| DiannaDi a întrebat:

Exista vreun remediu pentru o gropița din ten lasata de un coș? Nu am avut probleme de genul, e singura cicatrice pe care o am pe ten si as vrea sa scap de ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PetrusEmanuelMihai a răspuns:

Da exista, remediul pentru asa ceva.Foloseste miere si suc de lamaie si o lamaie intreaga gel aloe vera astupa cicatricile fara urma Uite aici reteta idicata vezi sa nu pui mai mult decat ceea ce vezi in reteta.

RETETA :

1. Cu miere (cea mai bună fiind cea de manuka, pentru bogăția ei în peroxid). Aceasta se poate aplica sub formă de mască pe cicatrice. Pentru a completa masca o poți amesteca cu pulbere de coada-calului (astringentă și cicatrizantă) sau cu pulbere de arborele pielii (pudră de Mimoza Tenuiflora sau Tepezcohuite) care este un regenerant cutanat excepțional care strânge porii, sau un gălbenuș (pentru tenul gras).
2. Cu suc de lămâie. Acesta ajută la albirea pielii, acționând asupra cicatricelor pigmentate. Aplică doar seara (lămâia nu este prietenă cu soarele), cu ajutorul unui disc de bumbac și clătește după 15 minute.
3 Cu roșie. Aceasta exfoliază și aduce o doză mare de betacroten pielii. Pune felii de roșie pe față timp de 10 minute sau doar trece-le pe față.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Razele solare.
Daca n-ai ten foarte uscat, cicatricea dispare intr-o vara.winking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contractubex, nu e 100%, e o sansa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea sa scapi cu dermapen da ai nevoie de câteva ședințe

| PetrusEmanuelMihai a răspuns:

Hidrolat de coada-șoricelului. Este astringent și anti-inflamator. Este foarte bun pentru pielea mixtă și ajută la rezolvarea problemelor pielii acneice. Are proprietăți decongestionante, calmante și accelerează cicatrizarea. Este mai eficient în combinație cu alte produse.

Bicarbonatul de sodiu are un efect exfoliant care acționează asupra cicatricelor ușoare, făcându-l ideal pentru acnee. Este suficient să îți umezești fața și să aplici apoi, cu ajutorul unei pensule, pudră de bicarbonat timp de câteva secunde peste pete, apoi să clătești cu apă caldă. Dar nu abuza de acest remediu. O dată pe săptămână este suficient, fiindcă bicarbonatul de sodiu afectează tenul sensibil.
Citeşte întreaga ştire: Cicatricele lăsate de acnee. Metode naturale ca să scapi de ele

Sa-mi spui daca ai scapat si daca si-a facut efect. Daca ai un organism bun, si lupta vei scapa in mai putin de 1 saptamana