| matrix100 a întrebat:

Exista pe planeta Pamant vietuitoare, animale, plante care sunt nemuritoare? Daca nu ar fi omorate de om sau de vreun pradator, de vreo calamitate naturala ar trai la nesfarsit? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Prostia nu e animal dar e nemuritoare! Atâta timp cât omenirea va exista va supraviețui și prostia!

| Werrich a răspuns:

Nemuritoare nu stiu dar testoasele de Galapogos traiesc sute de ani. Balena de Groenlanda: 200 de ani. Rechinul de Groenlanda traieste in medie 200 de ani, dar s-a gasit un exemplar ce avea 400 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna trai nesfarsit? Exista plante si animale care au trait sute sau chiar mii de ani, nu e indeajuns pentru tine?
De ce ai vrea ca ceva sa reziste vesnic? Totul e in transformare, tu intelegi transformarea? Cosmosul nu moare/naste ci se transforma. Doar ca vietuitoarele astea schimba trupul, ce se afla in stele care da caldura, se afla in fiecare vietuitoare. Toti depindem unii de alti, ne miscam si transformam, ca "suflete" calatorim prin trupuri materiale.

| Serghei1722 a răspuns:

Homarul este nemuritor in teorie, dar acesta moare din cauza oamenilor sau a altor animale, există și o specie de meduza nemuritoare