| tonyc7 a întrebat:

Exista vreun risc de a lua vreun microb, vreun virus ori vreo boala daca citesti carti din anticariat, adica niste obiecte pe care le-au mai atins des alte persoane de care habar n-ai cine au fost?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat nu obisnuiesti sa-ti sugi degetele nespalate, esti ok.

| relian a răspuns:

Ai sanse s-a iei un microb indiferent unde te a fli,ori indiferent ce faci. Microbu ce spui tu,nu sta pe acea carte ca a atinso o alta persoana. Microbii astia ce intra in organism,odata intrat, nu mai are cum iesi,sa stea pe ce atinge acea persoana.

De exemplu, na spus nimeni ca banii transmit covid,desi toata lumea umbla cu mana pe bani.
Uite asta e alta poveste,deci guvernantii spun, de nu esti vaccinat nu intri in mall.
Ok dar nu zic nimic de bani laughing pe banii toti pun mana,adica ce diferenta este ca intru eu in mall,ori ca banii mei ajung la mall si pun mana pe ei sute de oameni?
Nu este nici o diferenta,dar cand vine vorba de bani,pffff aia merg,nu au nici un microb,nu au stafilococi,nu miros,stii vorba aia,bani nu miros,nu au gust laughing
Deci daca un virus,bacterie se aseaza din intimplare pe acea carte,poate sa se aseze si acolo in biblioteca,adus de un curent de aer,tu sa pui mana pe el,apoi sa duci mana in gura,la ochi, sa pui mana exact unde sta acel microb si sa aiba contact cu gura, ochii ce sanse sunt?

Sunt sanse la fel ce erau si inainte de balamucul asta.Ori sansele depind si de cati microbi sunt, de cat de mare este populatia unui microb.Asta se monitorizeaza pe zone,pe anumite suprafete,deci cati microbi X is la km patrat,sau cum se mai noteaza.
Daca populatia unui microb este mare,atunci si sansele sa contactezi unu cresc,is mai mari.
Daca stai dupa chestiile astea, te imbolnavesti dupa de frica laughing apoi un microb ajuns in tine,te poate imbolnavi sau nu,asta depinde si de alti factori.
Si nu vad de unde teama dea contacta un microb? Ce nu ai mai fost bolnav niciodata de nimic?

Daca contactezi un microb,eventual o sa te imbolnavesti,rari is acei microbi care pot omora un om,rar spre deloc.
De era asa de usor, astazi specia umana nu ar mai fi fost pe aici, eram de mult disparuti de pe scena evolutiei.

Pe vremuri oamenii citeau doara carti, erau citite de milioane de oameni aceleasi carti si nu s-a speriat nimeni, de stafilococi si ce mai spune unu pe aici, nu sa plins nimeni.
Asa era pe vremuri cand nu era internetu, nu aveai de unde citi, ori cumparai, ori citeai de la biblioteca.Nu mai spun la scoala, cartile mergeau din elev in elev in fiecare an, timp de f multi ani.Nu primeai carti noi laughing oamenii aia is morti cumva? Erau bolnavi pe capete? Nici pomeneala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt șanse mult mari sa iei doar dând mana cu o persoana ce are negi pe mana ( hpv) sau sa iei virusul de pe un prosop.

| salieri84 a răspuns:

Evident. Gandeste-te ca eu ador mirosul de carti, orice carte imi trece prin mana, trebuie sa treaca testul olfactiv. Noroc ca nu iau carti de la anticariat, altfel as avea nevoie de un cod CAEN pentru activitati ferme mixte de stafilococi si streptococi.

| tonyc7 explică (pentru salieri84):

Nu m-ai lamurit cu nimic.

| relian a răspuns (pentru tonyc7):

Ce a facut, a sters raspunsul laughing aia da tactica, cand a vazut ca restul spun ca nu se intampla nimic, respectivu a sters ce a scris laughing Ar fi trebuit astia sa nu mai lase sa stergi nimic, asa poti vedea ce stiu unia, ce raspunsuri dau.

| 44mon a răspuns:

Un risc extrem de mic, atât de mic încât nu ar trebui să te gândești la el. Spăla-te frecvent pe mâini, mai ales înainte să mănânci și nu vei avea probleme! big grin