| llleo a întrebat:

Exista vreo boala a rasului? Ma refer la faptul ca, atunci cand rad cu cineva, pur si simplu ma emotionez, ma intimidez, simt emotii negative. Am problema asta de cred ca mai bine de 2 ani, nu stiu ce sa mai fac. Nici sa explic nu prea stiu pentru ca nu am mai auzit asa ceva. Am fost introvertit acum ceva timp, nici acum nu sunt foarte extravertit, dar ma gandesc ca din cauza asta poate sa fie. Pur si simplu ma emotionez atunci cand rad. Nu inteleg care e problema, lucru asta imi provoaca o depresie coplesitoare, chiar daca pare ridicol. Am mai auzit ca ma gandesc prea mult la lucrurile astea si intr-adevar poate asa e. Daca nu ma gandesc la "timiditatea" care apare atunci cand rad, e ceva mai bine. Dar mi-am format un obicei in care ma gandesc, involuntar, la faptul ca ma emotionez atunci cand rad. Nu stiu daca mi-e rusine cu zambetul, rasul meu, dar tin sa cred ca nu asta e problema. Asa ceva nu am mai pomenit pana acum, simt ca sunt singurul cu problema asta si chiar daca pare o problema minora, chiar nu e. Imi provoaca stari depresive, anxioase. Exista cazuri de genu? Cum pot sa-mi inlatur gandurile astea negative care imi apar in minte atunci cand rad sau cand trebuie sa rad? EXISTA CAZURI? REMEDIU? Ajutati-ma ca mi iau zilele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as sugera sa consulti un psihiatru sau psiholog, pentru ca ai probleme de depresie, anxietate samd.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Invers, dacă ești emotiv, din cauza asta râzi.

| llleo explică (pentru sadrian46):

Nu ma deranjeaza ca rad, ma deranjeaza ca mi vin niste ganduri, simptome atunci cand rad. nu faptul ca rad ma deranjeaza, ci simptomele

| sadrian46 a răspuns (pentru llleo):

Hai să îți spun ceva. Am fost la un cult new age, am însoțit pe cineva, două ședințe. Acolo se practica la greu spălarea creierilor. M-am întors acasă. Au trecut câteva zile. Și m-am trezit cu o emoție imensă, tot așa cum zici dta. Și eram pe stradă. Am început să râd de unul singur, găsind partea ridicolă a experienței mele de acolo. Dar nu era un râs normal, era o explozie de râs. Dacă mi-aș fi dat drumul, cred că ar fi chemat trecătorii 112 să mă interneze, așa că m-am abținut. Ce ar fi văzut trecătorii? Un om nebun, săracul de el. Dar ei nu știau prin ce am trecut eu, și la ce se referea acea criză de râs. Eu mi-am dat seama și nu mi-am pus diagnostic singur. Era o descărcare a gunoiului băgat în creier acolo. Așa că zic eu, nu are de ce să te îngrijoreze ceea ce trăiești.

| Sofer a răspuns:

Rasul e ceva normal. Dar sa nu te mai poți opri din ras e o problema.

| llleo explică (pentru Sofer):

Ma deranjeaza emotiile care mi apar din senin, nu faptul ca rad