| Girly97 a întrebat:

Există vindecare pentru mine? Am avut parte de o experiență foarte traumatizantă la vârsta de 11 ani din cauza mamei care a găsit "soluția perfectă" pentru a se asigura că nu mă voi speria la medic.
Într-o dimineață mama m-a dus la medicul de familie când aveam 11 ani. Era prima oară când mă duceam fără vreo problemă de sănătate și mi s-a părut dubios.
Mai dubios mi s-a părut când mi-a spus mama că pentru această "examinare de rutină" nu trebuie să mănânc sau să beau nimic dimineața.
Când am ajuns la medic am fost rugată să stau pe masă și să închid ochii. Apoi 4-5 asistente au început să mă țină foarte forțat de masă astfel încât să îmi poată recolta sângele. Așa este, la 11 ani am fost păcălită pentru așa ceva. M-am speriat atât de rău încât că nu au reușit să îmi recolteze sânge.
Chiar și la aproape 22 ani nu am scăpat cv de această traumă și uneori când sunt lângă foarte multe persoane langă mine îmi revine teama de acum mulți ani.
S-a procedat corect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
56 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta trebuie rezulvata astfel:
1. Cand ai avut aceea experienta nefericita care te a marcat, ai avut doar 11 ani si nu ai avut experienta de viata de astazi
2. Trebuie sa constiintizezi ca, majoritatii oamenilor nu le este frica de o intepatura de ac, fie ca se ia sange sau se da o injectie. In afara unei intepaturi scurte nu se intampla nimic rau, chiar dimpotriva.
3. Cand mergi sa faci analiza, uite-te si la cum fac altii. In foarte scurt timp scapi de intreaga "procedura".
4. Pentru a nu avea nici o problema, spune inainte persoanei care te va "intepa", ce problema ai. Te va rezolva tandru, cu blandete, fara sa patesti ceva rau.
Iar aceasta frica va trece imediat dupa prima-noua experienta, reusita!

Sanatate multa!

| Simpatic a răspuns:

Mama ta este proasta daca iti vorbea si te pregatea inainte nu se mai intamplat asa, nepotul meu este pregatit din vorbe de parintii lui dinainte de absolut orice, i se ia sange i se face injectie totul si nu spune nici pas, pentru ca maica sa ii vorbeste si explica inainte si el are 5 ani, si nu este traumatizat.
Cine stie ce s-a declansat in capul tau, dar ca sa ti se ia sange nu este nevoie de atatea asistente, alea sunt idioate.
Am trecut si eu printr-un episod asemanator cand aveam 8-9 ani, cand suspect fiind de meningita 3 asistente m-au tinut si o vaca proasta m-a intepat in coloana de 3 ori, cand treba trebuia sa se faca de prima data...am tipat, am zbierat, era si dureros ca nu iti lua sange ci ti se extradea un lichid din coloana.
Eu n-am nicio teama sau trauma, faza nasoala este in schimb ca mi-au lezat coloana astfel incat uneori ma doare cervicala.Mama lor de vaci proaste!

| RAY a răspuns:

Asta se numeste abuz asupra copilui, nu inteleg de ce a procedat astfel, dar poate ai nevoie de consiliere psihologica, tu ai anexitate acum

| Girly97 explică (pentru RAY):

Stiu ca asa procedeaza asistentele cand vine vorba de copii, ca sa ii tina "calmi" in timpul vaccinurilor...

| RAY a răspuns (pentru Girly97):

Eu nu am auzit de asa ceva, e un abuz asa ceva, acum cum te simti fiind inconjurata de alti?

| Girly97 explică (pentru RAY):

Sunt inca foarte "iubitoare" si imi plac foarte mult imbratisarile! Nu imi este teama sa stau langa multi oameni. Ceea ce imi este teama este atunci cand sunt tinuta de cativa oameni, chiar daca nu este vorba de ceva rau. Nu stiu cum sa explic.

| RAY a răspuns (pentru Girly97):

De ce sa te tina oameni?

| Girly97 explică (pentru RAY):

Precum mi s-a intamplat cand aveam 11 ani si am fost traumatizata. Acum imi este teama sa ma duc sa imi fac analizele.

| Girly97 explică (pentru RAY):

Cred ca in cazul meu analizele de sange vor fi imposibile, mai ales ca la fel se va intampla...

| RAY a răspuns (pentru Girly97):

Dar ai mai facut nu?

| Girly97 explică (pentru RAY):

Nu, de atunci nu am reusit niciodata sa mi le mai fac. Ma tot gandesc ca povestea traumatizanta se va repeta.

| RAY a răspuns (pentru Girly97):

Serios de la 11 ani nu ti-ai mai facut analizele de sange, cum poti sta aici, de ce ti frica acum?

| RAY a răspuns (pentru Girly97):

Tu de ce boli mai suferi?

| Girly97 explică (pentru RAY):

Sincer de nici una. Inafara de faptul ca port ochelari sanatatea mea este buna.

| RAY a răspuns (pentru Girly97):

Frica asta stii ca nu este rationala, nu o sa te tine nimeni, e pentru tine, nu vrei sa stii ca de sanatoasa esti, apropo cum te numesti?

| Girly97 explică (pentru RAY):

Prefer sa raman anonima. Trebuie sa fii pe pielea mea, sa experimentezi treuma prin care am trecut ca sa intelegi cu adevarat cum ma simt.

| RAY a răspuns (pentru Girly97):

Te inteleg, deci ce vrei sa faci in acest caz?

| aXy99 a răspuns (pentru Girly97):

Una e un vaccin, care e intramuscular si dureaza 2-3 secunde si alta e cand ti se recolteaza sange...mai ales daca se folosesc mai multe recipiente si dureaza mult. Si eu am o oarecare teama de analize.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există vindecare pentru mine?
Da, pentru că nu este o boală. Este o condiționare printr-o experiență trauumatică. Sau găsești psihologul priceput într-un oraș mare, sau cauți, găsești și practici tehnici de control mental pe cont propriu. Le găsești în cărți și pe Internet.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Asistentele imbecile. Maica-ta sub orice critica. Ce mama draq, ma duceam si eu cand eram si mai mic sa imi ia sange si chiar daca uneori era oarecum dureros, toata lumea ma incuraja - inclusiv asistentele. Timpenie mai mare decat ti s-a facut tie nu imi pot imagina, sincer - cand vine vorba de dus copilul la medic. Geezus...

| Girly97 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asa este, mare mare greseala din care vor avea de invatat. Eu NU voi proceda in acest hal niciodata cu ai mei cand voi avea copii!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Girly97):

Copiii sunt destul de usor de "dresat" la multe chestii, trebuie doar un pic de rabdare.

| anonimg a răspuns:

Nu erai mica deloc, si sunt de condamnat acele femei impreuna cu mama ta. Dar asa era pe vremea comunismului. Sau asa sunt si astazi oamenii care au trait cel mai mult in comunism.
Si ei, ca si tine, si cei mai multi dintre noi, suntem traumatizati, mai mult sau mai putin. Asa ca n-ai pe cine sa condamnai; pe niste nebuni? Cel mai rau este de aceia care au facut raul, si sustin astazi ca au facut bine ceea ce au facut.

| Girly97 explică (pentru anonimg):

Sa invatati din experienta mea sa NU procedati niciodata in asa hal cu vreun copil!
Credeti-ma pe cuvant ca orasul unde locuiesc pare si in anul 2019 comnunist! In special ca toate asistentele medicale din acest oras au aceasta mentalitate de a viola copilasii!

| anonimg a răspuns (pentru Girly97):

Chiar daca noi oamenii nu putem condamna, totusi, mama ta si acele femei nu vor scapa de condamnarea cerului. Niciun om nu are nici o scuza pentru raul pe care-l face.
Consider ca un om care nu stie sa-si faca prieteni proprii copii, sa nu de-a nastere la copii.

| Girly97 explică (pentru anonimg):

Eu consider ca ar trebui sa nu mai fim atat de comunisti si sa ne respectam unii pe altii! Solutia care vi se pare cea mai usoara nu este intotdeauna cea mai buna!

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu!
In primul rand mama ta TREBUIA sa te pregateasca, sa iti explice ce urmeaza sa ti se intample ca toata lumea face asta si ca e pentru binele tau!
Si cea care ti-a recoltat sangele poarta o vina, probabil a facut-o mai agresiv...
Sa inteleg ca nu ai mai facut analize de atunci?

| Girly97 explică (pentru Fatamuntilor):

Exact, nu numai ca imi este teama ca experienta se va repeta dar simt in minte un pare pericol atunci cand sunt langa foarte multi oameni, de exemplu intr-un RATB plin.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Girly97):

Atunci erai o copila, acum esti femeie in toata firea!
Daca iti permiti cauta un laborator privat! Nu trebuie sate uiti la ac cand iti ia sange, dureaza cateva minute si o faci macar odata pe an! Evental daca ti se permite poti asculta muzica in casti in acest timp.
Doamne fereste de un accident si trebuie sa faci transfuzii de sange!
Depaseste aceasta trauma, cauta un specialist care sa te ajute1

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

E foarte greu de trecut peste traume ca cea a ei, sa fim seriosi. E usor de comentat de pe margine. Plus ca la ace organismul are o aversiune naturala. Eu la un moment dat m-am dus sa imi ia sange si m-a intepat de vreo 4-5 ori ca nu imi gasea vena. Ma intreaba daca mi-e rau, zic ca nu, ca incepusem sa ma enervez, dar nu imi era rau. Dupa aia am cerut un pahar de apa pentru ca ma cam luase cu ametzeala si frisoane, asta fiind o reactie a organismului independenta de psihicul meu. Eu nici acum nu am un stres cu acele si astea, insa ma enerveaza astia care nu imi gasesc venele si treburi. Ma duc sa donez sange, de exemplu, si e o tanti acolo care ma inteapa de nici nu simt. Pina apuca sa ma doara oleaca, deja e juma' de punga plina.

| Girly97 explică (pentru Fatamuntilor):

Usor de spus, aproape imposibil de indeplinit. Se pare ca trebuie sa treceti peste trauma pe care am suferit-o in copilarie ca sa intelegeti cum ma simt.

| Donsavas a răspuns:

Trebuia să iti anestezieze mana pentru a putea apoi să ti recolteze sânge dar in trecut asa se proceda cu multi copii, nu doar cu tine. Stările astea de anxietate trec cu meditatie, în timp sau cu medicatie anxiolitica.

| TheGentleman a răspuns (pentru Donsavas):

Anestezie pentru analize, pe asta nu am mai auzit-o rolling on the floor

Cu anestezia nu-i de joacă!

| Donsavas a răspuns (pentru TheGentleman):

E o cremă care se aplica la copii.

| Bizon95 a răspuns:

Ar fi trebuit sa iti vorbeasca, sa iti explice, sa te incurajeze
NU SA TE VIOLEZE
este o confuzie comuna cand se crede ca violul e sex fortat, in primul rand e panica si neputinta data de pierderea controlului in fata unui lucru pe care esti fortata sa il suporti cu toate ca, CU ADEVARAT NU VREI, ORICE AR FI!
nu stiu de ce, dar cam suna exact ca experienta ta

si eu am frica de ace, chiar din cand in cand imi mai fac cate o injectie singur (vaccin antigripal) si imi foarte greu

insa cand e sa imi ia sange, am obiceiul sa le spun asistentelor de "placerea" mea cu acele si in general ele gasesc cuvinte cu care sa ma calmeze

asa ca asta ar trebui sa faci si tu, sa descrii experienta si sa le rogi sa te ajute sa iti poata lua sange fara ca tu sa intrii in panica, NU ai o solutie mai buna, iar doctori si asistente cu destula experienta stiu ce sa faca, nu esti prima cu problema asta peste care au dat, totul e sa le arunci pisica moarta din prima, ca sa stie ce au in fatawinking

| Girly97 explică (pentru Bizon95):

Dupa parerea mea pana si bietii copilasi romani care trec prin trauma vaccinurilor si a recoltarilor de sange pot fi ajutati prin alte metode decat prin a fi tinuti fortat de 4-5 asistente fara sa stie ce se va intampla!

| Bizon95 a răspuns (pentru Girly97):

DA, insa abia in ziua de azi in sfarsit se ia atitudine, iar unii doctori chiar nu au ajuns inca in secolul asta, nu cu mult timp in urma am auzit de un video pus de un doctor dentist in care mama si-a batut copilul ca sa stea la dentist, in fata dentistului care filma apoi a pus videoclipul cu titlul "cum se corecteaza un obraznic" sau ceva de genul asta angry
macar dupa aia a incasat-o de la autoritati... macar!

| Girly97 explică (pentru Bizon95):

Și din păcate în cazul meu nimeni nu este pedepsit pentru trauma suferită! sad

| Bizon95 a răspuns (pentru Girly97):

Da, deh, asa e viata, din pacate sad

| aXy99 a răspuns (pentru Girly97):

"Și din păcate în cazul meu nimeni nu este pedepsit pentru trauma suferită!"
Si cine ai fi vrut sa fie pedepsit?
Singurul vinovat e mama ta pentru ca te-a mintit. Doar nu ai vrea sa-ti pedepsesti mama...
Si eu am trecut printr-o experienta asemanatoare cand eram mic, doar mie mi s-a adus la cunostinta ce se va intampla (intr-o oarecare masura) si am incercat sa fiu cat se poate de cuminte. Cred ca aveam 7 ani. M-am operat de polipi. Nu am fost anesteziat. Mainile erau legate de scaun, si simteam fiecare ustensila care imi intra in gura. A fost oribil, ma durea in ultimul hal, oricat de obedient as fi incercat sa fiu la inceput, am avut o limita. Tipam, ma zbateam (cat puteam, pentru ca, dupa cum am mentionat, aveam mainile legate). A fost oribil. Nu stiu cum a reusit sa termine operatia sau cat de reusita a fost, dar peste cativa ani a recidivat problema si a trebuit sa ma operez din nou.
Nu imi e frica de operatii, dar tin minte ca nu am mai vrut sa trec pe langa locul ala o perioada laughing

| Yurisa a răspuns:

Daca ti se zicea cu frumosul ca te duci sa iti faca analiza la sange te-ai fi dus de buna voie? Hai las-o! Probabil ca nu s-a procedat corect in cazul tau si mintea unui copil tinde sa exagereze. Treci peste sau du-te la un psiholog. Grow a pair!

| Girly97 explică (pentru Yurisa):

Aveam 11 ani atunci, vi se parea ca eram mica?

| Yurisa a răspuns (pentru Girly97):

Nu erai mica, nici mare. La varsta respctiva cred ca poti gandi lucid si iti poti da seama ce se petrece in jurul tau

| TheGentleman a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=7NSEFVbzTAU

Privește aici. Ce simți?

| aXy99 a răspuns (pentru TheGentleman):

Nu e nevoie sa priveasca, poate sa intoarca capul si sa se gandeasca la altceva.

| TheGentleman a răspuns (pentru aXy99):

Eu asociez înțepătura acului cu înțepătura unui țânțar. Asa mi se spunea când eram mic. Ba chiar mi se pare mai dureoasă mușcătura țânțarului decât a acului de seringă happy

| aXy99 a răspuns (pentru TheGentleman):

Intepatura tantarului nu ai cum sa o simti, ce te doare este umflatura de dupa intepatura.

| TheGentleman a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=yHw1_zR8gcc

De unde știi că sănătatea ta este bună din moment ce nu ai mai făcut analize?

| TheGentleman a răspuns:

Înseamnă că nici la dentist nu mergi, să vezi acolo ce dureri când îți scobește măseaua rolling on the floor Vaccinurile o să ți se pară fâssssss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia de mult sa mergi la un psiholog ...nici acum nu e prea tarziu, nu uita de rugaciuni, fiecare rau se pedepseste mai devreme sau mai tarziu. multa sanatate!

| simpluone a răspuns:

Pana la urma la ce cauti vindecare? Am inteles exista fobia cand te tin mai multi oameni sa intri in panica datorita acelei experiente. Insa cat de des te vor tine pe tine mai multi oameni in acelasi timp? Si nu e vorba de imbratisarile de drag la care nu ai fobie ci e vorba de aceea strangere a mai multor persoane sau chiar a uneia singure impotriva vointei tale care probabil nu se intampla des! Si da mama ta nu a procedat corect, insa nu o poti gasi vinovata pentru asta, ai grija doar sa nu faci acceasi greseala copiilor tai.

| Girly97 explică (pentru simpluone):

As putea spune cu foarte mare noroc ca nu ma panicheaza imbratisarile, ba chiar imi plac! Oh, cu siguranta! Nu numai ca NU voi proceda astfel in cazul copiilor mei dar cand vor ajunge la o varsta mai mare le voi povesti ce am patit, ca sa invete din experienta!

| Raizing a răspuns:

Pentru astfel de vindecare -ai nevoie de curaj. Incearca sa ei 1 ac -mic- si prin miscare rapida -înțeapa 1 deget!

| BlackLight1987 a răspuns:

In nici un caz nu a procedat corect. Pe copil trebuie să îl pregătești psihologic pentru ce va urma, explicandu-i beneficiile actului medical. Ai fost traumatizată, și ai rămas cu ceva sechele din copilărie. Un duhovnic bun sau un psiholog pot ajuta.

| Girly97 explică (pentru BlackLight1987):

Nu stiati ca asa procedeaza toate asistentele medicale pentru a-i face pe copii sa fie cuminti?

| Monamonicamm a răspuns:

Eu am făcut praf cutia de pastile din mana mamei mele de fata cu doctorița în cabinet și eram mai mica ca tine
treci peste fără resentimente