| 2420 a întrebat:

Există vreo soluție prin care pot face să îmi crească barba pe obraji?

Nu prea am păr pe față deloc, efectiv durează cel puțin două luni până îmi apare ceva barbă și mi s-a spus că lucrul acesta mă face să par mai matur.

Sau dacă nu există, ce fel de doctor ar trebui să consult pentru un tratament medical care să mă ajute să am mult păr facial ca orice bărbat din lumea asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Va creste singura cu timpul. Barba nu te face mai inteligent.

| GdX a răspuns:

Stai linistit ca o sa creasca. La unii barbati parba creste inca de la 18 ani altora dupa varsta de 30. Nu trebuie sa te panichezi.
Si ca fapt divers, pilozitatea este data si de niveul de testosteron. Eu la 20 de ani aveam deja mult par pe piept dar nu aveam barba de exemplu. Dupa 25 a inceput si barba sa creasca de acum trebuie sa o iau zilnic.

| RoCkKiD a răspuns:

Parul facial e genetic, unii tipi pur si simplu nu au barba peste tot pe unde ar trebui sa fie, e rara, sau nu prea creste.

Solutie nu prea exista pe langa implanturi. Tratamentele pentru cresterea barbii sunt valabile daca radacinile alea sunt suficient de dezvoltate, adica o sa iti creasca unde deja ai fir, unde n-ai n-are cum sa creasca.

Poti consulta un dermatolog pentru niste tratamente dar sa nu te astepti la rezulate uimitoare.

PS: evident ca depinde de varsta, daca ai 10 ani o sa mai creasca de la sine, poti sa te uiti la talal tau sa iti faci o idee cum o sa fie. Daca ai 20, atunci se aplica raspunsul de mai sus.

| 2420 explică (pentru RoCkKiD):

Am 28 de ani dar chiar dacă stau nebărbierit să zicem două sau trei luni, abia îmi apare ceva puf pe obraji.

Sunt frustrat din cauza asta deoarece văd tot mai mulți băieți cu vârsta între 17 - 22 de ani care au barbă în toată firea.

Mulțumesc pentru sfaturi oricum.