| Carolina1972 a întrebat:

Fetelor,care este cel mai bun sampon pentru parul gras? Deja nu mai stiu ce sa fac,am incercat o gramada de sampoane(fie de la farmacii,fie din supermarket,fie de la magazin cu produse bio) si niciun rezultat. Am auzit de ceva sampon de cal,este bun? Ala nu am incercat,are rost, este bun? Multumesc, dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Ca sa scapi definitiv de problema asta trebuie sa mergi la un medic. Poti până una alta sa încerci si cu vopsitul la mine o perioadă A funcționat dar degeaba, ca la un moment dat iar se face asa.Te inteleg si remediu nu prea sunt ca și eu am cautat.

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce stiu samponul uscat este foarte util in astfel de cazuri, dar in general nu prea ai ce-i face, nu poti controla genetica. totusi, nu vad care e problema cu spalatul zilnic, nu ia asa mult timp.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Zici ca nu ia asa multi timp, dar sti cat e de deranjant cand trebuie sa pleci undeva si trebuie sa te trezesti cu ceva timp înainte să te speli si pe cap nu doar pe corp in fiecare dimineata, sa il chinui cu uscatoru, sa iti stea vraiște ca poate nu l-ai spălat chiar atat de atent, ca sa nu mai vorbim ca la un moment dat o sa înceapă sa cada drastic din cauza spalatului.Ca sa nu mai vorbim ca nu poti sa mergi la o iesire cu cortul sau daca nimerești undeva unde nu ai acces atat de des la a face baie total.
Eu sunt terorizată pe chestia asta.Acuma cat de cat ma tine macar două zile parul curat, dar înainte era cand trebuia sa ma spăl și de două ori ca nu se spală cum trebuie sau până seara se lipea de cap (mai ales daca il aveam lung ca nu avea nici atata volum) si iti dai seama cand mergi la cineva spre exemplu tu sa fi disperată sa te speli pe par ca daca nu areti ca dracu, faci vreo poza si iesi prost, cunosti oameni noi si zic de tine ca esti nespălata.
Am fost intr-o vara intr-o stațiune si nu stiu cum cabana unde trebuia sa mergem nu a mai fost disponibilă si am nimerit la niște cabanute cu dus comun.Era nasol rau dar daca am plecat acum ce sa facem.Nu puteai sa le ti ocupate atata timp, plus ca seara mai stăteai la un foc nu puteai sa fi tot cu păru ud ca se racea vremea, ca sa nu mai spunem ca si apa venea cum venea si noi aveam de stat un pic pe acolo.Gandestete cat e de nașpa sa te duci sa vizitezi locuri, sa faci poze sa cunosti oameni cand tie ti se cleieste păru de azi pe mâine.

| Carolina1972 explică (pentru Freya1):

Mare dreptate ai! Insfarsit cineva care ma intelege happy

| Freya1 a răspuns (pentru Carolina1972):

Crede-mă stiu cum e, am avut dati cand m-am spălat cu apa rece si cum am putut numa sa fie cat de cat ok.Si ma deranjează maxim ca sunt exagerat de igienică si stau sub dus toata ziua si din cauza unui rahat de sebum te considera lumea ne spălată.Nu stiu daca patesti si tu dar eu am problema asta.Nu sunt ruptă din soare de frumoasa, dar consider ca sunt o fata cu trăsături normale, dar in momentul in care se murdareste păru ma schimba total, arat horror si la fata parca.Nu stiu daca mi se pare mie din cauza ca ma obsedează păru murdar sau chiar ma schimba dar imi provoacă complexe.Incep sa am probleme cu fata mea, cu trăsăturile mele chiar daca ele sunt normale.In momentul in care mi se murdareste păru parca imi distruge fata, deci eu asa vad pentru mine e horror cand incep sa vad ca se lipeste de cap, sau se aspreste asa, se înmoaie in exces etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Tocmai din acest motiv am mentionat samponul uscat, in cazul in care nu ai cum sa te speli pe cap (desi nu prea vad cum nu ai putea) si chiar si asa, tu nu faci dus zilnic? nu dureaza mai mult de 5 min sa pui niste sampon si sa clatesti. cat despre caderea parului, nu are nici o treaba, cine stie ce fel de sampon folosesti tu. e ca si cand ai spune ca daca te speli mai des pe maini iti va cadea pielea laughing) si nu e neaparat sa te speli dimineata, o poti face dupa amiaza, cand vii de la scoala/munca. eu cred ca, mai ales in perioadele ce urmeaza pline de canicula e chiar un bonus sa te speli des pe cap pentru ca te simti mai fresh, parerea mea.
si inca odata, nu exista NIMIC care sa incetineasca sercretia de sebum, totul tine de genetica. daca era asa, nu credeti ca toata lumea ar fi scapat deja de problema asta?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus că nu fac dus zilnic. Am mentionat mai in sus ca nu te speli neapărat zilnic si pe par. Poti sa fi plecat undeva unde sa nu ai posibilitatea asta macar vreo două zile, sau ai parul foarte lung si il speli si greu si se usucă la fel de greu.
Eu stiu si m-am interesat de la specialiști ca o dată ce il speli in exces il degradezi, ca sa nu mai vorbim de uscatul zilnic cu uscatorul care il distruge.Pana si frecatul cu prosopul il face in timp vraiște pentru ca asa e păru sensibil.
Nu zice nimeni ca scapi de tot de excesul de sebum, dar il poti diminua cu ajutor si produse bune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Nu il degradezi spalandu-l des daca, asa cum ai spus si tu, folosesti produse bune, stai linistita.(poate doar daca ai un par normal, care nu se ingrasa repede, pentru ca distrugi toti nutrientii si in timp devine uscat si fragil, dar la parul gras nu se pune problema). nu te obliga nimeni sa il usuci cu uscatorul sau sa il freci cu prosopul, astea iti distrug parul chiar si daca le folosesti de 2 ori pe saptamana. eu de ex il strang putin sa curga excesul de apa, apoi il infasur intr-un prosop. si da, se usuca greu daca ai parul lung (eu il am lung si imi ia in jur de 2 ore), dar nu vad de ce ti-ai lasa parul lung cand il ai gras, tinand cont ca iti pierde foarte repede din volum si se pleostese din cauza greutatii, adaugand acel efect de "lins de vaca".

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.unica.ro/......tos-178687

Răspunsul diferă de la o persoană la alta, însă nimeni nu ar trebui să se spele zilnic, afirmă Mimani. Spălatul prea des poate fi dăunător, spune dermatologul Lynne Golbderg. „Este paradoxal, dar persoanele care se spală prea des pentru a scăpa de sebum ajung să producă o cantitate mai mare", a declarat Goldberg.

Eu ma spăl tot a doua zi pe cap pentru ca altfel arata rau.Si eu m-as spală zilnic dar daca il spăl asa il încarc de produse si arata mai rau decat daca nu il spăl.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Asta e un mit fara nici un fel de fundament stiintific. cu ce produse sa il incarci? cu sampon, care nu face decat sa curete parul de sebum? e aberant. eu chiar sunt curioasa ce se intampla daca te speli zilnic. ti se ingrasa dupa 5 ore, sau ce ti se poate intampla?
in loc sa citesti de pe unica (unul din cele mai stupide site-uri din Romania), mai bine intra pe canalul lui sorin stratulat, chiar stie ce vorbeste.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

De îngrășat se îngrașă mai repede am pățit și eu.

| Elide a răspuns:

Eu folosesc de la gerovital (anticadere)și nu credeam că îmi va rezolva problemele, nici mătreață nu am de la el, dar cel mai important nu-mi mai cade părul ca înainte, la mine a avut efect.

| Carolina1972 explică (pentru Elide):

Nu am probleme cu caderea parului, faza e ca daca il spal astazi a doua zi arata de parca nu am facut baie de o saptamana, si devine fustrant la un moment dat, avand in vedere ca am incercat atatea. Mersi pentru sfaturi. happy

| Elide a răspuns (pentru Carolina1972):

Înțeleg, cred că ai exces de sebum, de aceea pare uleios după spălare

| Freya1 a răspuns (pentru Carolina1972):

Si eu am problema asta.In primul rand trebuie sa te tunzi, sa nu ai păru foarte lung pentru ca ti se lipeste păru de cap mai rau si nu mai ai pic de volum la el...Nici eu perioada asta nu m-am tuns, am parul până la fund si trebuie sa ma spăl aproape zilnic.
Sa nu incarci parul cu sampon mult, balsam sau alte produse si sa nu il usuci cu uscatorul.In al doilea rand oricum o sa înceapă sa iti cada parul din cauza excesului de sebum ce distruge rădăcina.
Până mergi la un specialist ce sa te sfătuiască cum sa scapi de problema asta (ca doar un specialist si probabil un tratament bun te poate ajuta 100%) încearcă să nu îți ti păru foarte lung, sa nu iti treci des mana prin el sau sa il ti prins strâns, sa il lasi sa se uste natural si poti sa încerci cu panten sau un șampon pentru volum. Poate tine mai mult.

| Carolina1972 explică (pentru Freya1):

M-am tuns pana la umeri.

| Freya1 a răspuns (pentru Carolina1972):

Ca sa scapi definitiv de problema asta trebuie sa mergi la un medic. Poti până una alta sa încerci si cu vopsitul la mine o perioadă A funcționat dar degeaba, ca la un moment dat iar se face asa.Te inteleg si remediu nu prea sunt ca și eu am cautat.

| frunzarescu a răspuns:

Eu am cumparat acest sampon de la Vichy pentru par gras http://bit.ly/3cgmMwO a fost recomandat de medicul dermatolog. Chestia este ca, dupa ce l-am folosit, am constatat ca nu trebuia sa cumpar pentru par gras si acum, spalandu-ma cu el, imi usuca scalpul foarte tare. Deci este bun daca ai parul gras.