| Maria_5031 a întrebat:

Exercitii pentru a avea fundul mai bombat? [Funda] :*:*:*::*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Codruta a răspuns:

Http://sanatate.acasa.ro/......t-312.html

La nivelul solului- Asezate, picioarele intinse in fata, spatele drept, miscate de pe o fesa pe cealalta, in timp ce bratele le tii lipite de corp. Fa aceste miscari de 30 de ori. O alta varianta asemenatoare este: tot asezate pe jos, strangeti picioarele aproape de talie, ruland de asemenea de pe o fesa pe alta, in timp ce te tii de genunchi (25 de ori)
Sprijinita de o masa sau un perete- Pentru inceput stai dreapta, intinde un picior ramai asa cateva secunde, dupa care revino fara sa atingi solul si reincepe. Procedeaza la fel si cu celalalt picior, de 20 de ori pentru fiecare. O alta varianta ar fi sa mentii piciorul la 90 de grade si sa efectuezi cate 10 miscari circulare, usoare, cu fiecare membru inferior.
In genunchi- Cu mainile ridicate in fata, perpendicular pe trunchi, te asezi pe rand in dreapta si in stanga gambelor. Dupa care te ridici la loc si iar te asezi, dreapta stanga, de aproximativ 50 de ori, in cate doua trei serii.
Mersul pe jos- Incearca sa mergi pe jos ori de cate ori ai ocazia si cat mai mult. Incordeaza-ti muschii fesieri si calca apasat.
Urca scarile- Niciun exercitiu nu este mai potrivit pentru fund decat urcatul scarilor. Incearca sa urci doua cate doua, un pic mai incet dupa care din ce in ce mai repede, apasand bine pe talpa.

http://www.acasatv.ro/......loase.html