| Constantin_Alexandru_1992 a întrebat:

Face careva tratament cu doreta? (paracetamol/tramadol), intreb doarece dupa operatie am ramas cu o durere acuta care persista cam de la 1 an dupa operatie, accentuandu-se cand e vremea mai rece/nor!
Operatia a fost de hernie inghinala strangulata!
Vreau sa va intreb daca e o problema daca iau pe zi 4 pastile de doreta de 75mg, dar nu toate odata iau gen 2 dupa-masa si 2 seara!
Tin sa mentionez ca fara acest medicament nu pot indura durerea acuta care persista de dupa operatie, in acest moment iau tramadol/paracetamol perioduc 2-3 sapt dupa fac pauza cateva saptamani si tot asa, ce control ar trebui sa fac sa aflu ce produce acea durere care ma jeneaza si ma face sa iau acele pastile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la un chirurg mai bun si sa ai o consultatie chirurgicala detaliata, eventual cu ecografie sau RMN, fiindca nu este normal sa ai dureri dupa 1 an de zile, de la operatie.

| alina2k18 a răspuns:

Da, 10 zile am luat eu, doar seara, recomandat de medic.
In prima zi m-am trezit cu durere de cap de innebuneam dar zilele urmatoare am fost ok.
Zic sa nu iei doza asa mare fara avizul medicului si in general nu lua tramadol de capul tau mai ales pe termen lung.
Oricum du-te din nou la doctorului care te-a operat pentru investigatii!

| Vântulalb a răspuns:

Nu e normal ca timp de un an sa ai dureri. De ce nu ai fost la control imediat? La chirurgul care te-a operat. Mergi urgent.
Medicamentele le iei gresit. 2 dupa amiaza si 2 seara, e ca si cum ai lua 4 deodata. Si 2 e mult la 75g. Medicul de familie stie?

| Constantin_Alexandru_1992 explică (pentru Vântulalb):

Stie ca iau doza de 2 comprimate, dar uneori mai iau si 4(maximul care e pe prospect)

| Constantin_Alexandru_1992 explică (pentru Vântulalb):

Nu mai pot ajunge la chirurgul care m-a operat pentru ca aveam 17 ani atunnci, si am fost operat la chirurgie infantila de asta de copii la stat intelegi, am fost dupa 3-4 luni dupa operatia la ea dar asta mi-a spus ca nu mai apartine de ea, am fost si la alte consultatii ecografii si mi-s-a spus ca nu am nimic, probabil o fi fost de vina experienta chirurgului de m-a operat sau gradu de complicare al herniei(fiind strangulata),

| Vântulalb a răspuns (pentru Constantin_Alexandru_1992):

Atunci, mergi la alt chirurg pe aceeasi specialitate. Numaidecat. Ia trimitere de la medicul de familie. Repet: nu e normala durerea atat de mult timp.