| Midway a întrebat:

Fac sala de 5 luni..am luat si timp de o luna proteine Masiv Mass...si precizez ca nu am crescut mai deloc in forta sau in masa musculara deloc straight face imi puteti explica de ce? O fii din cauza varstei sau a greutatii?(Am 16 ani, 62kg,1,80m)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| DanDannn a răspuns:

Si eu am tot 16, insa daca trag putin de fiare ( nu neaparat sala ) se vad efecte imediat, chiar si dupa 2 zile de pauza... vezi alimentatia si cat timp lucrezi la sala... nu poti lucra 10 min si sa ai asteptari. apropo proteinele decat iti fac muschii sa arate mai mari insa nu simti nici o forta happy

| Midway explică (pentru DanDannn):

Nu mi-a crescut nici masa musculara...nu stiu ce alimentatie sa tin vreo' sugestie?

| Midway explică (pentru DanDannn):

Ceva sugestii de alimentatie?

| Cosmin86 a răspuns (pentru DanDannn):

"proteinele decat iti fac muschii sa arate mai mari insa nu simti nici o forta ", genial, esti complet pe langa

Stii macar ce sunt proteinele?

| Cosmin86 a răspuns:

Pai sa le luam pe rand :

- Masiv Mass NU sunt proteine, abia au 30 % proteine, e un gainer care are mai multi carbohidrati, si e unul de proasta calitate ( pro nutrition daca nu ma insel )
- in ordinea importantei ai : alimentatie, odihna, antrenament, suplimente. Deci ce ai cumparat tu e abia pe ultimul loc.

Alimentatie? 4-5 mese pe zi bogate in proteine ( carne, branza, oua ) si carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, brocoli, paste ).

Si mai trebuie sa ai un antrenament corect ( 90 % din oameni se antreneaza incorect la sala ) si sa faci toate exercitiile de baza ( inclusiv genuflexiuni cu haltera pe umeri si indreptari )

| Gabitech a răspuns:

Toate proteinele si anabolizantii sunt 0, daca nu ai alimentatie adecvata. incearca sa mananci putin, des si consistent.

| Ghiti2011 a răspuns:

Motivul este caci din cauza proteinelor pe care le iei muschi sunt supra dozati si ti se rup fibrele musculare Midway proteinele sunt facute puntru efort foarte mare care necesita mai multa energie decat extrage corpul tau din mancare incarca sa iei proteina doar odata la 2 antrenamente si sa nu mananci decat putin in ziua acea

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ghiti2011):

Si tu esti pe langa

| bogdanbymiyne a răspuns:

Iti dau un sfat, daca ai sub 42 cm brand, nu te baga pe proteina. sa cresti natural pana la 42, de la 42 pana la 44 trebuie sa ajuti masa sa se dezvolte.Iar dupa 44 nu mai ai cum sa cresti decat cu steroiziwinking funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru bogdanbymiyne):

De unde ai luat mah cifrele alea? laughing
Tu stii ce sunt proteinele? Stii ca si TU consumi proteine zilnic? laughing