| anonim_4396 a întrebat:

Exista hipercalcemie? In ce consta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Prea mult calciu in organism! happy Poti sa aflii acest lucru printr-o analiza. happy

| Cryss a răspuns:

Hipercalcemia

Ocazional, in sange se aduna prea mult calciu, cel mai adesea acesta fiind un efect secundar al unui cancer care s-a raspandit in oase.

Si o secretie excesiva de parathormon, produsa din cauza unei tumori aparute pe glandele paratiroide, poate fi o cauza a hipercalcemiei. Hipersecretia de PTH se poate produce ca o compensare a disfunctionalitatii unui alt mecanism care asigura echilibrul de calciu din organism, de exemplu atunci cand rinichii nu functioneaza cum trebuie sau atunci cand exista un deficit de vitamina D.

Excesul de calciu in sange poate avea urmatoarele simptome: dureri abdominale, greata, voma, constipatie, pierderea apetitului, sete excesiva sau, dimpotriva, refuzul de a bea apa, oboseala, slabiciune, pierderea in greutate. Hipercalcemia poate sta la originea unor pro-bleme serioase precum depresia, deshidratarea, fracturi ale oaselor, calculi renali, infarcturi.

Tratamentul se prescrie in functie de nivelul de calciu din sange, de simptome si de cauze. Uneori sunt necesare tratamente intravenoase pentru a scadea nivelul de calciu din organism. Daca sursa hipercalcemiei este o disfunctionalitate a glandelor paratiroide, este posibil sa fie necesara o operatie de indepartare a acestora.

Mai uita-te ca de aici este informatia de mai sus si iti mai spune si de hipocalcemie :) :http://www.9am.ro/......cemia.html

Alte site-uri interesante :http://www.click.ro/......e-prostata

Aici ai simptomele si tratamentul pentru hipercalcemie : http://www.sfatulmedicului.ro/Dictionar_medical/hipercalcemie_6333.html