| crisbebe a întrebat:

Eu vreau sa slabesc si vreau sa imi spuneti ce parere aveti si daca credeti ca o sa slabesc si cat:
fac exercitii fizice in jur de o ora pe zi si de saptamana viitoare ma duc si sa alerg dar fac si exercitiile fizice
de mancat nu tin chiar un regim pentru ca nu pot si nu sunt grasa doar ca am burtica atat,putin acolo:
mananc dimineata un iaurt,un sandvis,lapte cu cereale,sau branza(doar una din astea nu toate)
la pranz mananc mancare gatita. orez paste,legume,friptura etc(una din astea)
de obicei seara nu prea mananc dar nu pot sa ma abtin sa nu rontai ceva:porumb prajit,fructe,putina inghetata(doar una din astea si putin nu mult)
de exemplu azi :am mancat un iaurt danone
o sa manac un, 2 sendvisuri cu castraveti si pranza
mai pe dupa-masa putina carne
si seara o sa rontai putin porumb prajit
ce credeti e ok?
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| KittyKa a răspuns:

Uite un proverb coreean, care se refera la regimul alimentar: Micul dejun mananca-l ca un rege, la pranz ca un om de rand, iar cina ca un cersetor.
Asta inseamna ca masa principala e micul dejun. Mananca sa te saturi la micul dejun, la pranz mai putin ca micul dejun, iar seara, ori sa nu mananci ori vreun fruct sau o leguma. De obicei, am auzit cazuri care au slabit 10 kg doar renuntand la cina. Insa, depinde de varsta pe care o ai. Din poza deduc ca esti micuta, nu ar trebui sa tii regim alimentar. Insa daca chiar vrei sa slabesti bazeaza-te pe sport.
Si na, ca sa ai inca un avantaj, plus ca nu stiu daca chiar esti mica, poti renunta la grasimi, deci margarina, unt, ulei etc. Faina nu are decat calorii, nu are vitamine. Renunta la fainoase, adica paine, orez, paste, etc. Deci ar fi bine daca le-ai exclude si pe alea. Asa, deci, bazeaza-te pe fructe, legume, findca au multe vitamine si putine calorii. Si pe proteine, cum ar fi laptele, carnea, pestele, iaurtul, oule ( insa astea cam ingrasa ), si le poti consuma numai fierte, in aceasta dieta n-ai voie sa consumi ulei, dupa cum am zis mai sus. Daca chiar tanjesti dupa ulei, poti consuma ulei de masline. Asta daca vrei sa slabesti sanatos, dar incet. Daca nu, consuma numai fructe si legume, faci o cura de detoxifiere. Plus ca trebuie sa bei multa apa, cel putin 2 l de apa pe zi. Cica apa rece accelereaza metabolismul si ajuta la arderea grasimilor mai tare.
Bafta la slabit, nu uita de exercitii happy

| crisbebe explică (pentru KittyKa):

Am 14 ani.si ideea e ca nu sunt grasa deloc doar ca am o masa de grasime acumulata pe burta de care nu pot sa scap.
mi s-a zis ca e din lipsa sportului pentru ca eu nu mananc nici gras nici mult

| KittyKa a răspuns (pentru crisbebe):

Da, e din lipsa sportului happy Fara sport, nu numai ca fara o dieta faci colacei, insa risti sa faci si vergeturi si celulita happy Eu sunt o fire mai sportiva, si fac sport mereu si tin regim, deci n-am probleme happy