| Lorenyk a întrebat:

Febra musculara e periculoasa pentru sanatate? Ma refer la acea febra musculara puternica, cand simti ca iti tremura muschii de la picioare si ca te doare fiecare oscior din corp... Am facut foarte multe exercitii fizice (abdomene, etc), eu pana acum nu am facut niciodata sport sau macar putina gimnastica, pentru ca nu imi place, dar acum e necesar, fiindca trebuie sa slabesc urgent 3-4kg, si trebuie sa le continui, chiar daca fac febra musculara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai rinichii sanatosi, nu e periculoasa. Bea multe lichide in perioada in care ai febra musculara.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ia aspirina cu vitamina C dupa fiecare antrenament.

| metamorfoz a răspuns:

De fapt, cand apare febra musculara, inseamna ca s-a consumat capacitatea energetica (ATP) de care a dispus muschiul pentru a face efort, a fost depasita efectiv...ca atare, se formeaza o cantitate relativa de acid lactic in urma unor procese anaerobe care sa sustina efortul in continuare(un alt fel de substrat energetic decat acela de care dispunem in mod normal). Atunci incepe sa te doara...nu, nu e periculos, doar ca durerea va trece cand se vor reface necesarele energetice pe care tu le-ai epuizat.Intre timp...iti poti masa musculatura cu spirt sau/si poti cumpara un diclofenac gel - antiifnlamator pentru dureri musculare si articulare. E mai putin periculos decat antiinflamatoarele orale(gen aspirina, care vad ca ti-a mai fost recomandata si care e foarte agresiva pentru stomac...am intalnit caz de ulcer perforat de la o aspirina, ca exemplu...se intampla!).

| LuS[z] a răspuns:

Un secret?
doua veri si am pirerdut 10?

| just4fun_8801 a răspuns:

Nu e periculoasa. O poti evita facand in continuare miscare

| sorin a răspuns:

Nu iti face probleme ca nu este periculoasa, si daca vrei sa scapi de ea incearca sa continui exercitiile.Cui pe Cui se scoate.winking

| JackieSue a răspuns:

Mai ia si tu o pauza, nu cred ca e periculoasa... dar daca suporti durerea... oricum febra musculara trece cu sport.

| adinescu a răspuns:

Ca sa treaca nu trebuie sa t opresti din exrecitii iar noaptea in pat incearca sa dormi cu picioarele mai ridicate i-ti pui cv sub ele si inainte d asta bei o aspirina.si incearca baile cu sare relaxeaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca esti tanara, daca in apa de baie adaugi putin sulf, de la farmacie dar putin 1 gr 2 gr la o cada de cca 30 kg 40 kg, iti va trece si se vor relaxa, dar de ce trebuie asa de mult exercitii?

| rosepassion a răspuns:

Febra musculara nu este asa de periculoasa cum pare, ar trebui sa iei o pauza. De obicei daca nu faci sport niciodata sau n-ai mai facut de multa vreme ar trebui sa o iei mai incet, adica sa nu faci chiar multe exerciti de odata, in fiecare zi ar trebui din ce in ce mai multe, astfel reusesti sa nu faci febra musculara deoarece organismul incepe sa se obisnuiasca iar cu sporul. In cazul tau febra musculara o sa dispara daca faci sport dar nu asa de mult, iar daca vrei sa slabesti ar trebui sa mananci la ore fixe, 3 mese principale pe zi si intre ele gustari dar nu dulciuri, ele ar trebui eliminate din alimentatie.

| lucian_5549 a răspuns:

Pentru reducerea febrei musculare este buna si vitamina c, in cantitati mai mari, aprox 1000mg