Violleta2022):

Eu nu susțin ca mi-a pus ceva in ochi. Am simțit atunci o arsura la ochi care a durat mai multe zile. Acum nu mai simt arsura dar vederea e ca prin ceata. Si numai la ochiul stâng. Acest aparat era ca cel ce citește codul de bare. Ce cod este in ichiul meu!?

| Violleta2022 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu aveai cum sa simti nici o arsura in ochi, de la ceva care nici macar nu are bec, ci un led electronic, care iti arata temperatura.
Mai repede cred ca te ustura ochiul sau amandoi ochii in anumite cazuri, depinzand care-i mai sensibil, de la orele petrecute pe telefon, fiind deja recunoscut ca inamicul numarul 1, care strica ochii copiilor.
Acel apart ti-am mai explicat, nu citeste nic un cod de bare, ca ni ti-a pus nimeni bare in cap sau pe frunte si nu-ti citeste nimeni inteligenta, daca ti-e frica de asta, ci este un simplu termometru cu coada, in forma de pistol, ca sa-l poti tine in mana f usor. Ala citeste temperatura si atat.
Pune telefonul mobil in lada si tine-l acolo pentru 1 luna, sa vezi ce ochi eprfecti sanatosi vei avea peste 1 luna!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti as zice sa mergi la oftalmolog da stiu ca tu te tratezi cu aghiazma si nu stiu daca te ajuta sfatul meu.

| johnnny123 a răspuns (pentru suntserios):

Se pot pune picaturi de aghiazma in ochi cu ajutorul unei pipete.
Aghiazma distruge cipurile si neutralizeaza efectele scanarii satanice bill-gatesiene

| Salontanul a răspuns (pentru johnnny123):

Corect! laughing

| TamplaruAnisoara explică (pentru suntserios):

Eu credeam ca pe TPU sunt doar utilizatori serioși. Se vede ca m-am înșelat. Si fiindcă nu sunt la curent cu tehnologia, am crezut ca găsesc aici răspunsuri la nelămuririle mele. O sa merg la oftalmolog, chiar daca nu pot lua medicamente, macar sa stiu care e problema. Si ca sa știi, am fost la medic din cauza ca am probleme cu tiroida, mai clar spus, hipertiroidie. Nu fac tratament de mult timp. Am tinut-o sub control cu dieta. Dar fiind campanie agricola la sate am cam exagerat cu lucrul in gradina deci si mult efort. Medicul mi-a dat tratament, un supliment alimentar fiind atenționat de asistenta care ma cunoștea ca nu pot lua medicamente. Am luat doar in 12 zile. După am întrerupt deoarece îmi provoca greata, dureri de cap si voma. Si am recurs la a depune mai puțin efort, cu pauze de odihna mai dese si sa mănânc mai des. Si m-am reparat fara efecte adverse.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E ciudat. Poate că ți-a fost afectat nervul optic. Du-te înapoi, ori sună-l și întreabă-l.
Ar trebui să mergi si la un specialist oftalmolog, ca să îți spună care e problema.

| troleibuz a răspuns:

Paranoia.