| Simonasimona1992 a întrebat:

Eu nu inteleg sincer de ce atatia oameni vin si cer sfaturi si diagnostice medicale aici pe TPU. am citit intrebari cu referire la probleme medicale destul de grave...unde oamenii asteptau tratamente naturiste miraculoase de aici.
Oameni buni, duceti-va la medic! De asta e ala medic: ca sa te duci la el cand ai probleme!
Nu mai stati si asteptati sa va trateze ceaiul de care ti-a zis X sau Y sau nu stiu... extraterestrii. Si nu, unele boli NU dispar de la sine!
Folositi cu incredere serviciul medical!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Milenii intregi, omenirea si-a tratat bolile (chiar grave) doar cu medicatie naturiste.
Nu a existat televizor cu reclame la medicamente, dar au existat si atunci persoane care cunosteau modurile de vindecare la foarte multe boli.

Rezultatul?
Nu au fugit la doctor pentru o durere de masea, il scotea... fierarul.
Daca le-a durut spatele, s-a rezolvat cu masaj.
Daca s-au ranit, s-au pus niste ierburi la treaba, iar ranile mari au fost cicatrizate cu fier incins si... nu s-au mai infectat.

Exista foarte multe metode vechi de a rezolva lucrurile, de care avem tendinta sa uitam in era internetului si a telefoanelor si altor aparate "destepte".
Din pacate, asta se intampla in toate domeniile.
Ascultam manele, dar uitam cantecele stramosesti.

Iar unii vor sa se intoarca, sa mai invete si metode traditionale...

| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa educatiei si limitarea intelectuala!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa nu exageram prea mult cu serviciul medical. Iti zic din propria experienta. Doua exemple - daca vreau sa ma sinucid, o fac cu pasta cu fluor de-asta de care tot recomanda medicii. Nu mi-o infing in inima, ci pur si simplu o folosesc in mod normal, dupa care fac ceva stomatite/ulceratii/infectie generalizata/soc septic/aripioare sau cornite. Analizele imi ies bine, teoretic nu am alergie la fluor. Practic, pasta de dinti cu argila si o apa de gura autohtona sunt DUMNEZEU.
Cazul doi, chistul pilonidal. Orice medic iti va zice ca se rezolva DOAR chirurgical. La fel iti va zice si ca sunt sanse foarte mari sa recidiveze, oricit de bine ar fi facuta interventia. De costuri nu discutam, am asigurarea de stat si doua private, daca ma operez ies pe plus cu banii. Solutia naturista? In TREI SAPTAMINI, am folosit cam 1/3 din o crema cu marul lupului si alte plantute, e 15 RON borcanul. Aplicari locale dimineata si seara dupa igienizarea zonei, si am scapat de chistul magic.

Nu ma fa sa incep sa iti povestesc de infectii respiratorii, scleroza, sau chiar si cancer. Daca chiar vrei sa afli despre cum te poti trata fara sa te otravesti cu "medicina mainstream" ai destule resurse.

Serviciul medical il folosesc cu relativa incredere in caz de fractura, donat sange, analize. In rest, sunt sceptic si pe buna dreptate. Am si ceva medici in familie care imi confirma spusele de mai sus.

P.S. Si care era intrebarea ta?
P.S. 2 Bolile DISPAR de la sine, aparent. Atunci cand elimini cauzele si permiti organismului sa lupte cu ele/il ajuti cu o stare psihica pozitiva si alimentatie cum trebuie. A nu se intelege ca includ aici toate bolile.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Really? Fiecare incearca unde crede de cuviinta, medicii, oh. medicii. poate nu toti au banii pusi sub saltea pentru diverse jene, sa umfle buzunarele serviciilor medicale. Eu unul, ma declar scarbit de felul in care Romania isi trateaza pacientii, probabil de-aia lumea se inghesuie mai degraba la o paine moca in fata bisericii decat pe la medici. S-au resemnat. De asemenea, si eu m-am resemnat. thinking
In fine, peste tot exista exceptii, din pacate-s tot mai rare.

| Simonasimona1992 explică (pentru m1dn1gh7):

Tocmai din motivul asta avem o populatie, categoria 30+ ani bolnava.
Stresul+bolile netratate la timp se vad la cei mai in varsta mai ales. (asta comparand romanii cu alte popoare).
In Romania nu prea exista educatia asta in a merge la medic. Cei mai multi zic'' lasa ca imi trece'' sau merg la farmacie si isi iau tratamente dupa ureche. Am avut un profesor universitar (ma indoiesc ca el nu avea bani) care era bolnav de ceva timp. Refuza sa mearga la medic pentru ca el considera ca nu e nimic grav. Avea pancreatita. A murit la scurt timp.
eh...sunt cazuri in care da, oamenii nu au bani de medic. Ar putea totusi sa se duca la urgente daca chiar au o problema.
Ma indoiesc ca cei care stau pe aici, in fata calculatorului nu si-ar permite o consultatie la medic.
E vorba de educatia in acest sens.

| D3I3 a răspuns:

Așa îs oamenii. Ori e departe un medic bun ori le e lene să mergă și în loc să vorbească cu un medic stau pe TPU. Și sunt sigură că sunt și întrebări băgate de copii sub 12 ani care nu au ce face cu viața lor.

| Simonasimona1992 explică (pentru D3I3):

Era unul care zicea ca are probleme grave, nu stiu ce pneumonie si intreba daca trebuie sa mearga la mediclaughing
Adica...Serios?laughing)

| D3I3 a răspuns (pentru Simonasimona1992):

Ori omul avea un iQ destul de mic, ori punea întrebarea la mișto. Și dacă am dreptate cu a doua opțiune, nu e prima întrebare de genul.

| Anonimulfaranume99 a răspuns:

Aparent cred uni asa cred ca TPU e medic