| AmazingONEx a întrebat:

Există anumite suplimente care să îți accelereze dezvoltarea organismului?
Prin asta mă refer și la creșterea în înălțime

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Pentru cresterea in inaltime, doar vitaminele si suplimentele care contin: glicina, glutamina, arginina, ornitina, triptofan ar putea sa te mai ajute, care sa-ti stimuleze productia de hormon de crestere, asta daca nu ti s-a stopat deja cresterea. In rest, pentru a ''accelera'' dezvoltarea corpului, steroizii.

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Multivitaminele si multimineralele de CALITATE, cele ce sunt de obicei mai scumpe decat cele obisnuite.Se gasesc in orice farmacie, dar pretul e mai ridicat, pest 100 ron, sau daca vrei cumpara produse de firma de suplimente Calivita(tot ceva vitamine, de exemplu Full Spectrum pentru ca sunt de calitate si naturale.

| DannyR0 a răspuns:

Din cunostintele mele legate de anatomia corpului uman suplimentele alimentare nu iti pot accelera cresterea in inaltime.
Poti verifica printr-o radiografie la cartilaje daca vei mai creste sau nu. In dezvoltarea organismului intervin mai multi factori precum, genetica - care e responsabila in mare parte de modul in care se dezvolta individul, hormonii, alimentatia, activitatile - adica daca practici sport sau faci exercitii fizice etc.
Prin urmare, daca totusi esti in perioada pubertatii si doresti o dezvoltare corecta din punct de vedere fizic eu consider ca inotul este activitatea potrivita pentru aceasta, nu suplimentele.