| anonim_4396 a întrebat:

Exista alergie la atropina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista alergie la orice medicament.

| Krina a răspuns:

Da, unele persoane fac alergii.Se poate folosi Pilocarpina in locul atropinei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Exista alergie chiar si la Adrenalina.
Pilocarpina este un ANTAGONIST de atropina...in nici un caz nu se poate folosi pilocarpina in loc de atropina ( are efecte exact pe dos! )!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Poți face alergie și la cel mai slab medicament (analgezit, antipiretic, diuretic, betablocant, etc., inclusiv antibiotic).
De aceea trebuie luate cu mare prudență.
La administrarea de antibiotic se face intradermoreacția pentru a se vedea reacția organismului.
Important de reținut este faptul că trebuie să spunem dinainte medicului că suntem alergici la un medicament sau la un component al acelui medicament.
Am un coleg, este alergic la Paracetamol.
Sănătate fără alergii.
Pa, pa.

| punctulg a răspuns:

La fel cum zice si Krina sunt doar unele persoane care fac alergii.