| anonim_4396 a întrebat:

Exista tratament pentru intestinul iritabil? in ce consta? cam cat timp dureaza pana la vindecare completa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La problemele intestinale trebuie rezolvata cauza, nu atat efectul.
Intestinele se schimba complet, relativ repede, itr-un interval de 45-60 zile, adica celulele moarte se inlocuiesc cu celule noi.
Cu toate acestea, iritabilitatea va persista, iar "rezolvarea" consta in schimbarea regimului alimentar.
Dureaza chiar cativa ani pana ce organismul se va "invata" si va putea prelua fara probleme si alte alimente in afara celor prescrise de medic pentru regim.
Revenirea se poate face doar incet, treptat, de-a lungul a cativa ani si sub supraveghere stricta.
Va trebui sa inveti si tu ce alimente poti consuma si care-ti fac probleme, combinandu-le incet pantru a-ti re-invata organismul.

| emy a răspuns:

Da, dar trebuie sa mergi la un medic internist pentru a-ti prescrie un tratament adecvat. Cu siguranta iti va recomanda si regim alimentar. Multa sanatate iti doresc! Te pup! kiss

| Violleta2022 a răspuns:

Da exista tratment dar dureaza uneori ani pana te vindeci complet, procesul este unul foarte lung si foarte greoi, deoarece necesita schimbarea totala a obieciurilor de a manca si a meniurilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi raspunsul meu mai detaliat. la aceeasi intrebare, care ai pus-o in 10 oct 2017, aici:

https://www.tpu.ro/......a-complet/

| Freya1 a răspuns:

Sigur este darpentru medicul poate sa iti zice ce si cum

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Da, există tratament. Îți recomand un tratament naturist pe care să-l urmezi timp de 6 luni:
https://www.comenziforever.ro/......iotic-ID19
https://www.comenziforever.ro/......ra-gel-ID6