| UnCorazonLocoooo a întrebat:

Există posibilitatea ca tumorile cerebrale să fie cauzate de lovituri serioase la cap care nu au fost tratate în mod corespunzător?
De când mă știu nu am avut probleme cu sănătatea deloc până acum 7 luni când am început deodată să am niște dureri de cap îngrozitoare. Am fost la cel mai bun medic din oraș. De fapt, de atunci cam o dată pe săptămână merg la doctor. Am făcut tratamente peste tratamente, dar medicul tot nu își dă seama clar ce am. A observat că am tensiunea foarte mică. Am luat pastile pentru asta. Am făcut și injecții. Dar pe parcurs mă simt din ce în ce mai rău. Durerile de cap nu încetează. Am o stare de somnolență foarte puternică. Aș dormi în continuu. Amețesc mai mereu și sunt într-o stare de leșin permanentă. Am și leșinat. Obosesc foarte repede. Dar în primul rând, mă doare capul foarte tare.
Ciudat este că toate astea au apărut din senin. Nu aveam absolut nicio problemă și deodată m-am ales cu asta.
Mă rog... Acum referitor la întrebare. Doctorul spune că ar exista posibilitatea să am tumoare cerebrală. În curând trebuie să fac o tomografie. Dar până atunci aș vrea să știu mai multe.
Am pus întrebarea deoarece tind să o leg de niște lovituri la cap pe care le-am avut.
Deci... Ce credeți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o demonstratie stiintifica a legaturii dintre loviturile la cap si prezenta tumorilor. In prezent, se considera ca tumorile cerebrale sunt idiopatice (adica au cauza necunoscuta)

| DarkBlood32 a răspuns (pentru Brigaela):

Dar daca am cazut din pat, cu capul pe podea, jos, mi s-au format cumva cheaguri de sange? de 1-2 ani am dureri la nivelulu tamplei. inseamna ca voi muri? straight face

| Brigaela a răspuns (pentru DarkBlood32):

Daca se formeaza un hematom in cutia craniana, mori in urmatoarele 24-36 de ore fara tratament. daca nu, inseamna ca nu s-au format.
Cu siguranta vei muri, toti murim, e singura certitudine pe care ti-o pot oferi. Nu de la acele cazaturi din copilarie, insa.

| DarkBlood32 a răspuns (pentru Brigaela):

Pai nu am cazut asa de rau, cand eram mai mica. tongue

| Brigaela a răspuns (pentru DarkBlood32):

Deci n-ai patit nimic.

| BGDs a răspuns:

In primul du-te la alt doctor... daca in 7 luni nu s-a gandit sa iti faca un CT sau un RMN inseamna ca nu prea il duce capul sau nu are posibilitatea in orasul in care esti. Pe scurt, CT sau/si RMN sunt obligatorii. Si nu numai la cap, pentru ca tensiunea mica nu prea e data de tumori cerebrale. Tensiunea mica e data de inima, vase de sange si hormoni. Ar putea fi multe cauze. Oricum, nu te gandi ca ai o tumora cerebrala pana nu vezi ce zice un medic specialist.
E foarte posibil ca durerile de cap si lesinul acela sa fie date tocmai de hipotensiunea pe care o ai pentru ca creierul primeste mai putin sange, sau cu mai putin oxigen.
Mi se pare interesant cazul tau si mi-ar placea sa te consult happy As aprecia daca totusi m-ai tine si pe mine la curent cu ce se mai intampla.
Du-te la un doctor internist si interneaza-te cateva zile macar pentru investigatii.
Din cum ai scris si cum te-ai exprimat, pari destul de matur si inteligent ca sa intelegi lucrurile astea. Sanatate multa!

| Eduard a răspuns:

Buna!

Senzatiile, care perturba atat activitatea cerebrala, dar si provoaca dureri, pot fi semne ale unor tumori, insa nu tot timpul.
Loviturile trebuie sa fie foarte puternice sau in puncte strategice, deoarece cutia craniana e destul de rigida, iar creierul sta intr-un lichid, cu efect de tampon. Loviturile in partile "moi" ale capului pot duce la diverse boli ca epilepsia.

Simptomele tale pot fi si de la diverse afectiuni cardio sau ale glandelor. Nu poti fi sigur. Un RMN ar fi foarte eficient.

Loviturile la cap, pot lasa cheaguri de sange pe creier, nu neaparat tumori cerebrale. Cheagurile acelea (depinde de marime si situarea lor) pot pune viata in pericol, dar pot fi operate, insa si acolo exista un risc.

Imi pare foarte rau pentru tine, insa eu cred ca un set complet de analize ar fi mult mai indicat, decat vizite periodice la doctor. Nu sunt un specialist si doctorul de familie e limitat din pacate, la cercetarile pe care le poate face cu mijloacele care le are la dispozitie.
Sunt foarte multe senzatii pe care le poti avea, chiar si simple probleme cu ochii pot ridica semne de intrebare.

Imi pare foarte rau, sper sa iti rezolvi problema si sti, nu-ti fa griji, trebuie sa fi limpede si sa nu te stresezi, optiuni sunt, fi increzator.

Multa bafta! Think positive!

| Simpatic a răspuns:

Doctorul care face astfel de afirmatii nu poate fi prea bun, mergi la mai multi doctori si da fa un tomograf, sunt o multime de cauze care iti pot da dureri ingrozitoare de cap de asta mergi cat mai repede; nu ai vrea sa ai o infectie a meningelui gen meningita sau encefalita si sa stai acasa pentru ca ambele sunt mortale.Si mai exista si alte chestii pe care le primesti odata cu loviturile la cap, dar nu cred ca tumora canceroasa se formeaza ca urmare a loviturilor...nu are relevanta stiintifica.

| maryellen91 a răspuns:

Pai am "amic"(sa zic asa, mamele sunt prietene, in fine) care are 15 ani si acum 3 luni a suferit doua operatii pe creier la prima i-au pus o drena de la cap si vine la stomac(sau cel putin asa stiu ca se numeste oricum este un furtunas pentru ca avea presiunea prea mare)si la o saptamana a facut a doua operatie(avea o tumora pe creierul mic) a fost foarte grea operatia a durat 5 ore! si a fost asezata cam aiurea are 10-12 cm operatia si porneste de pe gat pana aproape de crestetul capuluisad dar inainte de asta nu a avut dureri de cap doar ca i venea ameteala rau de tot cadea din picioaresad
acum este foarte bine numai cateodata vede asa in ceata...dar slava domnului ca e bine acum, a avut noroclove struck

a facut operatia la Bagdasar-Arseni in buc

app el cand era mic se lovea foarte des in acel loc la cap.era foarte nazdravan se punea in fund si se dadea cu capul de perete(nu e nebun dar era mic si prosttongue)
adevarul e ca din cauza aia a facut tumora ca avea capul cam tuguiat in locul acela, dar faze e ca si matusa lui, pe la vreo 7 ani a facut o operatie din cauza unei tumori tot pe creire dar in alt loc

| MariaIoana a răspuns:

Nu stiu multe despre asta, despre tumori... tot ce pot sa spun, de fapt sa imi dau cu parerea, e posibil sa fie de acele lovituri la cap de care stii si tu. Eu cred, ca tumora e ca un cheag de sange... sincer, nu stiu exact.
Cel mai bine e sa te documentezi pe net iar apoi cand mergi la doctor sa ii pui aceasta intrebare. Poate, asa il vei ajuta si pe el ca ii vei spune banuiala ta.
Bafta happy

| asdasdsada a răspuns:

Du-te la un spital mai mare asa cu mai multi doctori sa ai mai multe pareri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Aici poti sa te mai informezi despre acest lucru http://www.sfatulmedicului.ro/......litati_312
http://www.romedic.ro/tumorile-cerebrale

Eu am mai auzit ca atunci cand ai o tumoare cerebrala iti curge si sangele din nas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,in general tumorile cerebrale sunt cauzate de lovituri puternice la cap. Sper ca in cazul tau sa fie de la stres, tulburari hormonale sau poate ai nevoie de ochelari etc.Fa un RMN neaparat.Iti tin pumnii sper sa nu ai ceva grav!

| saddam a răspuns:

Incearca sa mergi la un medic specialist dintr-un oras mai mare si sa faci un set de analize completewinking